Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie w Kaliszu. Wielka parada Dulskich. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Narodowe Czytanie w Kaliszu
Narodowe Czytanie w Kaliszu Andrzej Kurzyński
W sobotę w Kaliszu odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą ogólnopolskiej akcji została "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Wspólne czytanie odbyło się przy Baszcie Dorotce.

Organizacji Narodowego Czytania w Kaliszu podjęła się, podobnie jak w poprzednich latach, Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu. Zanim jednak uczestnicy czytani zasiedli do lektury, odbyła się parada Dulskich! Kilkadziesiąt osób ubranych w stylu z początku XX wieku przeszło od teatru, przez park, pod Basztę.

Narodowe Czytanie w Kaliszu to nie tylko święto literatury, ale także wspólna zabawa. Organizatorzy przygotowali warsztaty dla dzieci i dorosłych, podczas których każdy mógł stworzyć kwiaty i samodzielnie wystylizować kapelusz secesyjnej damy. Na tych, którzy zapragną wcielić się w role członków mieszczańskiej rodziny, czekały ścianki do zdjęć.

Zabawne – i jakże aktualne nawet dziś dialogi Dulskiej, Zbyszka czy Hanki – czytało ponad 40 osób. Byli wśród nich ludzie kaliskiej kultury, radni, artyści, uczniowie, studenci, bibliotekarzei. Pierwszą scenę doskonale odegrali aktorzy kaliskiego teatru – Bożena Remelska i Maciej Grzybowski, a w klimat epoki wprowadzał konferansjer Piotr Duster.

- Chcieliśmy, by Narodowe Czytanie było nie tylko świętem literatury, ale także okazją do wspólnej zabawy. Najmłodsi – i nieco starsi - uczestniczyli w warsztatach, podczas których każdy mógł stworzyć kwiaty i samodzielnie wystylizować kapelusz secesyjnej damy. Dzięki ściankom do zdjęć, każdy mógł również wcielić się w członka mieszczańskiej rodziny, a na miłośników aktywności na świeżym powietrzu czekał kącik taneczny, w którym odbyła się przyspieszona lekcja cake walka. Przy „salonie”, w którym czytaliśmy, można też było oglądać wystawę „Dulscy na scenie i ekranie”, prezentującą najważniejsze adaptacje "Moralności pani Dulskiej", ze szczególnym uwzględnieniem przedstawień kaliskich - mówi Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu.

Współorganizatorami wydarzenia były: Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, Sieraszewski Dance Studio, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu UAM w Poznaniu oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu.

ZOBACZ TAKŻE:

Święto ulicy Niecałej w Kaliszu

Święto ulicy Niecałej w Kaliszu po raz dziewiąty. ZDJĘCIA, WIDEO

Rozpoczął się sezon na grzybobranie. W podkaliskich lasach m...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto