Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 maja w Kaliszu. Święto Pracy, czyli pochody i pierwszomajowe czyny! ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Pochód 1-majowy w Kaliszu
Pochód 1-majowy w Kaliszu Archiwum Ziemi Kaliskiej ©
W latach 40. i 50. XX wieku w PRL świętowano 1 maja głównie pod kątem walki z imperializmem. Z czasem hasła się zmieniły i manifestanci deklarowali... czyny produkcyjne, by na koniec domagać się "pracy i chleba". Pamiętacie słynne pochody 1-majowe? Oto fotograficzne wspomnienia, głownie z Kalisza, ale też Ostrowa Wielkopolskiego z archiwum "Ziemi Kaliskiej".

1 maja w Kaliszu. Święto Pracy, czyli pochody i pierwszomajowe czyny!

W Kaliszu w 1962 roku Święto Pracy było okazją do podsumowania minionych miesięcy i nakreślenia planów na następne. W "Ziemi Kaliskiej" I sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR Krzysztof Jeżyk z zadowoleniem opowiadał o przekroczonych w pierwszym kwartale planach produkcyjnych w Kaliskiej Fabryce Pluszu i Aksamitu oraz w Zakładach Mięsnych. Te statystyki miały dowodzić, że ten rok będzie lepszy od poprzedniego, kiedy to planów nie udało się zrealizować.

1 maja w Kaliszu przed 60 laty

1 maja w Kaliszu upłynął pod znakiem pierwszomajowych czynów. Na przykład załoga oddziału A Kaliskich Zakładów Przemysłu Odzieżowego zobowiązała się zaoszczędzić nici i taśmy krawieckiej na kwotę 11.842 złote. Na tę deklarację oddział B zadeklarował, że oszczędzi 700 kg waty krawieckiej i 810 tys. m nici za 19232 zł!

Poza tym pracownicy KZPO w ramach tychże czynów pomalowali siatkę ogrodzeniową, uporządkowali kwietniki, zainstalowali 42 głośniki w halach i biurach, a zakładowa organizacji ZMS przygotowała tysiąc kokardek dla załogi biorącej udział w pochodzie.

Oszczędności też zapowiadali pracownicy Kaliskich Zakładów Przemysłu Terenowego. Chodzi aż o 3 tony tektury i 50 kg płótna ściernego. Dodatkowo zobowiązano się do zwiększenia produkcji za ponad 150 tys. zł, ale bez podnoszenia płac.

Dwa dni przed 1 maja świętowała Szkoła Podstawowa nr 6, której nadano imię Marcelego Nowotki. Przy tej okazji uczniowie zebrali kolorowy złom, z którego mają zostać odlane litery tablicy z imieniem patrona. Obecnie patronem szkoły jest Henryk Sienkiewicz.

Pozostając przy szkołach. Harcerki z III LO (nadal nazywanego w prasie Liceum im. Anny Jagiellonki!) zasiały trawę i posadziły kwiaty. Z kolei harcerze z drużyn 4 i 12 uporządkowali groby żołnierzy radzieckich na cmentarzu w parku.

1 maja w Kaliszu pół wieku temu

10 lat później więcej było świętowania niż pracy. W niedzielę, 30 kwietnia 1972 roku w teatrze odbyła się pierwszomajowa akademia, podczas której I sekretarz KM PZPR Zbigniew Chodyła przypominał tradycje robotnicze "czerwonego Kalisza".

1 maja ze Złotego Rogu ruszył pochód pierwszomajowy. Na czele szła załoga WSK, która chwalona była za znakomite wyniki. Chwalono przede wszystkim zakładową organizację ZMS, która zaprezentowała się okazale. W relacji prasowej wymienione także załogi "Wistilu" i "Winiar". W trwającym 2 godziny pochodzie miało maszerować 12 tysięcy kaliszan, którym przyglądało się 25 tysięcy osób!

Potem były koncerty, pokazy, konkursy, rozgrywki sportowe i, na zakończenie 1 maja w Kaliszu, dyskoteka przy Kaliskim Domu Kultury.

1 maja w Kaliszu przed 40 laty

W poprzednich dziesięcioleciach udział w pochodzie był czymś oczywistym. W stanie wojennym najważniejsza była deklaracja: Ja idę! Gazety nazwały pierwszomajową manifestację "marszem ku zgodzie".

Tradycyjnie świętowanie rozpoczęto dzień wcześniej, tym razem w auli WSK. Dla zebranych zagrała Kaliska Orkiestra Symfoniczna, wystąpili aktorzy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego i ostrowski chór "Echo".

1 maja pochód wyruszył z placu nomen omen 1 maja i dalej szedł Kanonicką, pl. Bohaterów Stalingradu, Śródmiejską i al. Wolności. Dodajmy, że godzinę wcześniej na dzisiejszym Nowym Rynku rozpoczął się koncert muzyki i poezji z udziałem orkiestr dętych "Runoteksu" i "Wistilu", Młodzieżowej Estrady Poetyckiej przy WDK.

Potem na osiedlach odbywały się festyny, zorganizowane przez spółdzielnie mieszkaniowe, a po południu na tarasie Wojewódzkiego Domu Kultury odbył się koncert, podczas którego zaprezentowały się kaliskie zespoły rockowe.

1 maja zaczął się w Chicago

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.

Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe, które miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego.

W Kościele katolickim 1 maja obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Wspomnienie to wprowadził do kalendarza liturgicznego papież Pius XII w 1955 jako alternatywę dla laickiego Święta Pracy. Z tej okazji w Kaliszu odbywa się Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy organizowana przez kaliską "Solidarność".

ZOBACZ TAKŻE:

Wyjątkowe zdjęcia Kalisza. Tak wyglądał przed 50, a nawet sp...

Tak zmieniał się Kalisz na przestrzeni lat

Zobacz jak zmieniał się Kalisz na przestrzeni lat. Timelapse...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto