Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludzie związani z Kaliszem, których pożegnaliśmy w ciągu ostatniego roku

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Ludzie związani z Kaliszem, których pożegnaliśmy w ciągu ostatniego roku
Ludzie związani z Kaliszem, których pożegnaliśmy w ciągu ostatniego roku Bartłomiej Hypki
W ciągu minionego roku pożegnaliśmy osoby związane z Kaliszem, które złotymi zgłoskami zapisali się na kartach naszej historii. Pamiętajmy o nich, nie tylko w okresie zbliżających się Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.

Janusz Stabno (1965-2022)

Działacz bokserski, sędzia klasy międzynarodowej w boksie olimpijskim, autor książek związanych z pięściarstwem.
Był wychowankiem Klubu Sportowego Prosna Kalisz, sędzią klasy międzynarodowej w boksie olimpijskim. Sędziował m.in. podczas mistrzostw Polski, ale i międzynarodowych, rozgrywanych we Włoszech, w Czechach, Niemczech, a także, gdy walczyła reprezentacja Polski.

Janusz Stabno był również publicystą. W latach 2005-2007 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Bokser”. Był autorem wielu publikacji poświęconych boksowi i słynnym pięściarzom. Wśród nich są m.in. „Kaliszanie na ringu 1932-2019. Tom 1 i 2” oraz biografia Tadeusza Grzelaka, wydana przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w ramach serii „Kaliszanie”. Współpracował z branżowym portalem bokser.org.
Przez wiele lat pracował w Polskim Związku Bokserskim, m.in. na stanowiskach sekretarza generalnego i rzecznika prasowego.

Szewach Weiss (1935-2023)

Były przewodniczący Knesetu i ambasador Izraela w Polsce, Honorowy Obywatel Miasta Kalisza.
Szewach Weiss był profesorem nauk politycznych, przewodniczącym Knesetu oraz wieloletnim przewodniczącym Światowej Rady Instytutu Yad Vashem.

Doctor honoris causa wielu uczelni, laureat nagród i najwyższych odznaczeń jak Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP i Order Orła Białego. W 2003 roku przyjął godność honorowego obywatela naszego miasta. Kalisz był dla Niego ważny. Odwiedzał nasze miasto wielokrotnie.

Mieczysław Wiśniewski (1925-2023)

Żołnierz Armii Krajowej, wyróżniony tytułem „Zasłużony dla Miasta Kalisza”.
Uczęszczał do Gimnazjum im. Adama Asnyka w Kaliszu. W 1940 roku wraz z rodziną został wysiedlony do Jasła. Tam ukończył Szkołę Handlową i podjął pracę. W 1942 roku wstąpił do Armii Krajowej, był członkiem 5. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Działał z bronią w ręku na terenach przy Przełęczy Dukielskiej, był jednocześnie dowódcą drużyny sanitarnej. W sierpniu 1946 r. został powołany do wojska. Służbę pełnił jako pisarz w Sztabie Pierwszej Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie.

Jako kombatant należał do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Koła AK. Był członkiem Komisji Rewizyjnej Okręgowego Związku Działkowców.
Mieczysław Wiśniewski został odznaczony Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej oraz Krzyżem Partyzanckim. Posiadał Złotą Odznakę Polskiego Związku Filatelistycznego i Złotą Odznakę za Zasługi dla Finansów.

Był członkiem Towarzystwa Miłośników Kalisza od chwili jego powstania w 1976 roku. Przez wiele lat działał także w Miejskim Komitecie Obrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Prezydencie Miasta Kalisza.
Od 1976 r. był członkiem Koła Absolwentów Szkół Handlowych i Ekonomicznych. W 2008 r. otrzymał odznakę „Zasłużony Absolwent Szkół Handlowych i Ekonomicznych w Kaliszu”. W czerwcu 2013 r. otrzymał tytuł „Honorowego Absolwenta”, a dwa lata później nagrodę „Bene Meritus”, przyznaną przez dyrekcję, grono pedagogiczne i uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.

Uczestniczył w wielu spotkaniach z młodzieżą, dzieląc się swoim doświadczeniem i wspomnieniami. Liczne materiały przekazał do Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Beata Matusiak (1958-2023)

Wieloletnia kierowniczka Delegatury w Kaliszu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, historyczka sztuki, specjalistka w zakresie konserwacji zabytków architektury i urbanistyki.
W latach 1994-1998 Beata Matusiak pracowała jako Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kaliszu. Po reformie administracyjnej, w 1999 roku objęła stanowisko kierowniczki Delegatury w Kaliszu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

Z wykształcenia była historykiem sztuki. Całe swoje życie zawodowe związała z państwowymi służbami ochrony zabytków w Kaliszu - najpierw z Biurem Badań i Dokumentacji Zabytków w Kaliszu, następnie z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Przez ostatnie 24 lata kierowała kaliską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

Jej zaangażowanie w ochronę polskiego dziedzictwa narodowego docenił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który we wrześniu 2022 roku uhonorował Beatę Matusiak Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto