Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieś Jastrzębniki w gminie Blizanów świętuje 800-lecie. ZDJĘCIA

AND
Konferencja naukowa „Ochrona zabytków w gminach” oraz rekonstrukcja historyczna uświetniły obchody jubileuszu 800-lecia istnienia wsi Jastrzębniki.

Konferencja, na która zaprosił wójt gminy Blizanów Sławomir Musioł, odbyła się w miejscowej Sali OSP zgromadziła kilkadziesiąt osób. W pierwszej części wykładu Stanisław Małyszko, etnograf i dyplomowany archiwista przedstawił stan prawny dotyczący ochrony zabytków, odwołując się do odpowiednich zapisów w ustawach i rozporządzeniach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prelekcja uwzględniała też zasady tworzenia Gminnej Ewidencji Zabytków i Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami. Taką posiada już m.in. gmina Blizanów.

W drugiej części Stanisław Małyszko zaprezentował dawne mapy i dokumenty potwierdzające 8 wieków istnienia wsi słynącej z hodowli jastrzębi do polowań królewskich. Zainteresowanie zebranych wzbudziły materiały potwierdzające, iż w wieku XV w. w Jastrzębnikach znajdował się kościół. Ze względu na jego zły stan rozebrano go w XIX w., a pozostałością po nim jest ołtarz w kościele parafialnym w Pamięcinie. Jastrzębniki zapisały się też w historii naszego kraju jako wieś z pierwszym kółkiem włościańskim. Zebrani mogli cieszyć wzrok starymi fotografiami, które Stanisławowi Małyszce udostępnili mieszkańcy Jastrzębnik podczas prowadzonych przez niego badań. Ich efektem będzie książka popularno-naukowa o Jastrzębnikach i okolicy, której promocja planowana jest na wrzesień. Pojawią się w niej miejsca, osoby, fakty, zdarzenia ważne dla dziejów zdecydowanie większego terenu niż Jastrzębniki, dlatego już teraz jest o niej głośno w środowisku naukowym Kalisza.

Po konferencji uczestnicy spotkania przemaszerowali do miejscowego parku, gdzie w okolicach dworu członkowie Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej przedstawili sceny z czasów I wojny światowej. Aby pokonać szlaban ustawiony w wejściu bramy konieczne było uzyskanie przepustki. Według scenariusza opracowanego przez Karola Matczaka uciekinierzy z Kalisza szukali schronienia we dworze w Jastrzębnikach. Tam natknęli się na wojska carskie i doszło do potyczki, w której kilka osób zostało rannych. W rolę ludności cywilnej i pomocnic sanitariuszki wcieliła się kilkunastoosobowa grupa młodzieży z Gimnazjum w Piotrowie. Zebrani mieli okazję zrobić sobie zdjęcia z członkami grupy jak również spróbować bigosu i ciast, serwowanych przez panie z Koła Gospodyń w Jastrzębnikach.

Przedsięwzięcie zostało realizowane w ramach wniosku „Jastrzębniki 1213-2013 - budowa marki, promocja miejscowości i gminy poprzez organizację i udział w regionalnych wydarzeniach" złożonego przez GOK Blizanów oraz „Promocja miejscowości Jastrzębniki poprzez wydawnictwo jubileuszowe" złożonego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Blizanowie. Obchody jubileuszowe są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w zakresie tzw. „Małych Projektów”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto