"Ziemia Kaliska" obchodzi okrągły jubileusz swojego istnienia. Z tej okazji w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu odbyła się uroczysta gala połączona z uhonorowaniem 21 osobowości 60-lecia gazety. Dla zaproszonych gości zaśpiewał Mietek Szcześniak.

W piątkowy wieczór sala Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu wypełniła się niemalże po brzegi. Zasiedli na niej parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, wyróżnione oraz zaproszeni goście.

- Szanowni Państwo, tak jak „Ziemia Kaliska” spełnia ważną rolę w waszym życiu, tak i wy byliście i jesteście dla nas ogromnie ważni. Bez was nasza praca nie miałaby sensu, dlatego dziś, z okazji naszego jubileuszu, chcielibyśmy wyróżnić te osoby i instytucje, które w sposób szczególny zapisały się w historii naszego tytułu oraz miasta i regionu - powitał zebranych redaktor naczelny „Ziemi Kaliskiej” Mariusz Kurzajczyk.Jednym z najważniejszych punktów spotkania było wręczenie wyróżnień dla ludzi 60-lecia gazety. Wśród nich znaleźli się społecznicy, przedstawiciele różnych instytucji, ludzie kultury czy też sportowcy. W sumie nagrodzono 21 osób: Grzegorza Chwiałkowskiego, Krzysztofa Dremzę, Macieja Grzybowskiego, Bogdana Karczmarza, Janusza Kurzydłowskiego, Danutę Marek, Grażynę Przybylską, Henryka Siudę, Janusza Walczaka, Krzysztofa Walczaka, Adama Borowiaka, Jerzego Borowiaka, Izabelę Cywińską, Edwarda Horoszkiewicza, Adama Klocka, Tadeusza Krokosa, Kazimierza Matusiaka, Grażynę Schlender, Martę Walczykiewicz, Grzegorza Woźnego i Barbarę Wrzesińską, która została wybrana także Człowiekiem 60-lecia „Ziemi Kaliskiej” przez naszych Czytelników. Nie zabrakło również nagród dla ludzi biznesu.

Jak przystało na jubileusz, nie mogło zabraknąć także wspomnień i życzeń, które składali ze sceny przybyli goście m.in. prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński, poseł Mariusz Witczak, czy też senator Andrzej Wojtyła.

- Każda władza od czasu do czasu popełnia błędy. Chciałbym podziękować też za to cierpkie słowo na łamach państwa tygodnika, ponieważ sprowadza nas to czasami na ziemię - mówił przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysław Łuczak.

Krzysztof Grabowski przywoływał też w pamięci swoją współpracę z tygodnikiem.

- Wiele lat temu miałem możliwość współpracować z "Ziemią Kaliską" i tutaj też rozwinęła się moja miłość do dziennikarstwa - powiedział wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Na koniec głos zabrał Marek Rodwald, prezes oddziału Polska Press Poznań, wydawca gazety.

- To, z jaką sympatią wyrażacie się państwo o naszym tytule, pokazuje, że "Ziemia Kaliska" jest częścią kultury tego regionu. A najważniejszymi wartościami, jakie chcemy wspierać jest lokalność. Chcemy być blisko państwa i waszych problemów - mówił na zakończenie części oficjalnej piątkowego spotkania Marek Rodwald.

Wieczór zwieńczył koncert Mietka Szcześniaka oraz bankiet dla zaproszonych gości.

LUDZIE 60-LECIA

Grzegorz Chwiałkowski - pomysłodawca i twórca Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie ,,Bank Chleba’’, które powstało we wrześniu 1994 roku, od lat organizator półkolonii dla dzieci.

Krzysztof Dremza – długoletni prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Dobrzec, działającej na największym osiedlu w Kaliszu, ale znakomicie radzącej sobie w warunkach gospodarki rynkowej.

Maciej Grzybowski – były znakomity aktor i dyrektor kaliskiego teatru, a potem długoletni dyrektor studium animatorów kultury, twórca sukcesu tej szkoły.

Bogdan Karczmarz - długoletni prezes WSK Kalisz, który wyprowadził kiedyś największą w Kaliszu, ale mającą gigantyczne problemy po transformacji ustrojowej firmę na prostą.

Janusz Kurzydłowski - przez lata kierował regionalną inspekcją pracy i był bardzo aktywny, jeśli chodzi o popularyzację w mediach bhp i prawa pracy.

Danuta Marek - przez 37 lat związana była z Muzeum Narodowym Oddział w Gołuchowie, także jako dyrektor, to dzięki niej.

Grażyna Przybylska - kustosz Muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie. Inicjatorka corocznych festynów „Niedziele u Niechciców”.

Henryk Siuda – kapelmistrz wielu orkiestr w Kaliszu i okolicy przez pół wieku, były muzyk bigbitowy, .

Janusz Walczak – długoletni rzecznik Prokuratury Okręgowej, znakomity prokurator, wg dziennikarzy najlepszy rzecznik na tym terenie w historii, nie tylko w aparacie sprawiedliwości.

Krzysztof Walczak
- bibliotekoznawca i historyk, wykładowca akademicki, prezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, dyrektor Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu.

Barbara Wrzesińska - wieloletnia prezes kaliskiego klubu „Amazonki”, zdobywczyni tytułu Człowiek Roku ZK, jedna z inicjatorek powstania ośrodka radioterapii w Kaliszu.


Adam Borowiak
- Współzałożyciel Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu. Twórca i redaktor biuletynu „Asnykowiec”. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Jerzy Borowiak – Współzałożyciel Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu, długoletni prezes PEC, autor wyjątkowego w Polsce partnerstwa prywatno-publicznego w ciepłownictwie

Izabela Cywińska - reżyserka teatralna i filmowa. 1970 roku objęła trzyletnią dyrekcję w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, tworząc ambitny teatr.

Edward Horoszkiewicz – znany pleszewski lekarz, położnik, były poseł.

Adam Klocek
- Od 2006r. dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kaliskiej. W 2011r. dyrygował Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej, która nagrała wraz z Randym Breckerem, Włodzimierzem Pawlikiem, Pawłem Pańtą i Cezarym Konradem płytę Night in Calisia, uhonorowaną w 2014 Nagrodą Grammy.

Tadeusz Krokos
– prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, twórca Schola Cantorum, długoletni współpracownik „ZK”

Kazimierz Matusiak - kanclerz najlepszej w Polsce, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu, zdobywca tytuł Człowiek Roku ZK.

Grażyna Schlender - dyrektorka Archiwum Państwowego w Kaliszu, autorka wielu inicjatyw APK – książek, wystaw, konkursów.

Marta Walczykiewicz – kajakarka, srebrna medalistka Letnich Igrzyskach Olimpijskich rozgrywanych w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Grzegorz Woźny – były prezydent Ostrowa, wicewojewoda kaliski i wreszcie senator, człowiek popularny w swoim mieście, chętnie współpracujący z dziennikarzami.

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!