Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 maja w Kaliszu. Tak kiedyś obchodzono Święto Pracy. Pamiętacie pochody 1-majowe? ZDJĘCIA

RED
W Kaliszu w 1962 roku Święto Pracy było okazją do podsumowania minionych miesięcy i nakreślenia planów na następne. W "Ziemi Kaliskiej" I sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR Krzysztof Jeżyk z zadowoleniem opowiadał o przekroczonych w pierwszym kwartale planach produkcyjnych w Kaliskiej Fabryce Pluszu i Aksamitu oraz w Zakładach Mięsnych. Te statystyki miały dowodzić, że ten rok będzie lepszy od poprzedniego, kiedy to planów nie udało się zrealizować.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

 Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
W Kaliszu w 1962 roku Święto Pracy było okazją do podsumowania minionych miesięcy i nakreślenia planów na następne. W "Ziemi Kaliskiej" I sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR Krzysztof Jeżyk z zadowoleniem opowiadał o przekroczonych w pierwszym kwartale planach produkcyjnych w Kaliskiej Fabryce Pluszu i Aksamitu oraz w Zakładach Mięsnych. Te statystyki miały dowodzić, że ten rok będzie lepszy od poprzedniego, kiedy to planów nie udało się zrealizować. Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera! Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się! Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm. Organizujesz imprezę? Poinformuj nas! Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku! Archiwum Ziemi Kaliskiej ©
W latach 40. i 50. XX wieku w PRL świętowano 1 maja głównie pod kątem walki z imperializmem. Z czasem hasła się zmieniły i manifestanci deklarowali... czyny produkcyjne, by na koniec domagać się "pracy i chleba". Pamiętacie słynne pochody 1-majowe? Oto kilka fotograficznych wspomnień z Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego z archiwum "Ziemi Kaliskiej".

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.

Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe, które miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego.

W Kościele katolickim 1 maja obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Wspomnienie to wprowadził do kalendarza liturgicznego papież Pius XII w 1955 jako alternatywę dla laickiego Święta Pracy. Z tej okazji w Kaliszu odbywa się Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy organizowana przez kaliską "Solidarność".

ZOBACZ TAKŻE:

Tak zmieniał się Kalisz na przestrzeni lat

Zobacz jak zmieniał się Kalisz na przestrzeni lat. Timelapse...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto