MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z kaliską starówką? Podyskutuj

Mariusz Kurzajczyk
Tak prezentowała się kaliska starówka w latach 60-tych ubiegłego wieku.
Tak prezentowała się kaliska starówka w latach 60-tych ubiegłego wieku. Archiwum
Ponad 100 tysięcy w tym roku a w przyszłym wielokrotność tej kwoty wyda miasto na remont nawierzchni Głównego Rynku i okolicznych uliczek.

Kwota nie jest wielka, jeśli weźmiemy pod uwagę inne inwestycje miejskie, ale dziwny jest sam pomysł wymiany kostki i lastriko przy jednoczesnym planowaniu rewolucji architektonicznej i drogowej w centrum. Zarząd Dróg Miejskich tłumaczy, że plany zupełnej modernizacji starówki dotyczą odległej przyszłości a ulice trzeba remontować, bo są w opłakanym stanie.

100 tysięcy złotych z tegorocznego budżetu przeznaczone jest na projekt przebudowy nawierzchni Rynku Głównego. Szef ZDM Krzysztof Gałka wyjaśnia, że chciałby remontem objąć także ulice Śródmiejska, Kanonicką i Zamkową. Konkretne prace miałyby się rozpocząć w przyszłym roku i na pewno szybko się nie skończą, a remont będzie realizowany etapami. Na pierwszy rzut pójdzie Rynek. W przyszłości podobną nawierzchnię z kostki miałaby zyskać praktycznie cała starówka, czyli obszar między pl. Jana Pawła II oraz ulicami Sukienniczą, Kazimierzowską i Parczewskiego.

Tymczasem nie milkną dyskusje na temat koncepcji przebudowy Rynku i okolicznych ulic, zaprezentowanej przez kaliskiego architekta Tadeusza Wiekierę. Władze miasta wywołując publiczną dyskusję raczej nie spodziewały się tak szybkiego i mocnego odzewu. Głównym krytykiem większości pomysłów Wiekiery jest historyk i regionalista Maciej Błachowicz, który upomniał się o zachowanie historycznego kształtu starówki. Za najbardziej kontrowersyjny pomysł uważa likwidację zieleni - drzew oraz klombu, który znajduje się przed ratuszem. Nie podoba mu się umieszczona w chodniku fontanna i wóz rzymski z zupełnie innej epoki. Przypomina, że centrum zostało odbudowane po katastrofie 1914 po długich dyskusjach i konkursach, w których uczestniczyli najlepsi architekci.

- O tym, że było to działanie udane świadczy to, że odbudowa Kalisza znajduje swoje miejsce w każdym podręczniku historii urbanistyki i ochrony zabytków w Polsce. Architekturę tę opracowano wyłącznie dla Kalisza, nie jest ona naśladownictwem przeszłości, ale swobodnym i oszczędnym nawiązaniem do stylów minionych, głównie klasycyzmu, renesansu i baroku polskiego - tłumaczy Błachowicz, który na facebooku rozpoczął akcję "Chcę mieć wybór! Odbudowa Kalisza 1918 - 29 a rewaloryzacja Rynku Głównego".

Podobną opinię na ten temat ma część radnych.
- Temat przebudowy Rynku został potraktowany niepoważnie i oszczędnościowo, niewspółmiernie do wagi sprawy. Potrzebny jest konkretny konkurs, z wysokimi nagrodami, pod auspicjami Stowarzyszenia Architektów RP - uważa Artur Kijewski.

Ratusz zamierza wrócić do tematu jeszcze w tym roku, po zakończeniu konsultacji społecznych.

Napisz na forum, co myślisz

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto