Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwolnienia z podatku w zamian za fotowoltaikę. Tego chcą radni Polska 2050

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Zwolnienia z podatku w zamian za fotowoltaikę. Tego chcą radni Polska 2050
Zwolnienia z podatku w zamian za fotowoltaikę. Tego chcą radni Polska 2050 Bartłomiej Hypki
Radni klubu Polska 2050 wystąpili z propozycją, aby kaliski samorząd wspierał mieszkańców w inwestycjach w odnawialne źródła energii. Ich zdaniem osoby i firmy, które zamontują panele słoneczne, powinny być zwolnienie z podatku od nieruchomości.

- Ruch Polska 2050 głośno mówi o zmianach klimatycznych, o konieczności transformacji energetycznej i te postulatu traktujemy bardzo poważnie - podkreśliła na wstępie Barbara Oliwiecka podczas spotkania z dziennikarzami.

Zaznaczyła, że transformacja energetyczna musi odbywać się zarówno przy wsparciu rządu, jak i samorządu. Stąd klub radnych Polska 2050 na początku lipca złożył projekt uchwały dotyczący zwolnienia z podatku od nieruchomości mieszkańców i przedsiębiorców, którzy zainwestują w fotowoltaikę.

- Prosimy przewodniczącego Rady Miasta Kalisza Tadeusza Skarżyńskiego, by ten projekt trafił pod obrady już we wrześniu i liczymy na rzetelną konsultację. Jesteśmy otwarci na propozycje i sugestie w tym zakresie - mówił radny Eskan Darwich.

Projekt miałby wejść w życie w styczniu 2022 i obowiązywałby przez 2 lata.

- To odpowiedni okres, aby przedsiębiorcy i mieszkańcy mogli zainwestować, zaplanować prace, zakończyć inwestycje i odliczyć podatek od nieruchomości - wyjaśniał radny.

Zapisy nie dotyczą obiektów handlowych wielkopowierzchniowych, czyli marketów. Jednym z warunków jest wpisanie inwestycji do planu gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Kalisza. Eskan Darwich podkreślił też, że otrzymali już pismo od UOKiK. Nie zgłasza on żadnych zastrzeżeń co do projektu. Teraz liczą na wsparcie innych klubów z kaliskiego ratusza.

Jak sobie radzi dyrektor?

Radni przypomnieli również, że w grudniu utworzone zostało nowe stanowisko wicedyrektora w Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu. Wówczas wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek tłumaczył, że decyzja podyktowana była potrzebą współpracy przy projektowaniu oraz koordynacji przedsięwzięć związanych z planami termomodernizacji obiektów OSRiR, z naciskiem na zastosowanie energii odnawialnej - paneli fotowoltaicznych.

- Minęło już pół roku. Czy są już gotowe wyliczenia? Ile energii trzeba by wyprodukować dla takiego OSRiRu i ile takich paneli trzeba zainstalować i jakie były by to oszczędności dla miasta. Kiedy OSRiR jaki pierwsza jednostka miejska będzie miała swoje panele słoneczne - pytała radna Barbara Oliwiecka. - Pytamy się też Pana prezydenta czy są planowane inwestycje w innych budynkach należących do miasta. Co roku składam do miasta wnioski by wygospodarować część pieniędzy w budżecie miasta na inwestycje w odnawialne źródła energii w szkołach, przedszkolach czy w urzędzie miasta.

Zobacz także:

Kwartet smyczkowy Filharmonii Kaliskiej wystąpił pod basztą Dorotką ZDJĘCIA

Kwartet smyczkowy Filharmonii Kaliskiej wystąpił pod basztą ...

Retro Szoferka, czyli rodzina pełna pasji do pojazdów z PRL-u. ZDJĘCIA

Rodzinne weekendy na Zawodziu. "Hej, sokoły!", czyli spotkanie z drapieżnymi ptakami

Rodzinne weekendy na Zawodziu. "Hej, sokoły!", czyli spotkan...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto