Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Smaki Regionów" w stolicy Wielkopolski. Wśród uczestników uczniowie gastronomików z Kępna, Kalisza czy Liskowa

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
"Smaki Regionów" w stolicy Wielkopolski. Wśród uczestników uczniowie gastronomików z Kępna, Kalisza czy Liskowa
"Smaki Regionów" w stolicy Wielkopolski. Wśród uczestników uczniowie gastronomików z Kępna, Kalisza czy Liskowa UMWW
- Żywność naturalna i tradycyjna to obecnie coś, co można nazwać odpowiedzią na zapotrzebowanie żywności zdrowej. Wszyscy starają się dbać o zdrowie, wszyscy też tęsknią za smakami młodości i dzieciństwa. Tymi przysłowiowymi obiadami u babci, gdzie smaki wielu potraw były wyjątkowe i niepowtarzalne. Producenci takiej żywności starają się wrócić do tych starych receptur - mówił marszałek Marek Woźniak w trakcie wydarzenia "Smaki Regionów".

30 września marszałek Marek Woźniak, członek Zarządu Związku Województw RP wręczył Medale Targów Smaki Regionów dla najlepszych produktów żywności naturalnej i tradycyjnej z obszaru państw Unii Europejskiej, zgłoszonych jako eksponat wystawienniczy podczas targów. W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Krzysztof Grabowski, przewodniczy komisji ds. żywności ZWRP.

- Staramy się podczas targów Smaki Regionów nagradzać tych najlepszych. To jest zawsze taka elita spośród producentów – podkreślił marszałek Marek Woźniak.

Medalami Targów Smaki Regionów nagrodzono m.in. wielkopolski ser smażony oraz masło wrzesińskie. Pełna lista laureatów - https://smaki-regionow.pl/pl/aktualnosci/laureaci-medalu-targow-2023/

Samorząd Województwa Wielkopolskiego zaprosił w dniach 29 września - 1 października na stoisko Wielkopolski na targach "Smaki Regionów". Nasze województwo po raz kolejny promowało na swoim stoisku żywność regionalną wysokiej jakości. Na wielkopolskim stoisku zaprezentowało się 30 lokalnych producentów, przetwórców i restauratorów, z szerokim asortymentem różnorodnych regionalnych produktów opartych na lokalnych i tradycyjnych recepturach. Koneserzy poszukujący wyjątkowych smaków mogli spróbować m.in. mięsa i wędlin, serów – smażonych, kozich czy dojrzewających. Były przetwory mleczne, miody, wyroby piekarnicze i cukiernicze, przetwory owocowo-warzywne z ekologicznych gospodarstw oraz oleje tłoczone na zimno. Podczas trzydniowego święta żywności Samorząd Województwa Wielkopolskiego przygotował wiele atrakcji, w tym pokazy kulinarne z udziałem znanego kucharza.

Gość specjalny

W tym roku gościem specjalnym wydarzenia był szef kuchni Laurentiu Zediu, znany z licznych występów telewizyjnych jako Chef Lorek. Polakom dał się poznać za sprawą VII edycji programu kulinarnego MasterChef. Jego specjalnością jest kuchnia mołdawska i rumuńska.

29 września Chef Lorek stworzył pokazy kulinarne dla uczniów szkół gastronomicznych z całej Wielkopolski – Piły, Rawicza, Brzostowa, Krotoszyna, Ostrzeszowa, Kępna, Kalisza, Liskowa, Wrześni, Nietążkowa i Poznania. Tego dnia Smaki Regionów odwiedziło ponad 600 uczniów i uczennic wraz z opiekunami. Następnego dnia otwarty pokaz kulinarny skierowany był dla zwiedzających. Podczas pokazu Laurentiu "Lorek" Zediu zaprezentował dania m.in. z wykorzystaniem żywności zagrożonej marnotrawstwem.

Po raz pierwszy odbyła się Bitwa Małych Mobilnych Kuchni Warsztatowych, w której gotowanie promujące niemarnowanie jedzenia zaprezentowały wielkopolskie banki żywności. W kulinarne szranki stanęły: Wielkopolski Bank Żywności z Poznania, Bank Żywności w Koninie oraz Bank Żywności w Pile.

Pokazy kulinarne oraz zmagania banków żywności były wynikiem realizacji przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego "Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025". Dotychczas na walkę z ograniczeniem marnowania żywności przeznaczono z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego blisko 3 miliony złotych.

W trakcie Smaków Regionów wyłonieni zostali finaliści ogólnopolskiego konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów", który organizowany był przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. Najwyższe wyróżnienia w postaci PEREŁ za produkt lokalny oraz danie regionalne zostały wręczone również przetwórcom z Wielkopolski.

Wśród nagrodzonych znalazły się:

  1. Gęsina pieczona – "Smak Tradycji" Irena Olejniczak
  2. Naturalny serek śmietankowy z Buku –"Levant Foods" Zakład Mleczarski w Buku
  3. Masło ekstra – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Jarocinie
  4. Szparagi konserwowe całe – Przedsiębiorstwo Produkcji Spożywczej "FRYKAS" Sp. z o.o.
  5. Auflauf – omlet ucierany z cukrem i owocami zapiekany w piecu – KGW w Orpiszewie
  6. Syrop z kwiatu czarnego bzu – Hyćka – Blus Marcin Sadowski Restauracja "Hyćka"
  7. Danie: Pyrczanka z wędzonką – KGW "Grupa dla Rybna Wielkiego".

Na stoisku z Wielkopolski wystawiły się firmy reprezentujące następujące branże:

  • przetwórstwo mleka - Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska TOP-TOMYŚL, Zakład Produkcji Spożywczej i Handlu Frąckowiak Sp. z o.o. posiadający unijne oznaczenie Chronione Oznaczenie Geograficzne na wielkopolski ser smażony - był okazja do degustacji i porównania tych produktów, a także skosztowania serów wytwarzanych w sposób rzemieślniczy od Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Mera Vallis Grażyna Szłapka, czy ekologicznych serów kozich Marka Grądzkiego, jak również innych specjałów mleczarskich od czołowych producentów artykułów nabiałowych, tj. OSM Jarocin, SMU Strzałkowo, OSM Koło i SM Września;
  • przetwórstwo mięsa – to możliwość posmakowania wędlin od Masarni Wiejskiej Wróblewicz Anna Wróblewicz oraz wyrobów od „Smaku Tradycji” Irena Olejniczak i PPHU Familijna Żerków;
  • miody i produkty pasieczne - naturalne miody wielkopolskie najwyższej jakości m.in. wielokwiatowe, lipowe, rzepakowe, akacjowe, gryczane, spadziowe i faceliowych od Miodów SUSZKA, z Pasieki Sosenka, Gospodarstwa Pasiecznego NATURPLON Dendek Bartłomiej, z Pasieki Trzy Sady i z Naszej Pszczelarni;
  • przetwórstwo owocowo – warzywne - m.in. produkty z Przedsiębiorstwa Produkcji Spożywczej „Frykas” Sp. z o.o., a także przetwory owocowe od Gryszczeniówki;
  • producenci olejów tłoczonych na zimno – Semco i Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe VITACORN Sp. z o.o., Oleje Trawińscy, Naturini;
  • restauratorzy - Olandia, Lizawka i Pierożak;
  • producenci rzemieślniczych alkoholi, piw oraz winnice – pięć firm: Browar Gzub, Winnica Wera, Winnica Lipka Wielka, Enosfera oraz Drake Krzysztof Kaczor.

Zobacz także:

Bieg Ptolemeusza w Kaliszu. Tak było na starcie

Bieg Ptolemeusza w Kaliszu. Tak było na starcie. ZDJĘCIA

Bieg Ptolemeusza. Bieg przedszkolaków

Bieg Ptolemeusza w Kaliszu. Tak wyglądał bieg przedszkolaków. ZDJĘCIA

Zakończenie sezonu turystycznego przed basztą Dorotką. FILM

Otylia Swim Cup. W Kaliszu odbyła się dwudniowa impreza pływ...


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto