Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rezerwat archeologiczny w Wietrzychowicach. Zaledwie 100 km od Kalisza można obejrzeć ogromne grobowce sprzed 5,5 tysiąca lat! ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
W Wietrzychowicach i w pobliskim Sarnowie na Kujawach, znajdujących się zaledwie 100 km od Kalisza, można obejrzeć ogromne grobowce, zbudowane 5,5 tysiąca lat temu, a więc kilkaset lat przed początkami starożytnych cywilizacji greckiej i egipskiej! Warto tam zajrzeć, korzystając z pięknej pogody. Wstęp wolny!

Zaledwie 100 km od Kalisza można obejrzeć ogromne grobowce sprzed 5,5 tysiąca lat!

W rezerwacie archeologicznym w Wietrzychowicach znajduje się pięć grobowców. Mają od kilkudziesięciu do ponad 100 metrów długości i do 12 m szerokości. Pochowano w nich zaledwie kilku mężczyzn, zapewne władców plemiennych.

Nasypy najwyższe są z czoła grobowców, czyli od południa, a potem obniżają się i zwężają w charakterystyczne "ogony". Wszystkie mają przerwę w środku ściany czołowej, prowadzącą niegdyś do komory grobowej. Pierwsi badacze natrafili na resztki konstrukcji drewnianych.

Zobacz także:

W "polskich piramidach", jak ze względu na swój rozmiar nazywane są grobowce, przetrwały do naszych czasów naczynia i łyżki gliniane, zabytki z krzemienia, w tym groty do strzał, siekiery oraz topory bojowe.
Rezerwat archeologiczny w Wietrzychowicach jest wart odwiedzenia nie tylko przez miłośników historii i archeologii. To idealne miejsce do spacerów w pięknym parku modrzewiowym.

Rezerwat w Sarnowie

Niedaleko od Wietrzychowic znajduje się rezerwat archeologiczno-przyrodniczy w Sarnowie. Tu z kolei jest aż dziewięć "polskich piramid", o podobnym, wydłuzonym kształcie.

Grobowce nr 1-7 są zorientowane na północny-wschód, ale faktycznie nie są one skierowane ściśle astronomicznie. Wszystkie nasypy są jednak ułożone promieniście względem niewielkiego wzniesienia na drugim brzegu dopływu rzeki Zgłowiączki.

Zobacz także:

Podczas badań archeologicznych w grobowcu nr 7 natrafiono na 5 grobów, otoczonych kolistymi kręgami kamiennymi, zaś w ścianie bocznej na szczątki kilkorga ludzi, zjedzonych, zapewne w trakcie uczty obrzędowej. Natomiast w grobowcu nr 9 znaleziono szkielet ułomnej kobiety, zmarłej w wieku 50-70 lat. Pochowana została, prawdopodobnie w trumnie wydrążonej z pnia drzewa. Więcej ciekawostek na miejscu.

Jak dojechać do Wietrzychowic i Sarnowa

Do Wietrzychowic dojedziemy z autostrady A1 lub z Włocławka drogą krajową nr 62 i drogą wojewódzką nr 270 (na Koło) do Izbicy Kujawskiej. Stamtąd drogą wojewódzką nr 269 dojeżdżamy do Naczachowa, gdzie skręcamy w lokalną drogę i po 4 km jazdy dojeżdżamy do parkingu i początku ścieżki dydaktycznej. Grobowce znajdują się 500 metrów od szosy.

Z kolei do rezerwatu w Sarnowie dojedziemy drogą nr 270 skręcając na Wolę Sosnową (nie na Sarnowo).


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto