Ubiegłoroczną edycję wygrał kabaret Ciach - na zdjęciu z nagrodą od naszej redakcji Ubiegłoroczną edycję wygrał kabaret Ciach - na zdjęciu z nagrodą od naszej redakcji

Ubiegłoroczną edycję wygrał kabaret Ciach - na zdjęciu z nagrodą od naszej redakcji (© R. Królak)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Towarzyszyliśmy im przez pięć spotkań eliminacyjnych. Teraz czas na rozstrzygnięcie - już w ten weekend okaże się, kto był najbardziej błyskotliwym młodym kabaretem według jury i publiczności.

Formuła festiwalu "Zostań gwiazdą kabaretu" często się zmieniała, ale tym co go wyróżnia pośród innych przeglądów jest niechęć organizatorów i widowni do powtórek i kawałów z brodą. To dlatego każdy, kto przyjmuje zaproszenie na poznańskie eliminacje musi się liczyć z tym, że na miejscu musi powstać coś nowego: skecz, piosenka, albo dowcip, który zaskoczy widzów nieszablonowym podejściem do zadanego tematu.

Dziś o godzinie 10 kończy się głosowanie SMS-owe, zatem zwycięzca nagrody publiczności będzie znany już dziś, podczas pierwszego etapu finałowej rozrywki. Od godziny 20 w Scenie na Piętrze, kabarety Chwilowo Kaloryfer, Z Konopi, Dabz, N.O.C. i Ucho zaprezentują nam zarówno zupełnie nowe scenki, jak i te, którymi mają nadzieję utrwalić się w świadomości widzów od dawna.

Kogo zobaczymy? Nierzadko starych znajomych. Formacja Chwilowo Kaloryfer pochodzi z Rybnika i ma już na koncie zwycięstwo w V edycji Festiwalu... "Zostań Gwiazdą Kabaretu" w 2007 roku. Marcin Wojciech, Kornel Król, Artur Goleń i Pani Jadzia mają nadzieję uczcić 5. rocznicę działalności.

Z Kielc pochodzi z kolei formacja Z Konopi - także zwycięzca V edycji Zostań Gwiazdą Kabaretu" (w kategorii piosenka). To niejedyna nagroda w karierze tego studenckiego kabaretu, który tworzą dziś Krzysztof "Krycho" Kubalski, Norbert "Orzeł" Orłowicz oraz Karol Pawlik. Dabz pochodzą z Opola, a podziw budzi ich wszechstronność: Jakub Krzak najlepiej tworzy pod presją czasu, Krzysztof Wilkosz to spec od filmu, Aleksandra Grabarek rysuje świetne komiksy na stronę kabaretu, a Ewelina Morawska ma to, co najważniejsze: absurdalne poczucie humoru.

Skrót nazwy N.O.C. (drugi finalista z Rybnika) dobrze oddaje polską mentalność: należy go odczytać jako Na Ostatnią Chwilę. Istnieją od 2003 roku, mają na koncie 6 autorskich programów.
Stawkę zamykają Ucho z Piotrkowa Trybunalskiego: Janek Michał i Piotrek tworzą jeden z najmłodszych kabaretów w Polsce.

Gościem specjalnym piątkowego finału przeglądu będzie Hanna Śleszyńska, której role wykreowały wizerunek kobiety pogodnej i pełnej energii. Ma za sobą występy w Kabarecie Olgi Lipińskiej, ale też liczne role (nie zawsze komediowe) w warszawskich teatrach. Może też finalistom udzielić nieocenionych rad, jak wygrywać artystyczne konkursy: w 1991 roku wygrała prestiżowy Festiwal Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Na drugi etap organizatorzy zapraszają w sobotę, o godzinie 18 do studia TVP Poznań przy ul. Serafitek 8. Tutaj zostaną wręczone nagrody dla laureatów, a niewątpliwą gwiazdą koncertu będzie Waldemar Malicki, który w programie "Niestety... Malicki i dwie kobiety", wystąpi z dwiema sopranistkami: Renatą Drozd i Anitą Rewalską-Sosnowską. Malickiemu zawdzięczamy niebanalne sposoby na zainteresowanie Polaków muzyką klasyczną, ale też mnóstwo wirtuozerskich (a często dość śmiałych) wykonań fortepianowej klasyki. We wrześniu poznamy jego nowe, telewizyjne dziecko: wspólny program z Zenonem Laskowikiem w TVP2.

Bilety na oba wieczory są już wyprzedane, ale nasi czytelnicy mogą wziąć udział w konkursie, w którym można wygrać ostatnie karnety na oba dni, ufundowane przez sponsora festiwalu, markę Lech Pils.


Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!