Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia tygodnia serwisu Głos.tv [WIDEO]

RED, Głos.tv
Kuba Błoszyk
W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Poznaniu zapadł wyrok dla Bartosza P., oskarżonego o uduszenie pracownicy szkoły jazdy. Został on skazany na 15 lat więzienia, wyrok nie jest prawomocny.

Poznań: Zapadł wyrok w sprawie zabójstwa pracownicy szkoły jazdy

Do zabójstwa doszło w grudniu 2010 roku. Bartosz P. udusił swoją ofiarę, gdy ta przyłapała go na próbie kradzieży. Obrona zapowiada apelację. Jak podkreśla adwokar Łukasz Winowski sąd nie wziął pod uwagę wielu okoliczności, m.in. nie przyjął wniosku o zbadanie poczytalności Bartosza P.

Jedynym dowodem jak zauważa obrońca jest zapis monitoringu. Oskarżony, który początkowo przyznał sie do winy odwołał w sądzie zeznania twierdząc, że złożył je pod przymusem policji.

Za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem grozi w polsce 25 lat więzienia a nawet dożywocie. Zdaniem sądu taka kara byłaby tu zbyt surowa. Oskarżony jak uzasadnił sąd działał pod wpływem impulsu, nie planował zabójstwa, nie była to więc zbrodnia z premedytacją, a podczas śledztwa wyrażal skruchę.

Strajk w szpitalu w Koninie

Trwa strajk głodowy w konińskim szpitalu. Protestują pracownicy etatowi placówki, którzy domagają się podwyżek. We wtorek w mediacje włączył się wojewoda Piotr Florek i wicemarszałek Leszek Wojtasiak.

To były pierwsze konkretne rozmowy na temat sytuacji w szpitalu, od czas po zakończeniu mediacji przedstawiciele związków.

Strajkujący domagają się 200 zł podwyżki w kwietniu, oraz klejnych 200 we wrześniu i w roku przyszłym. By było z czego wypłacić podwyżki lekarze musieliby zrezygnować z 10-15 proc. wartości swoich kontraktów.

Strajk w konińskim szpitalu trwa od trzech tygodni. Borią w nim udział wszyscy pracownicy etatowi placówki czyli pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci, diagnostycy medyczni, laboranci, ratownicy, a także personel pionu technicznego. O 1 marca część strajkujących prowadzi głodówkę.

Próbna matura z matematyki

Matematyka - kiedyś była jednym z najchętniej wybieranych przedmiotów maturalnych, teraz jest obowiązkowa. Próba generalna przed egazminem dojrzałości z tego właśnie przedmiotu odbyła się w środę. Jak poradzili sobie z próbną matmą poznańscy maturzyści? Zobaczmy!

Egzamin tradycyjnie składał się z pytań zamkniętych i zadań otwartych. Na ich rozwiązanie uczniowie mieli maksymalnie 170 minut.

Próbny egzamin maturalny z matematyki pisali maturzyści w całym kraju. Przede wszystkim miał on pokazać, co przed właściwą maturą w maju trzeba jeszcze powtórzyć, utrwalić, przećwiczyć.

Pracownicy ZNTK znów będą protestować

Solidarność idzie na wojnę z władzami ZNTK Poznań. Dotychczasowe próby porozumienia sie z pracodawcą, który od dwóch lat nie wypłaca swojej załodze wynagrodzeń nie przyniosły rezultatów. Czas na rozmowy się skończył, podkreślają związkowcy chcą i zapowiadają protest.

Zrobiliśmy wszystko co możliwe by wpłynąć na władze spółki, były kontrole inspekcji pracy, zawiadomienia do prokuratury, sprawy w sądzie upadłościowym, strajk, były też negocjacje i porozumienia. Nasza cierpliwość po porostu się skończyła, oświadczył Jarosław Lange przewodniczący wielkoplskiej solidarności.

Prawa pracownicze są w tej firmie uporczywie łamane, podkreślają związkowcy. Innego zdania jest prokuratura, która pod koniec stycznia po raz kolejny umorzyła postępowanie w tej sprawie.

Pracownicy są zdesperowani, zapowiadają że o swoje prawa będą walczyć do końca. Po pierwsze zamierzają zmobilizować organy państwa do działania, w tym prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Kolejnym krokiem będzie pikieta przed sądem okręgowym z Poznaniu, która odbędzie się 29 marca.

Dzień Kobiet... na strzelnicy

Dzień kobiet, dzień kobiet, niech każdy się dowie... jakie są problemy współczesnych Polek. 8 marca był w Poznaniu okazją do tego, by porozmawiać o tym, z czym na co dzień borykają się kobiety i jak temu zaradzić. Były też tradycyjnie kwiaty i życzenia. Nie zabrakło też atrakcji dla amatorek mocniejszych wrażeń.

Kobieta wyłącznie przy kuchni i dzieciach. Ten model odchodzi powoli w niepamięć. Podobnie jak podział na zawody typowo męskie i kobiece. Dziś kobiety z równą zręcznością co patelnią, posługują się pistoletem.

Powoli upada też mit baby za kierownicą. Za kółkiem - i to nie tylko różowego kabrioleta - kobiety radzą sobie doskonale.

Coraz więcej pań angażuje się w politykę, czy prowadzi swoje biznesy, o najwyższe stanowiska nadal muszą jednak walczyć.

Z jednej strony jak zaznacza minister Kozłowska-Rajewicz trzeba zmieniać prawo, inicjatywę powinny jednak wykazywać również same kobiety. To czego im trzeba to odrobina zdrowego egoizmu.

Więcej filmów obejrzysz w serwisie GŁOS.TV

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wydarzenia tygodnia serwisu Głos.tv [WIDEO] - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto