Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na kontynuację budowy Centralnie Zintegrowanego Szpitala Klinicznego. Nowy SOR zacznie działać już w przyszłym roku

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Dzięki rządowemu wsparciu budowa nowego szpitala w Poznaniu może być kontynuowana
Dzięki rządowemu wsparciu budowa nowego szpitala w Poznaniu może być kontynuowana Waldemar Wylegalski
Budowa Centralnie Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu nie jest już zagrożona. Wszystko dzięki 210 mln złotych, o które w poniedziałek rząd zwiększył finansowanie tej inwestycji.

Przypomnijmy, że jeszcze niedawno rozpoczęta już budowa nowego szpitala przy ul. Grunwaldzkiej stała pod znakiem zapytania.

– Projekt szpitala przygotowywany był w 2019 roku. Nie uwzględniał on pandemii, kryzysu energetycznego i wojny, dlatego aktualizacji musiały ulec też plany budżetowe. Od ubiegłego roku wiedzieliśmy, że do zamknięcia całej inwestycji konieczne będą dodatkowe środki – wspominała Jadwiga Emilewicz, posłanka PiS.

Dokładnie chodziło o 210 mln złotych, bez których budowa nie mogłaby być kontynuowana. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podpisał uchwałę, która umożliwiła przekazanie dodatkowych pieniędzy. Jak przyznaje dyrekcja szpitala, ten zastrzyk uspokoił wszystkich stojących za budową placówki.

– Oczywiście, że odetchnęłam z ulgą – mówiła Krystyna Mackiewicz, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. – Problem finansowania jest zawsze problemem nadrzędnym przy tak wielkich inwestycjach. A jesteśmy już tak blisko końca.

– Świętowanie tego sukcesu nie byłoby możliwe, gdybyśmy się ślamazarzyli. Prowadzimy tę inwestycje w terminie – dodawał prof. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Etap 1A, czyli Szpitalny Oddział Ratunkowy oddany będzie do końca tego roku. Później instalowany będzie w nim niezbędny sprzęt i, jak przewidują przedstawiciele szpitala, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w kwietniu SOR przyjmie pierwszych pacjentów.

Placówka łącznie będzie liczyć pięć modułów, do których przeprowadzone zostaną wszystkie oddziały Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, które obecnie znajdują się w kilku lokalizacjach szpitala. Ich przenosiny będą odbywały się stopniowo. Najszybciej przeniesione zostaną kliniki o profilach zabezpieczających SOR - internistycznym i zabiegowym, które obecnie znajdują się przy ul. Przybyszewskiego.

– Wtedy też zrobi nam się miejsce w ceglanej części przy ul. Przybyszewskiego, żeby przenieść szpital z ul. Grunwaldzkiej. Potem, gdy zakończy się budowa kolejnych modułów stopniowo będziemy zasiedlać kolejne. W latach 2025-2026 przeprowadzi się „Długa” – wymieniała Krystyna Mackiewicz.

Jak mówią osoby stojące za budową nowego szpitala, nowa placówka będzie „największym w Wielkopolsce, jednym z większych w Polsce, a nawet jednym z najnowocześniejszych szpitali w tej części Europy”. W sumie wyniesie ona 860 mln zł.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - odcinek 6, powiat średzki:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto