Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na wykład o dziejach medycyny w Kaliszu ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
W Szpitalu św. Trójcy w Kaliszu - fotografia z przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów MOZK
W Szpitalu św. Trójcy w Kaliszu - fotografia z przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów MOZK MOZK
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na wykład popularnonaukowy z cyklu "Fotoplastikon. Kalisz na fotografiach z XIX i XX wieku". Podczas spotkania, które odbędzie się w niedzielę 21 lutego o godz. 17, Maciej Błachowicz wygłosi wykład "Szlachetne zdrowie. Z dziejów medycyny w Kaliszu". Wykład odbędzie się w sali studio z zachowaniem reżimu sanitarnego.

- Ludzie od wieków próbowali pokonać trapiące ich choroby. Jednak dzieje medycyny w niewielkim stopniu są opowieścią o postępie mierzonym wyleczeniem pacjenta. To raczej historia niekończących się pomyłek, nieudanych prób i błędnych teorii. Jeszcze w XVII wieku lekarze w ramach diagnozy stawiali horoskopy, a osiemnastowieczny kaliski aptekarz przyczyny nieskuteczności leków upatrywał w czarach. Obok tego pojawiała się medycyna oparta na obserwacji i quasi klinicznym doświadczeniu np. chirurgicznym - tłumaczy Maciej Błachowicz.

Patron "okrąglaka"

Przedstawicielem nauki odrzucającej zabobon był przełożony (w latach 1793-1807) kaliskiego szpitala bonifratrów ks. Ludwik Perzyna. I on nie ustrzegł się poglądów budzących dziś uśmiech politowania. Choć był prekursorem higieny, zakazywał ścinania kołtuna, widząc w jego usunięciu zagrożenie dla pacjenta. Podobnie długą drogę przeszła też służba zdrowia. Prowadzone przez kaliskie duchowieństwo szpitale św. Ducha i św. Trójcy posiadały średniowieczną metrykę, ale były bardziej przytułkami niż placówkami medycznymi w dzisiejszym znaczeniu.

Świeckie szpitale

Wykładowca tłumaczy, że oddzielenie szpitalnictwa od opieki społecznej (dobroczynności) i co najważniejsze ich medykalizacja nastąpiła dopiero w XIX wieku. Wtedy też szpital z instytucji kościelnej stał się w pełni świecką placówką ochrony zdrowia. Pojawia się wyspecjalizowany fachowiec - lekarz z uniwersyteckim dyplomem. Kilku z nich, jak np. praktykujący w Kaliszu w latach 1849-1858 dr Ludwik Neugebauer, dokona znaczących odkryć. W 1877 roku powstaje Kaliskie Towarzystwo Lekarskie zrzeszające nie tylko lekarzy, ale również aptekarzy i weterynarzy.

Z bogactwa faktów, zdarzeń i ludzi trzeba będzie wybrać najciekawsze i najważniejsze. Organizatorzy mają nadzieję, że wykład choć trochę przybliży tę ciekawą kartę lokalnej historii.

W trakcie wydarzenia obowiązuje zachowanie dystansu oraz środków ochrony osobistej - nakaz zakrywania ust i nosa. W przestrzeni dla widzów może w tym samym czasie przebywać maksymalnie 45 osób. Wydarzenie zostanie również nagrane, a emisja nagrania nastąpi w terminie późniejszym.

ZOBACZ TAKŻE:

Nissan Micra 1,5 d
1490 zł

Tanie samochody w Kaliszu. Sprawdziliśmy, co można kupić za ...

Co kaliszanie chcą oddać za darmo? Zobacz najciekawsze ogłoszenia z OLX

Co kaliszanie chcą oddać za darmo? To najciekawsze ogłoszeni...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto