Wiemy, które gminy mają stracić najwięcej w efekcie powiększenia miasta Kalisza [MAPA]

Władze Kalisza zamierzają przeprowadzić konsultacje wśród mieszkańców miasta, dotyczące powiększenia jego granic. Z projektu uchwały wynika, że najwięcej mogą stracić Żelazków, Godziesze, Opatówek i Blizanów
Mapa - wielki Kalisz

W granice Miasta Kalisza: mają zostać włączone:
- z miny Nowe Skalmierzyce: część Boczkowa i Mączniki;
- z Gminy Gołuchów - sołectwo Kościelna Wieś I;
- z Gminy Blizanów: Pawłówek, Warszówka;
- z Gminy Żelazków: - Kokanin, Niedźwiady, części sołectwa Kolonia Skarszewek, Wojciechówka, Pólko, Szosa Turecka;
- z Gminy Opatówek: Nędzerzew, Szałe, Zduny;
- z Gminy Godziesze Wielkie - Borek, Wolica, Żydów.

Z uzasadnienia projektu uchwały, która zapewne głosowana będzie za tydzień, wynika, że "powiększenie obszaru Kalisza do około 110 km 2 i wzrost liczby mieszkańców do około 110 000 jest drogą do dalszego jego dynamicznego rozwoju, a także rozwoju całego regionu".

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

21.09.2018, 00:42

Zawsze szczypiorek rośnie przed Cebulą :)

Choć Szczypiorno fajnie byłoby zabrać i rozwinąć, bo widzimy jak się rozwija pod władzą Cebulorzy - bez zmian od lat 90'

21.09.2018, 00:40

Kalisz szuka ludzi, wyludnia się i grozi mu spadek rangi miasta pond 100 tyś. Nie oszukujmy się, pali się wam pod tyłkiem i szukacie kasy, macie dość gruntów posiejcie sobie tam cebule i nam dajcie spokój ! Nikt w Skalmierzycach was tu nie chce, sami do nas się pchacie.

21.09.2018, 00:38

Lecisz tam gdzie bliżej gdy jest sprawa Pilna, a u Cebulorzy oni i tak tego nie rozumieją.

02.02.2018, 16:47

110 km2 to więcej niż Paryż (104,5 km2). Na przestrzeni tysiącleci miasta rozszerzały się i rozrastały wzwyż wskutek rozwoju, a tu masz, w Kaliszu odkryto odwrotną prawidłowość dziejową. No, ale skoro Francuzów nauczyliśmy jeść widelcem...

01.02.2018, 09:51

i tak jeszcze tu wrócimy Olo... i przyłączymy Ostrów do Kalisza. A wtedy nasza nabuchana megalomania pęknie.

25.01.2018, 15:12

Jak się nie ma pomysłu, na rozwój gospodarczy miasta, to zagarnia się tereny gmin, które ze swoich pieniędzy finansowały rozwój tych ziem. .Pan Sapinski ma tyle terenu Kalisza,gdzie straszy..,wystarczy tylko rozejrzeć się i wiedzieć co z tym zrobić .Uciekłam z Kalisza,to miasto wygląda tak samo jak 40 lat temu, a nawet gorzej, chyba że blaszane" spożywcze '' cudeńka to rozwój miasta.Wolica jest przepiękną miejscowością,dzięki zarządzającym w gminie i niech tak pozostanie,Uciekliśmy z Kalisza i nie chcemy tam wrócić.

22.01.2018, 21:44

I tu się Pan/ Pani myli - akurat jeżeli zachodzi taka potrzeba to ja i moja rodzina korzystamy z opieki szpitala w Ostrowie Wlkp. Kolejki na badanie specjalistyczne z NFZ również szybciej załatwiłam w Ostrowie, większość moich znajomych (również ja) uczęszczało do szkół średnich w Ostrowie, niektóre sprawy urzędowe również musimy załatwiać w Ostrowie- tam ,,należymy,, terytorialnie więc siła rzeczy częściej tam jesteśmy...Kalisz jest pięknym miastem tyle że strasznie zaniedbanym... kiedyś bywało się tam chętniej...

21.01.2018, 22:37

Ale jak cie główka zaboli w nocy to lecisz do kalisza po pomoc. Taka z Ciebie łostrowianka

19.01.2018, 06:28

Punkt widzenia , zależy od punktu siedzenia . Wioski to nie koks, które sobie może jakiś Grześ wciągnąć tak ot! To dla Kalisza dobra rzecz, ale restauracja nie może szczycić sie tym, ze tylko kucharzowi smakuje obiad . Dla owych wiosek to cała gama problemów , od kosztów utrzymania gruntów po szereg świadczeń wynikających choćby z licznych dotacji, dzięki którym okolice Kalisza wyrosły na molochy gospodarcze , jak choćby pomidory . Pozostaje tez kwestia władzy , która prezydent próbuje odebrać wójtom dla swojej wizji i tu można komentować „odejdą od koryta” , ale kto tym kosztem zwiększy kubaturę swojego koryta ? To da się zrobić , jeśli byłyby mądre propozycje (np podział administracyjny na burmistrzów dzielnic , którymi mogłyby być właśnie wciągnięte tereny) . Takie decyzje moralnie winni podejmować mieszkańcy w oparciu o referendum. Król Kalisza ma zatem dość ciekawy pomysł , jednakże wykonanie jest bynajmniej niejasne .

18.01.2018, 23:18

Kto sobie poradzil ? W gminie goluchow byl najwiekszy paraliz ! Porazka , w Koscienej Wsi dramat kierowcow przez 12h

18.01.2018, 23:16

Te trujace firmy co poszly do Goluchowa to sujces Prezydenta Kaluszava upadek Goluchowa

18.01.2018, 21:57

Koscielna Wies nalezy do powiatu pleszewskiego.Jak mozna zagarnac inny powiat?

18.01.2018, 16:57

Opatówek i Skalmierzyce tez chcą się rozwijać wiec przyłączyć do nich Winiary i Szczypiorno. Nowe Skalmierzyce maja dwukrotnie większa gęstość zaludnienia od Kalisza wiec potrzebują terenów na rozwój.

18.01.2018, 16:23

Studiowałam w Rzeszowie i tam miasto też przez kilka lat się powiększało więc wyszło to miastu na plus.

18.01.2018, 14:26

Opole Zielona Góra dawno to zrobily bez niczyjej zgody i tam nawet cale gminy wciagneli anie tylko poszczegolne miejscowosci niema co panikowac tak sie dzieje i tyle w temacie!

18.01.2018, 14:26

ale za to wzrośnie wartość działek i domów tych "obecnych wieśniaków" . niech się Kalisz powiększa.

18.01.2018, 14:25

Jeśli miasto ma się rozwijać to musi się powiększać. Taka kolej rzeczy. Popieram ten pomysł.
Ten kto myśli inaczej ma płytką wyobraźnie.

18.01.2018, 13:54

Konsultacje wśród mieszkańców miasta??? czy chcą , mają życzenie by wsie włączono do miasta Kalisza? Pytanie czy mieszkańcy wsi chcą do miasta z którego uciekają mieszkańcy za pracą do Poznania, Łodzi, Warszawy , Wrocławia. Może należałoby pomyśleć o rozwoju miasta by zakłady zatrudniające pracowników nie wynosiły się do ościennych powiatów. Najlepiej na gotowe - przyłączyć po to by 1 wiceprezydent i radni nie stracili mandatów, A dziwne, że nie ma Pruszkowa, w którym też jest b. duże nowe osiedle i to przy granicy z miastem.

18.01.2018, 12:11

Faktycznie niektóre wsie w ogóle nie należą do powiatu Kaliskiego np. Mączniki, więc nie rozumiem jak można zmienić komuś powiat? Ktoś tu nawet napisał o przyłączeniu Nowych Skalmierzyc - przecież to odrębne miasto! I raczej wiekszosc mieszkańców Skalmierzyc czuje sie bardziej zwiazana z Ostrowem Wlkp. I tym powiatem niz z Kaliszem... Powinno się o zdanie zapytać mieszkańców terenów, które mają zostać przyłączone, bo to ich najbardziej dotyczy... dla nich to oznacza przede wszystkim wyższe podatki...

18.01.2018, 11:31

Kobieto o czym Ty piszesz, przecież wiadomo, że gminy na tym stracą, bo zabiorą im grunty, podatki, itp. Myślenie nie jest Twoją silną stroną.

18.01.2018, 11:19

w sumie skoro inne miasta rozszerzają swoje granice to dlaczego kalisz ma zostać w tyle? niech miasto rośnie to chyba oczywiste.

18.01.2018, 10:57

Kościelna Wieś czy Szałe to już dawno powinny być dzielnicami Kalisza!!!!

18.01.2018, 10:39

Gosciu, ty wody w domu nie masz, wiec o jakiej wodzie w kiblu ty mowisz idioto. Masz schizofrenie czy co?

18.01.2018, 10:28

I bardzo dobrze. Opole czy Zielona Góra też się powiększyły w ostatnim roku, a Rzeszów powiększa się od kilku lat co roku. To samo Jarocin, Konin, Ostrołęka, Koszalin.
Baaaa nawet Kalisz powstał z czegos. Kiedyś nawet Majkowa, Winiar itd. nie było. Niech miasto rośnie, a ludzie zawsze będą niezadowoleni. Wszystkim się nie dogodzi.

18.01.2018, 10:27

Bzdura. Te same osoby i tak pracują w Kaliszu, rozjeżdżają nasze ulice, pracują, ich dzieci chodzą tu do szkół, przyjeżdżają do kin, teatrów, filharmonii, na zakupy itd.i mają płacić kasę na rzecz innej gminy gdzie na swojej wiosce tylko wegetują? No way. Na szczęście nie mają nic do gadania. Miasto musi mieć nowe tereny, musi się rozwijać więc jest to nieuniknione.