40 milionów dla kół gospodyń wiejskich. Rozmowa z minister Andżeliką Możdżanowską

Red.
W zeszłym roku przekazaliśmy w ten sposób do kół ponad 16 milionów złotych, a w tym mamy przygotowanych 40 milionów złotych - blisko 3 razy więcej - informuje Andżelika Możdżanowska, pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw, posłanka na Sejm RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, patronka rozwiązań dla KGW.

Pani Minister, gdy rozmawiałyśmy w zeszłym roku o wprowadzonych dla KGW rozwiązaniach, podkreślała Pani, że na tym nie koniec, że to dopiero początek. Od kilku dni Koła Gospodyń Wiejskich mają kolejne możliwości. Od kiedy będą one obowiązywały?
Już obowiązują – dokładnie od 30 kwietnia br. Po wprowadzeniu w zeszłym roku po raz pierwszy nowych rozwiązań dla Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych odbyłam niezliczoną liczbę spotkań z Paniami (zarówno przed, w trakcie, jak i po wprowadzeniu w życie ustawy). Te zawsze wzruszające spotkania z niezwykle aktywnymi i zaangażowanymi Paniami zaowocowały już na początku roku kolejnymi pomysłami oraz szansami jakie odkrywają się przed Kołami. Szybko przygotowałyśmy zakres nowelizacji, którą pod koniec 1 kwartału przyjął Sejm i Senat a na początku kwietnia podpisał Pan Prezydent. Dzięki temu zarówno kilka tysięcy zarejestrowanych w zeszłym roku Kół otrzymuje zgodnie z obietnicą kolejne możliwości.
Co zyskują dzięki tej nowelizacji nowe i obecne Koła Gospodyń Wiejskich?
Jak zauważyły Panie z którymi już się spotkałam, pojawia się wiele nowych możliwości. Po pierwsze wszystkie Koła znów mają możliwość pozyskania od 3 do 5 tysięcy złotych na działalność i rozwój. Dotyczy to zarówno tych Kół, które będą rejestrowały się w tym roku, jak i tych Kół, które zarejestrowały się w ubiegłym roku i w ubiegłym roku otrzymały dofinansowanie. Jeśli takie Koło wykorzystało otrzymane środki i rozliczyło je, znów może się ubiegać o ich przyznanie. W zeszłym roku przekazaliśmy w ten sposób do kół ponad 16 milionów złotych, a w tym mamy przygotowanych 40 milionów złotych - blisko 3 razy więcej.
Po drugie – Koła Gospodyń Wiejskich będą mogły być zakładane zarówno na terenach sołectw położonych w granicach administracyjnych miast jak również w miastach do 5.000 mieszkańców. Chcę w ten sposób wyrównać szanse w tych miejscach, które na podstawie decyzji administracyjnej zostały włączone w granice miast, albo otrzymały prawa miejskie – od dziś nie ma to już znaczenia – w każdej z tych sytuacji – KGW zyskuje.
Po trzecie – członkiem KGW będą mogły zostać wszystkie osoby pełnoletnie, bez względu na to czy zamieszkują na terenie działalności Koła czy nie. Dzięki temu będziemy mogły być członkinią albo członkiem Koła w innej miejscowości niż mieszkamy.
Po czwarte – otrzymane pieniądze będziemy mogły wykorzystać do końca roku – do 31 grudnia 2019, natomiast rozliczenie przyznanej pomocy do 31 stycznia 2020!
A czy Koła, które otrzymały dofinansowanie pod koniec zeszłego roku, też będą mogły skorzystać z tej pomocy w tym roku?
Tak, jak najbardziej. Mało tego, jeśli np. w zeszłym roku podczas rejestracji mniejsze KGW otrzymały 3.000 złotych, to w tym roku jeśli zwiększyły liczbę swoich członków mogą ubiegać się o wyższe kwoty! Panie, z którymi się spotykam wskazują, że to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ motywuje to do prężnego i czynnego działania Koła a także włączania w to działanie kolejnych członkiń.
Tak jak wspominałam w ubiegłym roku, moim zamierzeniem jest uruchamianie takich programów co roku, tak aby KGW mogło wspierać się w ten sposób w swoich codziennych działaniach.
Do kiedy należy złożyć wniosek o dofinansowanie?
Jak najszybciej. Wprawdzie termin składania wniosków upływa dopiero 31 października 2019, ale musimy pamiętać, że całkowita kwota pomocy ustalona została na 40 milionów złotych. To bardzo dużo, bo prawie 3 razy tyle, ile przeznaczyliśmy w ubiegłym roku, ale warto się pośpieszyć i zrobić to jak najszybciej.
Czy może Pani Minister zdradzić nam kolejne swoje pomysły dla Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych?
Na wszystkie nie starczyłoby miejsca w tym artykule, ale najważniejsze to zwiększenie udziału KGW w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu Funduszy Europejskich, przygotowanie Karty KGW, uruchomienie Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich oraz uruchomienie międzynarodowej platformy współpracy z KGW.

"Są bardzo bezpieczne dla konsumenta". Preparaty z konopi włóknistych poprawiają stan zdrowia

Agencja TVN

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie