Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbezczeszczenie pomnika w Ostrzeszowie. 19-latek zniszczył urnę z ziemią ze Smoleńska

Marek Weiss
Obelisk jest miejscem corocznych patriotycznych uroczystości
Obelisk jest miejscem corocznych patriotycznych uroczystości
Bulwersujący akt wandalizmu w Ostrzeszowie. Młody sprawca pod osłoną nocy zbezcześcił pomnik upamiętniający ofiary Golgoty Wschodu. Tylko przez krótki czas mógł cieszyć się bezkarnością.

Obelisk poświęcony ofiarom Golgoty Wschodu od dziesięciu lat znajduje się na dziedzińcu kościoła farnego. Nigdy wcześniej nie był celem podobnego aktu wandalizmu.

O dokonanych zniszczeniach Komenda Powiatowa Policji została powiadomiona w niedzielę o godzinie 6.30. Skradziono stamtąd szklane zabezpieczenie urny, jak i ziemię przywiezioną ze Smoleń-ska. Samą urnę zniszczono. Sprawca nie mógł odkręcić śrub, którymi była przymocowana do betonu, więc ją wyrwał. Z kolei znicze zostały porozbijane na pobliskim placu Kazimierza. Straty wyceniono na 1500 złotych.

Natychmiast po zgłoszeniu na miejsce przybyła ekipa dochodzeniowo - śledcza, która podjęła czynności zabezpieczające miejsce przestępstwa. Początkowo zakwalifikowano zdarzenie jako znieważenie miejsca pamięci, jednakże Komitet Budowy Obelisku złożył dodatkowo pisemny wniosek o ściganie sprawcy za zniszczenie mienia, za co grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Policja postawiła sobie za sprawę honoru rozwikłanie sprawy, gdyż pomnik jest szczególnym miejscem w mieście, poświęconym 22 mieszkańcom ziemi ostrzeszowskiej zamordowanych na nieludzkiej ziemi. W tym gronie było dwóch funkcjonariuszy przedwojennej Policji Państwowej, a więc poprzedników obecnych stróżów prawa.
Już następnego dnia zatrzymano młodego, zaledwie 19-letniego mieszkańca Ostrzeszowa. Komenda na razie nie informuje, w jaki sposób natrafiła na jego trop.

- Zatrzymano go do wytrzeźwienia. Znajdował się bowiem w stanie bardzo znacznego upojenia alkoholowego. Policjanci nie mogli z nim nawet rozmawiać - informuje aspirant Ewa Jakubowska, oficer prasowy ostrzeszowskiej komendy.

Póki co nie wiadomo, czy mężczyzna był nietrzeźwy także w momencie zniszczenia pomnika. Ma to ustalić postępowanie, nad którym nadzór sprawuje Prokuratura Rejonowa w Ostrzeszowie. Wszystko wskazuje na to, że doszło do zwykłego wandalizmu, bez żadnego podtekstu politycznego.

Warto dodać, że władze samorządowe miasta i powiatu zamierzały ufundować nagrodę za wskazanie sprawcy. Ostatecznie nie okazało się to potrzebne.
Obelisk wpisał się już w krajobraz miasta. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod jego budowę miało miejsce 27 kwietnia 2002 roku. Inicjatorem był Ostrzeszowski Klub Prawicy. Od tego czasu mieszkańcy spotykają się w tym miejscu w kwietniu oraz w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, aby czcić pamięć pomordowanych i zaginionych na wschodzie. Od niedawna na pomniku znajduje się także tablica poświęcona parze prezydenckiej oraz wszystkim ofiarom katastrofy z roku 2010.

Zniszczone urny z ziemią pochodzącą z Katynia i Smoleńska zostały do Ostrzeszowa przywiezione zaledwie kilka miesięcy temu. Ich poświęcenie miało bardzo uroczysty charakter. Odbyło się w asyście podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej w historycznych mundurach żołnierzy z 1939 roku. Wiadomo już, że podjęte zostaną starania, aby ziemia z miejsc kaźni ponownie trafiła do Ostrzeszowa.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto