14 technologii, które zmieni Polskę. Jedna z nich zrewolucjonizuje terapię dzieci z autyzmem

Materiał partnera zewnętrznego Polski Fundusz Rozwoju
Zdrowie, edukacja, rolnictwo – te dziedziny już wkrótce mogą zmienić się dzięki projektom uczestników Szkoły Pionierów PFR. Galą finałową w Centralnym Domu Technologii zakończyła się już druga edycja programu organizowana przez Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z Allegro.

Najlepszym projektem okazał się Unicorn VR World, który wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość do terapii dzieci ze spektrum autyzmu. Wyróżnienia otrzymały dwa start-upy – WakeUpGuru oraz Wirtualny Nauczyciel, a publiczność doceniła GrainER. W połowie roku ruszy nabór kandydatów do trzeciej edycji Szkoły Pionierów PFR.

Szkoła Pionierów PFR wspiera nowe technologie

Szkoła Pionierów PFR to międzynarodowy program edukacyjny dla przyszłych polskich przedsiębiorców technologicznych i wizjonerów stworzony przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Allegro. Właśnie zakończyła się jej druga edycja. 50 młodych osób z Polski przez cały wrzesień w Warszawie i Berlinie zdobywało i rozwijało kluczowe umiejętności biznesowe oraz budowało relacje z potencjalnymi partnerami i inwestorami. W sumie odbyło się ponad 100 godzin warsztatów pod okiem 30 praktyków. W tym czasie młodzi ludzie dopracowywali lub tworzyli nowe pomysły na biznes. Podsumowaniem drugiej edycji Szkoły Pionierów PFR była Gala Finałowa, podczas której wyróżniono najlepsze projekty.

Unicorn VR World wspiera terapię dzieci z autyzmem

Bezkonkurencyjny okazał się Unicorn VR World. To innowacyjna metoda terapii dla dzieci ze spektrum autyzmu, wykorzystująca technologię wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz analizę danych. Po włożeniu specjalnych okularów dziecko przenosi się do spokojnego świata z ograniczoną ilością bodźców, gdzie spędza czas z przyjacielem – jednorożcem. Unicorn VR World powstał we współpracy z terapeutami, chorymi dziećmi i ich rodzicami.

Do Szkoły Pionierów PFR przyszedłem z gotowym pomysłem, w jej trakcie dobrałem zespół. Udało nam się usystematyzować i zweryfikować wraz z ekspertami ten projekt, poza tym stworzyliśmy dobry biznesplan – tłumaczy 25-letni Jakub Kreft z Unicorn VR World. Pytany o wskazówki dla młodych przedsiębiorców podkreśla, że należy przede wszystkim ciągle czegoś próbować, uczyć się na błędach i angażować w różne inicjatywy, jak choćby samorząd studencki czy koła naukowe.

W nagrodę zespół pracujący przy projekcie otrzymał 5000 złotych do wydania na udział w wybranej przez siebie konferencji technologicznej.

Start-up`y, które zmienią polską rzeczywistość

W trakcie gali finałowej wyróżnienia otrzymały dwa start-upy:

 • WakeUpGuru
 • Wirtualny Nauczyciel.

Pierwszy tworzą cztery kobiety, które opracowały poduszkę do budzenia. WakeUpGuru wykorzystuje trzy czynniki: światło, które delikatnie wyprowadza nas z głębokiego snu, łagodne drgania oraz dźwięk. Pomysłodawczynie gwarantują, że dzięki ich specjalnej poduszce nasz dzień będzie lepszy. Z kolei Wirtualny Nauczyciel to asystent do nauki matematyki dla uczniów od 7. klasy szkoły podstawowej aż do matury rozszerzonej. To nauczyciel na miarę XXI wieku - wykorzystuje w nauczaniu metodę Sokratesa, czyli zadaje pytania w taki sposób, aby uczeń samodzielnie rozwiązał dany problem.

Uczestnicy gali finałowej wyróżnili GrainER, czyli inkubator dla nasion rolniczych wytwarzający specjalne pole wewnątrz urządzenia, które wpływa na nasiona roślin. Dzięki temu kukurydza, rzepak czy pszenica są w stanie wyrosnąć nawet o 30% szybciej, a ilość zużywanych pestycydów może zostać ograniczona aż o 50 proc. Poza tym wyhodowane w ten sposób rośliny charakteryzuje większa odporność na warunki atmosferyczne.

Szkoła Pionierów PFR wspiera najlepszych

W sumie zaprezentowano 14 projektów, wśród nich były jeszcze:

 • Akora, która ma pomagać właścicielom biurowców czy galerii handlowych w zarządzaniu powierzchnią do wynajęcia
 • ArchApp, czyli serwis łączący architetków z klientami szukającymi projektu wykończenia mieszkania, domu czy biura
 • Cash Flow Security, to pierwsza SaaS platforma dedykowana małym, średnim i większym przedsiębiorstwom, służąca do zautomatyzowania i uproszczenia procesu odzyskiwania wierzytelności
 • Honey Revolution ma zrewolucjonizować pasieki i sposób pozyskiwania miodu, tak aby np. klienci wiedzieli, skąd pochodzi miód
 • LizardFS, to rozproszony, skalowany, odporny na błędy i wydajny system do przechowywania plików
 • McRec, przyspiesza proces zamawiania przez klientów produkcji krótkich materiałów wideo
 • Reactivepad, jest jak Excel, ale z bardziej eleastycznym i przyjaznym dla człowieka interfejsem edytora tekstu
 • Recurrento to platforma, która pozwala na automatyczne pobieranie płatności od klienta w wybranym terminie
 • Trainers.org to marketplace łączący dwie uzupełniające się grupy – trenerów wiedzy oraz potencjalnych uczestników zainteresowanych zarządzaniem, IT i rozwojem kompetencji
 • Vindic to w pełni automatyczna aplikacja do odzyskiwania niezapłaconych faktur.

- Misją Polskiego Funduszu Rozwoju są inwestycje dla Polski – wyjaśniał w trakcie gali finałowej Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR. Jak mówił, „można się spierać, co jest największym aktywem wspólnoty”. - Jedni powiedzą surowce, inni, że materialnie zgromadzony majątek. Ale tak naprawdę największym aktywem, jakim dysponuje wspólnota są ludzie. To oni decydują o sukcesie i o tym, w jakim kierunku podąża wspólnota. Stąd Szkoła Pionierów - to inwestycja w ludzi – przekonywał Marczuk.

To unikalny, międzynarodowy program edukacyjny. Wyszykujemy młode talenty technologiczne, która mają wiedzę z technicznych dziedzin, ale zupełnie nie wiedzą, jak prowadzić biznes – tłumaczyła Eliza Kruczkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR i członkini komisji konkursowej.

Partnerem strategicznym Szkoły Pionierów PFR jest Allegro. - Zebraliśmy grupę ludzi, którzy mają jakiś pomysł na biznes i wyposażyliśmy ich w umiejętności, które pomogą im ten pomysł rozwijać.

Jednak głównym celem Szkoły Pionierów PFR nie jest stworzenie start-upu – podkreśla Michał Bonarowski, koordynujący działania PR Allegro. - Czasem mówi się, że Allegro jest takim 20-letnim start-upem, bo wciąż się zmienia. Mamy potrzebę dzielenia się wiedzą, technikami i doświadczeniem, które pozwolą przyspieszyć działalność. Im więcej uda nam się przekazać praktycznych porad, tym łatwiej będzie ludziom prowadzić biznes – podsumowuje.

W maju 2020 roku ruszy nabór do trzeciej edycji Szkoły Pionierów PFR, a w lipcu zostaną ogłoszone wyniki naboru. Pierwszy dzwonek w tej innowacyjnej szkole zadzwoni ponownie we wrześniu, a zajęcia potrwają cały miesiąc.

Materiał oryginalny: 14 technologii, które zmieni Polskę. Jedna z nich zrewolucjonizuje terapię dzieci z autyzmem - Warszawa Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie