ZUS  zintensyfikował kontrolowanie osób przebywających  na zwolnieniach lekarskich ZUS  zintensyfikował kontrolowanie osób przebywających  na zwolnieniach lekarskich

ZUS zintensyfikował kontrolowanie osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. Nieuczciwym wstrzymuje wypłacanie zasiłków (© MAREK WEISS)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jeśli jesteś na L-4 a jednocześnie pracujesz na czarno lub – co gorsza – udajesz chorobę i niesłusznie pobierasz zasiłek, ZUS to wykryje i odbierze ci świadczenie

Pan Ryszard był bardzo zdziwiony, gdy na placu budowy, gdzie dorabiał sobie u szwagra, właściciela firmy budowlanej, odwiedził go pracownik ZUS -u. W rodzimej firmie przyłapany zostawił zwolnienie chorobowe i był przekonany, że spokojnie może zarobić dodatkowe pieniądze, biorąc jednocześnie zasiłek. A tu taka wpadka...

Przypadek pana Ryszarda nie jest odosobniony. Podobna „niespodzianka” spotkała także inne osoby, będące na zwolnieniach a jednocześnie dorabiające sobie na boku. A także osoby nadmiernie przeciągające czas pobytu na L-4 lub wręcz symulujące chorobę.

Przez pierwsze półrocze tego roku lekarze orzecznicy oddziału ZUS w Ostrowie Wielkopolskim przeprowadzili 2566 badań kontrolnych, które miały zweryfikować prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy przebadanych osób. Mówiąc wprost- sprawdzano, czy ktoś jest rzeczywiście chory i nie może pracować. Po badaniach 598 osobom wstrzymano wypłatę zasiłków chorobowych. Oznacza to, że za zdolnych do pracy lekarze uznali 23,3 proc. kontrolowanych, czyli niemal co czwartą osobę na L-4.

Efektem tych działań było ograniczenie nieobecności pracowników w miejscach pracy o 2180 dni i wstrzymanie wypłat zasiłków chorobowych na ogólną kwotę 97 079 zł.

Kontrolą objęto także sposób wykorzystywania zwolnień lekarskich. Kontrolerzy z ZUS sprawdzili, czy osoby na L-4 poświęcają czas na leczenie bądź rehabilitację, czy może chwytają się zajęć zarobkowych. Na 473 skontrolowane osoby 24 cofnięto prawo do zasiłku chorobowego. W tym wypadku ZUS zaoszczędził 23 383 zł.
– Kontrole wykazały, że nieprawidłowy sposób wykorzystywania zwolnień lekarskich dotyczył w niektórych przypadkach osób prowadzących działalność gospodarczą - mówi Dariusz Bieganek, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Ostrowie Wielkopolskim. - Osoby te nibychore, przebywały we własnych firmach, wystawiały faktury i wykonywały inne czynności. Bezprawnie pobierały więc świadczenia.

ZUS zintensyfikował kontrolowanie osób na zwolnieniach lekarskich w lipcu i w sierpniu tego roku.
– Stało się tak dlatego, że ilość zwolnień i kwot zasiłków znacznie wzrosła w porównaniu do lat ubiegłych – mówi Dariusz Bieganek. –Wzrosła zwła-szcza ilość świadczeń wypłacanych po ustaniu zatrudnienia, czyli osobom, które już przestały być pracownikami. Tylko w lipcu i sierpniu lekarze orzecznicy wykonali 1005 badań. 213 osób uznano za zdrowe i odebrano im zasiłki, dzięki czemu zaoszczędzono 55 985 zł. Kontrolerzy sprawdzili także, co robi na zwolnieniu 309 osób. W pięciu przypadkach wstrzymano wypłaty zasiłków na kwotę 6 619 zł.

W efekcie przeprowadzonych w tym roku przez ostrowski ZUS kontroli prawidłowości wystawiania zwolnień lekarskich oraz postępowania osób na zwolnieniach zmniejszono nieobecności w pracy z powodu naciąganych L-4 o 3538 dni. W wielu przypadkach kontrole inicjowali sami pracodawcy. Wstrzymano wypłatę zasiłków na kwotę 183 066 zł.

Ustawowe zmniejszenie wysokości zasiłków wypłacanych osobom, które przestały być pracownikami przyniosło oszczędności wynoszące 1 266 469 zł.
ZUS zapowiada, że kontrole będą kontynuowane, zwłaszcza wobec osób, które uzyskały zwolnienia po utracie pracy.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!