Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

162 lata temu urodził się w Kaliszu podróżnik Stefan Szolc-Rogoziński

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
W 2017 roku przy Moście Kamiennym w Kaliszu stanęła ławeczka słynnego kaliskiego podróżnika
W 2017 roku przy Moście Kamiennym w Kaliszu stanęła ławeczka słynnego kaliskiego podróżnika Arch. Andrzej Kurzyński
14 kwietnia 1861 roku urodził się w Kaliszu Stefan Szolc-Rogoziński, podróżnik i badacz Afryki. To jeden z najsłynniejszych ambasadorów grodu nad Prosną.

Stefan Szolc-Rogoziński był synem Ludwika Scholtza, znanego przemysłowca kaliskiego i Malwiny z Rogozińskich. Gdy Stefan skończył 12 lat, rozpoczął naukę w niemieckim gimnazjum we Wrocławiu. Tam poznał Klemensa Tomczeka - swojego przyjaciela i późniejszego towarzysza w ekspedycji do Kamerunu.

Plan podróży do Kamerunu

Po ukończeniu gimnazjum, wstąpił jako ochotnik do Akademii Marynarki Wojennej w Kronsztadzie. W maju 1881 roku został przyjęty do Paryskiego Towarzystwa Geograficznego. Następnie udał się do Neapolu, gdzie w tzw. Klubie Afrykańskim opracował plan podróży w głąb Kamerunu. W tym samym roku wystąpił z marynarki rosyjskiej i powrócił do Kalisza. Rogoziński rozpoczął gromadzenie funduszy na potrzebę wyprawy. W tym celu wykorzystał pieniądze ze spadku po zmarłej w 1877 roku matce oraz udał się do Warszawy. Zorganizował tam szeroką kampanię by zdobyć potrzebne środki.

Rogoziński kreował wyprawę jako misję narodową, której celem miało być zwrócenie uwagi świata na Polaków. W 1882 roku wraz z Klemensem Tomczekiem i Leopoldem Janikowskim wypłynęli z portu w Hawrze na pokładzie statku "Łucja Małgorzata" i udali się w rejs do Kamerunu. W Zatoce Ambas w południowo-zachodniej części Kamerunu, nabyli od lokalnego wodza wyspę Mondoleh, która stała się bazą ekspedycji. Rogoziński z towarzyszami zdobyli wybrzeże Kamerunu i dorzecze rzeki Mungo oraz odkryli Jezioro Słoniowe. Dnia 12 grudnia 1884 r. zdobyli najwyższy szczyt Fako liczący 4070 m n.p.m.

Rogoziński opuszcza Kamerun

W 1884 roku, polska placówka badawcza została oddana pod brytyjską protekcje a niedługo potem przejęli ją Niemcy. Rogoziński opuścił Kamerun i udał się do kraju. Rok później poznał pisarkę Helenę Boguską, z którą wziął ślub 29 sierpnia 1888 roku. Stefan Szolc-Rogoziński zginął dnia 1 grudnia 1896 roku w Paryżu pod kołami omnibusa.

Ślady po podróżniku w Kaliszu

Podróżnik został upamiętniony poprzez nadanie jego imieniem jednej z kaliskich ulic oraz wmurowanie płaskorzeźby z jego wizerunkiem, obok portretów Adama Asnyka, Marii Dąbrowskiej oraz Marii Konopnickiej znajdujących się na jednej z kamienic przy Głównym Rynku w Kaliszu. Na budynku przy ulicy Niecałej, gdzie podróżnik się urodził, znajduje się również pamiątkowa tablica. Stefan Szolc-Rogoziński ma również swoją ławeczkę, która znajduje się przy Moście Kamiennym.

O jego podróżach powstał również komiks "Stefan Szolc-Rogoziński. Rejs ku przygodzie", którego twórcami są Maciej Klósak i Adam Polkowski, a także gra online - LINK DO GRY.

Za: Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu

Zobacz także:

Tutaj bez względu na pogodę zawsze jest wiosna! Z wizytą w s...

Zamek w Gołuchowie wypięknieje jeszcze bardziej. Ruszył kolejny etap cennego zabytku w Wielkopolsce! To się dopiero nazywa metamorfoza

Zamek w Gołuchowie wypięknieje jeszcze bardziej. Ruszył kole...

Lany Poniedziałek. Odwiedź Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie

Lany Poniedziałek. Odwiedź Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie

Wycieczka z Kalisza. Wybierz się na spacer nad wielki zbiornik Jeziorsko

Wycieczka z Kalisza. Wybierz się na spacer nad zbiornik Jezi...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto