Złota Julia Maik w Zimowych Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w pływaniu. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Sukcesy kaliskich pływaków podczas Zimowych Mistrzostw Województwa Łódzkiego
Sukcesy kaliskich pływaków podczas Zimowych Mistrzostw Województwa Łódzkiego KKS Włókniarz 1925 Kalisz
Wysoką formę zaprezentowali u progu sezonu na basenie 50-metrowym pływacy KKS Włókniarz 1925 Kalisz podczas Zimowych Mistrzostw Województwa Łódzkiego. W imprezie wystartowało 402 zawodników z 26 klubów.

Klasą dla siebie na pływalni w Zatoce Sportu w Łodzi była Julia Maik, która zwyciężyła w rywalizacji OPEN na 50 m i 100 m stylem dowolnym oraz 50 m delfinem. Kaliska pływaczka zdobyła też srebrny medal na 100 m stylem grzbietowym i brązowy na 200 m tym samym stylem.

- Wynik 26,53 s. uzyskany na 50 m stylem dowolnym jest nie tylko nowym fantastycznym rekordem życiowym Julii, ale jest zaledwie o 0.32 s. gorszy od minimum kwalifikacyjnego na Mistrzostwa Europy Juniorów w Kazaniu - podkreśla trener Dominik Grudziński.

Kolejny bardzo dobry występ w barwach KKS odnotował finalista Igrzysk Paraolimpijskich z Rio de Janeiro Patryk Biskup. W swojej koronnej konkurencji 100 m stylem grzbietowym zajął w kategorii OPEN (rywalizując z pełnosprawnymi pływakami) 11 miejsce z czasem 1:06.13 min. Na dystansie 50 m stylem grzbietowym był 15 z rezultatem 30.85 s. Są to wyniki lepsze od uzyskanych na ubiegłorocznych mistrzostwach Polski. Wynik na 100 m stylem grzbietowym jest zaledwie o 0.08 s gorszy od uzyskanego podczas ubiegłorocznych mistrzostwach Europy.

- Bardzo dobre wyniki zostały uzyskane na początku sezonu, w okresie dużych obciążeń treningowych, bez zajęć na basenie 50-metrowym, jakiego w Kaliszu nie posiadamy i na treningi, na którym udamy się do Dębicy i Drzonkowa w kwietniu i maju. Wyniki te świadczą o prawidłowo dobranej drodze przygotowań do imprezy głównej jaką dla Patryka będą Mistrzostwa Świata osób niepełnosprawnych - dodaje szkoleniowiec.

Medale Julii Maik nie były jedynymi jakie w Łodzi wywalczyli pływacy KKS. Na podium stanęli również Martyna Jakubczak i Eryk Adamczewski. Martyna zdobyła brązowy medal na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Zajęła ponadto 5 miejsca na 100 m stylem grzbietowym oraz 50 m delfinem. Eryk wywalczył brązowy medal w konkurencji 100 m stylem dowolnym. Meldował się także w czołówce wyścigów na 50 m stylem dowolnym zajmując 7 miejsce i 50 m stylem dowolnym, w którym był 8.

Warto jeszcze odnotować, że miejsca w pierwszej „10” w tych silnie obsadzonych zawodach zajęły jeszcze Zuzanna Domżol, która była ósma w wyścigu na „morderczym” dystansie 1500 m oraz Julia Kantecka - dziesiąta na 200 m stylem grzbietowym oraz 200 m stylem zmiennym.

Pozostali pływacy KKS Włókniarz 1925 Kalisz: Wiktoria Szymańska, Natalia Grzelczyk, Julia Łakomiak, Gabriela Kubczyk, Sandra Matecka, Zofia Domżol, Alicja Nogaj, Cezary Wytwer, Patryk Krawczyk, Mikołaj Biedka, Łukasz Kardoliński, Daniel Wytwer, Stanisław Wiśniewski i Łukasz Szymański, którzy z racji wieku w rywalizacji OPEN nie mogli nawiązać walki o czołowe lokaty z najlepszymi uczestnikami zawodów, wielokrotnie poprawiali swoje rekordy życiowe potwierdzając dobre przygotowanie do sezonu.

Przygotowanie do zawodów i udział w nich zawodników KKS Włókniarz 1925 Kalisz był możliwy dzięki dotacji z Urzędu Miasta w Kaliszu na szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w pływaniu.