MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew to drugi największy ośrodek onkologicznym w Wielkopolsce. Specjaliści rozmawiali o najnowszych metodach diagnozowania i leczenia

Piotr Fehler
Piotr Fehler
O nowoczesnych metodach diagnostyki i leczenia nowotworów rozmawiają w Pleszewie specjaliści podczas Pleszewskich Dni Onkologicznych
O nowoczesnych metodach diagnostyki i leczenia nowotworów rozmawiają w Pleszewie specjaliści podczas Pleszewskich Dni Onkologicznych Piotr Fehler
W piątek, 10 maja w Zajezdni Kultury w Pleszewie odbyła się konferencja w ramach XI Pleszewskich Dni Onkologicznych organizowanych przez Pleszewskie Centrum Medyczne. Specjaliści, lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej, lekarze z poradni specjalistycznych, których pacjenci trafiają do pleszewskiego szpitala z nowotworami piersi i jelita grubego

Pleszewskie Dni Onkologiczne

Pleszewskie Dni Onkologiczne to wydarzenie cykliczne organizowane przez Pleszewskie Centrum Medyczne, podczas którego specjaliści ze szpitala w Pleszewie omawiają kompleksową opiekę onkologiczną, którą zapewnia szpital w ośrodkach leczenia raka piersi i jelita grubego. Warto zaznaczyć, że pleszewski szpital jest drugim największym ośrodkiem onkologicznym w Wielkopolsce.

- Badać powinien się każdy, regularnie! I to nie ulega żadnej wątpliwości. W szczególności jednak powinny to robić osoby z obciążonym wywiadem rodzinnym - podkreślają specjaliści z Pleszewa.

Uczestnicy konferencji poznali nowoczesną radioterapię, dowiedzieli się o postępach w leczeniu wczesnego raka piersi, zaawansowanego raka piersi, dowiedzieli się, jak wygląda i jakie efekty daje kooperacja oddziałów chirurgicznego i onkologicznego w zakresie leczenia raka piersi. Wspominano również o raku płuc, który obecnie jest jednym z ważniejszych wyzwań. Z kolei psycholodzy zatrudnieni w szpitalu w Pleszewie opowiedzieli o tym, jakie działania prowadzą na oddziale onkologicznym.

Rak piersi wśród najczęściej występujących w Pleszewie

Rak piersi w powiecie pleszewskim jest najczęściej występującym nowotworem. Dotyka głównie pań, które przekroczyły 50. rok życia. Z obserwacji pleszewskich lekarzy wynika jednak, że choroba ta zaczyna dotykać coraz młodszych, bo już 20-30 letnich, kobiet. Rocznie radykalnego leczenia w Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi w pleszewskim szpitalu - wymaga 150 pacjentek. Dotyczy to zabiegów oszczędzających i mastektomii.

Rozwiązaniem jest tutaj jednoczasowa rekonstrukcja piersi. Jak wynika ze statystyk coraz więcej pacjentek decyduje się na tego typu zabieg, tym bardziej, że jest on refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i można go wykonać w Pleszewskim Centrum Medycznym.

Rak jelita grubego w Pleszewie i chemioterapia w domu

Chemioterapia jestem jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia nowotworów i można ją stosować na wielu etapach. Pacjenci z Pleszewskiego Centrum Medycznego z chorobami nowotworowymi układu pokarmowego mogą ją przyjmować w domu. Jest to możliwe dzięki jednorazowym infuzorom.

- Rocznie na oddział onkologiczny pleszewskiego szpitala trafia średnio ok. 5.300 pacjentów. U blisko 300 z nich diagnozuje się raka jelita grubego. W skali kraju statystycznie stanowi on 25% wszystkich nowotworów, a w większości przypadków podawanie chemii jest koniecznością. Problem jest więc poważny - podkreśla Ireneusz Praczyk, rzecznik prasowy Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Oddział Onkologiczny Pleszewskiego Centrum Medycznego

Ordynator Oddziału

  • lek. Zbigniew Olejak – specjalista onkologii klinicznej

Pielęgniarka Oddziałowa

  • mgr Wiesława Sztylka – specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa zachowawczego

Zespół lekarski w składzie:

  • lek. Anna Sikora-Zieja – starszy asystent, specjalista onkologii klinicznej

  • lek. Małgorzata Kruszwicka – starszy asystent, specjalista onkologii klinicznej

  • lek. Paulina Ostrowska – starszy asystent, specjalista onkologii klinicznej

  • lek. Julia Jezierska-Guźniczak – starszy asystent, specjalista onkologii klinicznej

  • lek. Małgorzata Podskarbi – starszy asystent, specjalista onkologii klinicznej

  • lek. Kasjana Jankowska – w trakcie specjalizacji z onkologii klinicznej

  • lek. Dariusz Meyer – młodszy asystent

Zespół psychologów w składzie:

  • mgr Jagoda Walendowska – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta PTTPB nr 574

  • mgr Joanna Matuszczak-Świgoń – psycholog, doktorantka na Wydziale Psychologiii Kogniwistyki UAM

  • mgr Katarzyna Majchrzak – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta PTTBP nr 972

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto