Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badania archeologiczne na Starym Mieście w Kaliszu. Dawniej był tu wyspecjalizowany zakład szklarski ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Dr Adam Kędzierski,  kierownik Kaliskiej Stacji Archeologicznej Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.
Dr Adam Kędzierski, kierownik Kaliskiej Stacji Archeologicznej Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Bartłomiej Hypki
Na Starym Mieście w Kaliszu trwa kolejny sezon badań archeologicznych. Naukowcy prowadzą badania w pobliżu wykopu eksplorowanego w 2019 roku, gdzie odnaleziono relikty wysoko wyspecjalizowanego warsztatu produkującego biżuterię ze szkła. Produkty z Kalisza trafiały we wczesnym średniowieczu do ludzi w całej Polski.

Archeolodzy badają stanowisko archeologiczne przy ul. Stare Miasto 13 już od 8 lat. Archeolodzy dziękują w tym miejscu Andrzejowi Spychalskiemu, który udostępnia im teren. Wykopalisko jest fragmentem wczesnośredniowiecznej osady (IX-XIII wiek), największej związanej z dawnym grodem na Zawodziu. Ale osadnictwo na tym terenie rozpoczęło się już w okresie pradziejowym, o czym świadczą nieliczne fragmenty naczyń ludności kultury pomorskiej, która w okresie VII - III wiek p.n.e., zajmowała teren niemalże całej Polski.

- Wykop został założony w miejscu, gdzie znajdował się warsztat szklarski. Produkty z Kalisza trafiały nie tylko na rynek lokalny, ale do różnych części Polski - zaznacza Leszek Ziąbka, archeolog.

Relikty warsztatów szklarskich znane są tylko z nielicznych osad wczesnośredniowiecznych na terenie Polski. Dotychczas udało się tutaj odnaleźć paciorki, kółka, obrączki i półprodukty związane z intensywną produkcją biżuterii ze szkła. W tym roku badacze odnaleźli dotychczas fragmenty ceramiki i kości zwierzęce.

- Najstarsze fragmenty naczyń pochodzą jeszcze z czasów osiedlania się tutaj ludności kultury pomorskiej. Udało nam się również odnaleźć zniszczony grób z tych czasów. Najwięcej ceramiki odkryliśmy z czasów wczesnego średniowiecza, dominują fragmenty z XI i XII wieku, ale mamy też fragmenty naczyń wczesnopiastowskich z IX i X wieku - tłumaczy szef zespołu, dr Adam Kędzierski, kierownik Kaliskiej Stacji Archeologicznej Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

Jak zaznacza badacz, udało im się również odnaleźć fragmenty biżuterii związane z działającym tutaj warsztatem szklarskim. Ale nie tylko. - Mamy tutaj m.in. żużle związane z przetopem szklanej masy. Możliwe, że masa była sprowadzana z Rusi lub z południa Europy. Z tych bryłek szkła robiono tutaj paciorki, czasami kilkukolorowe; robiono z nich też obrączki i pierścionki - wymienia badacz. - Co ciekawe, udało nam się odkryć również fragment samego pieca. Znaleźliśmy również w wierzchnich warstwach monety z czasów Jana Kazimierza, Augusta III i Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz kopiejki.

W zeszłym roku archeolodzy odkryli tutaj fragmenty rzadko spotykanych pisanek z gliny i potem polewanych wielobarwnym szkliwem. Jak podkreśla Adam Kędzierski, ta pracownia jawi się zatem jako jedna z najbardziej znaczących w Polsce.

- Podobne pracownie były odkrywane we Wrocławiu, w Kruszwicy, czy na Wolinie, ale ta wydaje się najlepiej zachowana i zapewne najbardziej wyspecjalizowana. Widać, że we wczesnym średniowieczu Kalisz był znaczącym ośrodkiem w tej materii - zaznacza dr Kędzierski.

Prace terenowe na Starym Mieście mają potrwać jeszcze około dwa tygodnie. Potem nastąpi etap inwentaryzacji odkryć i ich analizy. Wszystkie znaleziska zostaną następnie opracowane przez badaczy. Publikacji możemy spodziewać się za 2-3 lata.

Badania są prowadzone przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie przy wsparciu finansowym Miasta Kalisza.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto