Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100. rocznica internowania legionistów w Szczypiornie [FOTO]

Andrzej Kurzyński
100. rocznica internowania legionistów w Szczypiornie
100. rocznica internowania legionistów w Szczypiornie Andrzej Kurzyński
W piątek na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu odbyły się uroczyste obchody setnej rocznicy internowania w Szczypiornie legionistów Józefa Piłsudskiego.

W Kaliszu odbyły się uroczyste obchody setnej rocznicy internowania w Szczypiornie legionistów Józefa Piłsudskiego. Rano przedstawiciele władz miasta oraz COSSW w Kaliszu złożyli kwiaty na mogiłach legionistów, a następnie na terenie ośrodka odbyła się msza polowa w intencji zmarłych i poległych żołnierzy Legionów Józefa Piłsudskiego pod przewodnictwem biskupa Edwarda Janiaka. Następnie odbył się Apel Pamięci.

- Pamiętamy o tym miejscu i legionistach. To nasi bohaterowie. Oni są w naszych sercach i będą na zawsze. Uczymy się od nich odwagi, patriotyzmu, łączenia sił w sytuacjach trudnych, bez wyjścia - mówi prezydent Kalisza, Grzegorz Sapiński. - Dlatego tu dziś jesteśmy. Pragniemy z całego serca przekazać światu wiadomość, że tutaj rodziła się niepodległość, tu żołnierze biegali za szmacianą piłką i tworzyli nowa grę, szczypiorniaka. Jest to też tak ważne, ponieważ w przyszłym roku będą ogólnopolskie obchody stulecia piłki ręcznej oraz stulecia odzyskania niepodległości. Sprawmy, żeby Kalisz Szczypiorno był wtedy widoczny, bo to miejsce internowania polskich żołnierzy, którzy nie chcieli przysięgać zaborcy, a także zjazdu legionistów, z czołowymi przedstawicielami ówczesnego państwa polskiego! Proszę o ujęcie Szczypiorna w obchodach ogólnonarodowych władze państwowe, proszę o współpracę parlamentarzystów.

Okolicznościowy list do uczestników uroczystości wystosował prezydent RP Andrzej Duda. Jego treść odczytał prezydencki minister Andrzej Dera.

- Właśnie tutaj przed stu laty osadzonych zostało około 3500 żołnierzy Legionów Polskich, którzy zgodnie z zaleceniem komendanta odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzowi niemieckiemu. Rozbrojeni i uwięzieni mieli zostać pozbawieni możliwości walki o sprawę polską. Stało się jednak inaczej niż zamierzali zaborcy. Internowanie rozsławiło ideę legionową i jeszcze bardziej zjednoczyło nasz naród w dążeniu do odzyskania własnego, suwerennego państwa. To tu, w Szczypiornie narodziła się pieśń o I brygadzie oraz legenda legionów. Tutaj też myśl o celu dążeń Polaków, którzy jeszcze kilka lat wcześniej wielu wydawał się nie do osiągnięcia, przybrała kształt niezachwianej woli, by nie idąc na kompromisy walczyć aż do zwycięskiego końca, odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej - napisał prezydent Andrzej Duda.

Obchody zakończył piknik militarny, podczas którego można było oglądać m.in. pojazdy i sprzęt wojskowy.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto