18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz - Jare Święto i Myslenica na Zawodziu, czyli pradawne witanie wiosny z Żywymi Archeologami

AND
Na kaliskim Zawodziu kolejny raz odbędzie się próba rekonstrukcji dawnych... potraw i smaków.
Na kaliskim Zawodziu kolejny raz odbędzie się próba rekonstrukcji dawnych... potraw i smaków. Andrzej Kurzyński
Towarzystwo Żywej Archeologii w Kaliszu zaprasza w weekend na prasłowiańskie obchody pierwszego dnia wiosny. Będzie można wziąć udział w rekonstrukcji Jarego Święta i Maslenicy oraz spróbować wędzonego w tradycyjny sposób sera.

Jare Święto obchodzone jest w czasie równonocy wiosennej (21 marca) lub w pierwszą niedzielę po równonocnej pełni Księżyca. Odwołuje się do przepędzenia zimy, a także powitania wiosny. To z nim z związane są obrzędy magiczne takie jak topienie Marzanny lub malowanie jajek. Z kolei niegdyś kojarzona z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny Maslenica nadal obchodzona jest w Rosji i na Białorusi jako oficjalne święto Kościoła prawosławnego, przypadające na siedem tygodni przed Wielkanocą. Generalne chodzi o jednak dobrą zabawę.

- Wyruszamy w sobotę w samo południe (12.00) spod Centrum Kultury i Sztuki z orszakiem do Grodu Piastów na kaliskim Zawodziu, zgodnie z obyczajem podtapiając Marzannę po drodze. W Grodzie Piastów Marzanna zostanie spalona, a przybyli będą mogli od godziny 13.00 przyglądać się lub uczestniczyć w innych zwyczajach związanych z pradawnym Świętem Jaryły i wiosenną równonocą. Przewidziano konkursy i zabawy dla publiczności, np. konkurs rzutu jajkiem, bitwę na jajka. Wstęp wolny – zachęca Robert Sigmundsson z Towarzystwa Żywej Archeologii w Kaliszu.

Z kolei w niedzielę w godz. od 12.00 do 14.00 Gród Piastów zaprasza na kolejną degustację tradycyjnych kulinariów, m.in. wędzonych pstrągów, serów i... jaj, tradycyjnych blinów, oskoły oraz innych potraw i napitków związanych ze świętem Jaryły, Maslenicą oraz Wielkanocą.
- Jest to kolejna próba rekonstrukcji odchodzących w przeszłość potraw i smaków, zarazem promocja idei Slow Food oraz regionalnych produktów i ich producentów – dodaje Sigmundsson.

Wstęp w niedzielę będzie kosztował 10złotych. W cenie jest degustacja przygotowanych potraw.

Organizatorami są: Towarzystwo Żywej Archeologii, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Centrum Kultury i Sztuki. Imprezę wsparli: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kaliszu, Spółdzielnia Mleczarska Lazur w Nowych Skalmierzycach, Serowarzy Pomorscy, Młyn Niedźwiady.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto