Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 listopada już po raz 18. odbędzie się kwesta na ratowanie zabytkowych cmentarzy w Kaliszu

Bartłomiej Hypki
1 listopada już po raz 18. odbędzie się kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków w Kaliszu
1 listopada już po raz 18. odbędzie się kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków w Kaliszu Bartłomiej Hypki
1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych, odbędzie się już po raz 18. kwesta na ratowanie zabytkowych cmentarzy. Tym razem kwestarze na Cmentarzu Komunalnym w Kaliszu będą gromadzić datki do puszek na konserwację nagrobka Bolesława Bogackiego pochowanego na Cmentarzu Miejskim.

W tym roku kwesta przypada w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd organizatorom kwesty zależało, aby osoba, której nagrobek ma zostać poddany konserwacji była zasłużona dla sprawy odbudowy wolnej Polski. Zdecydowano, że odświeżony zostanie nagrobek kaprala Bolesława Bogackiego na Cmentarzu Miejskim; żołnierza 3. Szwadronu 2. Pułku Ułanów, którego dowództwo pod koniec 1918 r. stacjonowało w Kaliszu. Poległ on w wojnie 1920 r. W grobie tym pochowano również w 1950 r. Władysława Otto, warszawskiego kompozytora. Na remont potrzebne jest około 25 tys. zł.

Pieniądze uzyskane z kwesty w poprzednich latach pozwoliły m.in. na wykonanie prac przy grobach: Adama Chodyńskiego ‒ patrona kaliskich przewodników turystycznych, płk. Rafała Zajączka, remont dachu kaplicy grobowej rodziny Żuczkowskich, gdzie pochowana została Zofia Hieropolitańska, zasłużona dla kaliskiego muzealnictwa czy też remont grobowca Henryka Mikołaja Milera (1839-1921), powstańca styczniowego, adiutanta generałów Edmunda Taczanowskiego i Józefa Hauke-Bosaka. Przed rokiem wykonano zaś renowację przyściennego grobowca Leona Nieszkowskiego, prezydenta Kalisza z 1815 r. i marszałka szlachty powiatu kaliskiego. W sumie, podczas 18 lat organizowania kwesty, zebrano 150 tys. zł.

- Dotychczas zgłosiło się 26 osób. Liczymy, że liczba wolontariuszy sięgnie 60-70 osób - mówi Jarosław Dolat, organizator kwesty.

Wśród wolontariuszy co roku zbierających datki do puszek są znani aktorzy, bibliotekarze, artyści, a także samorządowcy, politycy, dziennikarze, przewodnicy PTTK oraz młodzież. Każda z kwestujących osób będzie posiadać oznakowaną, czerwoną puszkę i imienny identyfikator.

Organizatorzy apelują o włączenie się do tegorocznej akcji – zarówno w charakterze kwestarzy, jak i darczyńców. Swój akces do grona kwestarzy zgłaszać można w Kaliskim Oddziale PTTK, przy ul. Targowej 2, tel. 509-360-171. Tam też można uzyskać bliższe informacje o szczegółach organizacyjnych dotyczących zbiórki.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto