Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wraki samochodów wreszcie znikną z ulica Kalisza?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Wraki samochodów wreszcie znikną z ulica Kalisza?
Wraki samochodów wreszcie znikną z ulica Kalisza? HM
Czy wraki samochodów wreszcie znikną z ulica Kalisza? Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Kaliszu rozstrzygnął przetarg na usuwanie porzuconych pojazdów.

Z interpelacją w sprawie usuwania przez miasto wraków samochodów z kaliskich ulic wystąpił radny Artur Kijewski. Zwrócił on uwagę, że miasto boryka się z deficytem miejsc parkingowych.

- Dodatkowy problem stanowią pojazdy porzucone, pozostawione bez tablic, dawno nieużywane czy wraki, które od tygodni czy nawet miesięcy blokują miejsca na parkingach. Jako najświeższy przykład może tu posłużyć sprawa rozbitego pojazdu, który został porzucony na parkingu przy ulicy Śródmiejskiej. Temat o tyle jest bulwersujący, że samochód ten blokuje punkt w strefie płatnego parkowania i przy przychodni, gdzie jest duże zapotrzebowanie na każdy wolny fragment parkingu - mówi Artur Kijewski.

Radny zwrócił się w tej sprawie do prezydenta miasta z zapytanie o możliwość zorganizowania w Kaliszu "cyklicznej, skoordynowanej akcji wszystkich mieszkańców", mające na celu usunięcie jak największej liczby wraków. Radny proponuje włączyć w to lokalne media.

- W takim przypadku zaangażowane są nie tylko odpowiednie służby, ale i mieszkańcy, którzy mogą zgłaszać wraki, pojazdy porzucone itp. do straży miejskiej czy policji, jak również do lokalnych mediów. Dzięki temu znacznie szersza jest grupa osób, które przemieszczając się w różnych częściach miasta, mogą szybciej pomóc taki wrak ujawnić - dodaje Kijewski.

Prawo o ruchu drogowym daje możliwość straży miejskiej i policji możliwość usuwania wraków pojazdów o ile znajdują się one w strefie zamieszkania, strefie ruchu bądź na drodze publicznej. Sytuacja jednak komplikuje się jeśli takie auto stoi poza droga publiczną, na przykład na parkingu należącym do spółdzielni mieszkaniowej. Tam straż miejska ani policja nie może interweniować.

- Działania ograniczają się wyłącznie do ustalenia właściciela porzuconego pojazdu i próby nakłonienia go do usunięcia wraku na własną rękę. Wyjściem może być decyzja zarządcy terenu do ustanowienia na nim "strefy ruchu". Zgodnie z prawem tam już obowiązują zasady ruchu, a policja i straż miejska może egzekwować zasady kodeksu drogowego - dodaje radny.

W odpowiedzi na interpelację Artura Kijewskiego czytamy, że Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Kaliszu rozstrzygnął przetarg na usuwanie wraków pojazdów z kaliskich ulic. 6 lutego została podpisana umowa z przedsiębiorcą, który zajmie się holowaniem takich pojazdów i umieszczaniem ich na strzeżonym parkingu. Aby usuwanie wraków było skuteczniejsze, władze miasta planują w najbliższym czasie zorganizować spotkanie z udziałem straży miejskiej, policji, wspomnianego przedsiębiorcy oraz MZDiK, by ustalić zasady współpracy służb. Realizacja zadania ma nastąpić niezwłocznie po opracowaniu procedur, czyli na początku marca.


Zobacz także: "Broń, która zapewni Polsce bezpieczeństwo". Polska zakupiła system rakietowy HIMARS

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto