Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Kalisz będzie miał własne figurki na historycznych trasach zwiedzania miasta?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Kalisz można zwiedzać na wiele sposobów
Kalisz można zwiedzać na wiele sposobów Andrzej Kurzyński
Czy Kalisz wzorem choćby Wrocławia będzie miał własne figurki na historycznych trasach zwiedzania miasta? Do ratusza trafiają kolejne pomysły, ale co na to władze miasta?

Wiele miast w Polsce, wzorem Wrocławia i jego znanych figurek krasnali, wprowadza podobne atrakcje na swoim terenie.

- Samorządy odkryły potencjał, jaki drzemie w tego typu działaniach, więc częściej rolę przewodników pełnią różnego rodzaju figurki, mniej lub bardziej związane z historią, tradycją danego miasta itp. Obok walorów poznawczych, jest to świetna zabawa, dająca radość z kolejnego odkrycia - przekonuje kaliski radny Artur Kijewski.

Radny zwrócił się więc do prezydenta miasta z interpelacją dotyczącą umieszczenia podobnych figurek w Kaliszu, na historycznych trasach zwiedzania miasta.

- Dobrą postacią w naszym mieście byłaby stylizowana postać trębacza, który znajduje się w herbie Kalisza, począwszy od najstarszych pieczęci miejskich z XIV wieku - przekonuje Artur Kijewski. - Przy pomocy aplikacji turyści podążaliby określonym szlakiem, by znajdować kolejne figurki. Możliwe byłoby również wzbogacenie tego o bonusowe drobiazgi, np. za przejście więcej niż jednej trasy, jako nagroda stylizowany bursztyn lub replika monety rzymskiej zalana w sztucznej masie bursztynowej.

Zdaniem radnego, miasta, które zainwestowały w tego typu atrakcje, mogą liczyć na promocję i przyciągnięcie turystów. Co w takim razie sądzą o tym pomyśle władze Kalisza?

Jak informuje prezydent miasta, Kalisz jest miastem z bardzo dużym potencjałem turystycznym, ze znaczącą
liczbą wartych odwiedzenia miejsc.

- Do Urzędu Miasta Kalisza napływa wiele propozycji uatrakcyjnienia szlaków turystycznych poprzez ustawienie w przestrzeni miejskiej różnego rodzaju figur: lelek, żab, pszczół, trębaczy, krasnali, fortepianów... - wylicza prezydent miasta Krystian Kinastowski.

Prezydent dodaje, że w nawierzchni przebudowywanego obecnie Głównego Rynku znajdują się monety nawiązujące do historii miasta.

- W swojej funkcji będą one podobne do proponowanych przez Pana Radnego figurek. Przed zakończeniem prac na Głównym Rynku, nie planujemy instalowania dodatkowych elementów, aby nie burzyć koncepcji projektowej tej historycznej inwestycji. Po zakończeniu prac możliwe jest rozważenie pojawienia się dodatkowych figur, które powinny współgrać kompozycyjnie z całością przestrzeni, w której się znajdą - uważa Krystian Kinastowski.

Prezydent dodaje, że możliwe jest zwiedzanie miast nie tylko śladami krasnali czy figur, ale także innych elementów. Podobnie jest w Kaliszu.

- Nasze miasto również można zwiedzać szlakiem murali, szlakiem kobiet, szlakiem artystów plastyków, szlakiem architektury, szlakiem filmowym czy szlakiem literatów. Opis wszystkich tras można znaleźć na stronie miasta oraz w miejskich mediach społecznościowych - kwituje prezydent Kinastowski.

ZOBACZ TAKŻE:

Kąpielisko w Brzezinach w upalną niedzielę. Z ochłody w wodz...

Magda Gessler w Szałem. Popularna restauratorka gościła w podkaliskim lokalu

Magda Gessler w Szałem. Popularna restauratorka gościła w po...

Kolejne gwiazdy w Szałem. Raper Sobota wystąpił na Małej Plaży ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto