18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarbówka tropi nieuczciwych sprzedawców

Andrzej Kurzyński
Paragon ważny jest nie tylko dla fiskusa, ale także dla każdego kupującego.
Paragon ważny jest nie tylko dla fiskusa, ale także dla każdego kupującego. Andrzej Kurzyński
Letnie puby, bary, czy punkty gastronomiczne na terenie ośrodków wypoczynkowych lub miejsc, gdzie odbywają się różnego rodzaju imprezy, trafiły pod lupę urzędników skarbowych. W ramach akcji "Weź paragon" kontrolują oni, czy sprzedawcy ewidencjonują sprzedaż przy pomocy kas fiskalnych i wydają klientom paragony. Wzmożona akcja potrwa do końca wakacji.

Takie działania od kilku dni powadzą między innymi pracownicy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu wspólnie z Urzędem Kontroli Skarbowej. Efekt? Na trzydzieści kontroli, siedem zakończyło się mandatami od 200 do 500 złotych. W ubiegłym roku podczas podobnej akcji w całym kraju ujawniono 13 tysięcy nieuczciwych sprzedawców. W sumie zapłacili oni kary sięgające aż trzech milionów złotych!

O tym, że skarbówka nie żartuje przekonali się między innymi uczestnicy tradycyjnego weekendu celtycko-irlandzkiego, który kaliskie muzeum organizuje na terenie Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu. Po wizycie kontrolerów z UKS okazało się, że osoby odpowiedzialne za małą gastronomię nie mają kasy fiskalnej, a tym samym nie wydają paragonów. Po raz pierwszy w trakcie imprezy, cały kram musiał zostać zamknięty, ku zaskoczeniu gości historycznego pikniku.
- Przyjechałem z rodziną a był spory upał i chcieliśmy się czegoś napić. Okazało się, że nie ma nawet wody mineralnej, a pobliżu nie ma żadnego sklepu - żalił nam się Krzysztof Orczykowski.

Zdumieni akcją byli też organizatorzy imprezy, ale jak tłumaczy Piotr Walencik z Pierwszego Urzędu Skarbowego, takie działania nie powinny nikogo dziwić. Sam paragon jest nie tylko istotny z punktu widzenia fiskusa.
- To nie tylko potwierdzenie, że dany przedsiębiorca ewidencjonuje swoje obroty i odprowadza podatki. Dla klientów to także dokument umożliwiający choćby reklamację zakupionego towaru - podkreśla Piotr Walencik.

Skarbowcy podkreślają, że paragon spełnia również wiele innych funkcji, z których często nie zdajemy sobie sprawy.
- Daje choćby możliwość porównania cen - dodaje urzędnik. - Jeśli ktoś nie wydaje paragonu, choć ma taki obowiązek, to po prostu bogaci się kosztem konsumenta.
Sprzedawca nie ewidencjonuje w ten sposób części swoich przychodów, a tym samym nie odprowadza należnego podatku, choć jest on wliczony w cenę końcową towaru i jest zapłacony przez kupującego.

Dlatego służby skarbowe przez najbliższe tygodnie chcą wpłynąć na nieuczciwych sprzedawców między innymi za pośrednictwem samych konsumentów, zachęcając ich, by podczas zakupów domagali się paragonów. Nie zabraknie więc licznych kontroli, do których przyłączyła się Państwowa Inspekcja Handlowa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto