9 sierpnia startuje XV Letni Festiwal Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
9 sierpnia startuje XV Letni Festiwal Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski Arch. Bartlomiej Hypki
Zapraszamy na XV Letni Festiwal Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski. Dęciaków będziemy mogli usłyszeć w Kaliszu i w Ostrowie Wielkopolskim.

Organizatorem imprezy jest Południowowielkopolski Związek Chórów i Orkiestr w Ostrowie Wielkopolskim. Wystąpią orkiestry z Godziesz Wielkich, Sulmierzyc, Blizanowa, Czajkowa, Rajska, Kraszewic, Mycielina, Wieruszowa, Krotoszyna, Ostrowa Wielkopolskiego.

Program występów:

Kalisz[Baszta Dorotka, godz. 17

Niedziela 9 sierpnia

Orkiestra Dęta OSP Godziesze Wielkie, kapelmistrz Marek Kubera

Zespół działa nieprzerwanie od 1919 r., początkowo jako Koło Muzyczne przy OSP, które w późniejszym czasie przekształciło się w orkiestrę dętą. W roku 1998 orkiestra otrzymała Puchar Zarządu OSP Rzeczpospolitej Polski, a także zajęła V miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Kępnie. W zeszłym roku udało się powtórzyć sukces zajmując V miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr OSP w Kaliszu. Na koncie kapeli są również powitanie polskiej kadry kajakarzy i kajakarek powracających z Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, uroczyste powitanie medalistki Marty Walczykiewicz na kaliskim Rynku. W 2018 r. grupa uczestniczyła w biciu rekordu Polski w wykonywaniu „Roty”. W ostatnich latach muzycy godnie reprezentowali powiat kaliski podczas XIII Wrzesińskiego Festiwalu Orkiestr Dętych oraz dwóch kolejnych edycji „Gryfickich Dęciaków”.

Orkiestra Dęta Sulmierzyckiego Domu Kultury,
kapelmistrz Mariusz Kaźmierczak

Jej początki sięgają 1935 r., kiedy to powstała orkiestra przy Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Po przerwie w czasie II wojny światowej zespół reaktywowano przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Opiekę nad orkiestrą sprawowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Sulmierzyckiej i Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Sulmierzycach. Grupa w swoim repertuarze ma pieśni patriotyczne, marsze, utwory biesiadne, pieśni kościelne, kolędy. W ostatnich latach dwukrotnie organizowała w Sulmierzycach koncerty kolęd, w których uczestniczyły orkiestry z Krotoszyna, Kobylina, Odolanowa i Ostrowa Wielkopolskiego. Koncertuje również podczas uroczystości państwowych, kościelnych w mieście oraz okolicy, bierze udział w przeglądach, koncertach organizowanych w kraju i za granicą ˗ występowała w Danii (1996) i na Węgrzech (2006).

Sobota 15 sierpnia 2020
Big Band Blizanowskiego Stowarzyszenia Kulturalnego „Muzyka (po godzinach)”

Zespół tworzą wieloletni członkowie orkiestry dętej w Blizanowie. Inspiratorem, współzałożycielem i prowadzącym jest Lechosław Nowak, dawny kapelmistrz, a dziś lider Big Bandu. Grupa w swoim programie ma big bandowe aranżacje znanych, dawnych oraz współczesnych przebojów polskiej i zagranicznej estrady. Wykonuje je również wraz z wokalistką, Kornelią Raźniewską, która ma na swoim koncie wiele nagród krajowych, a także międzynarodowych konkursów. Artyści aktualnie działają w ramach Blizanowskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Muzyka (po godzinach).

Gminna Orkiestra Dęta przy OSP Czajków, kapelmistrz Krzysztof Sowa

Orkiestra Dęta Straży Ogniowej w Czajkowie powstała w 1922 r. W 2009 r. utworzono grupę mażoretek, której instruktorką jest Martyna Buda. W roku 2010 Gmina Czajków objęła mecenat nad kapelą, a funkcję kapelmistrza przejął Krzysztof Sowa. Grupa wielokrotnie zdobywała czołowe miejsca w konkursach parad ulicznych, koncertów scenicznych i pokazów musztry paradnej. W ostatnich latach dwukrotnie wywalczyła Brązowy Medal na Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych. Muzycy swoimi występami uświetniają również uroczystości poza granicami naszego kraju ˗ grali już w Niemczech, Chorwacji. W 2017 r. orkiestra otrzymała Medal Honorowy Za Zasługi dla Kultury Polskiej nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Medal Honorowym Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.

Niedziela 16 sierpnia 2020
Orkiestra Dęta OSP Rajsko, kapelmistrz Adrian Wałowski

Powstała w 1987 r. i od tej pory czynnie uczestniczy w różnego rodzaju uroczystościach, przeglądach i festiwalach. W swoim repertuarze ma utwory muzyki klasycznej, jak również marszowe, rozrywkowe, patriotyczne oraz muzykę filmową. Do ostatnich osiągnięć należą: II miejsce w III Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Kaliszu, I miejsce w klasyfikacji powiatowej w 2017 r., X miejsce w XXIV Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych OSP w Częstochowie w 2017 r., I miejsce w XIII Turnieju Orkiestr Dętych „O Kryształowe Koło” w 2019 r. (podczas tego Turnieju kapelmistrz Adrian Wałowski otrzymał również nagrodę dla najlepszego dyrygenta), I miejsce Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP w 2019 r., orkiestra zajęła również I miejsce w klasyfikacji powiatowej.

Orkiestra Dęta OSP Kraszewice, kapelmistrz Marcin Heliński

Rozpczęła swoją działalność w 1932 r. Funkcję kapelmistrza od trzech lat pełni Marcin Heliński. W tym okresie skład grupy znacznie się odmłodził, a w jej szeregi wstąpiły dziewczęta. Kapela wielokrotnie brała udział w eliminacjach do Ogólnopolskiego Przeglądu Orkiestr OSP, odbywającym się w Kępnie. W 2009 r. koncertowała w Niemieckim Blankenburgu. W 2015 r. wystąpiła podczas Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP w Kaliszu. W 2018 r. uczestniczyła w 50. Festiwalu Orkiestr Dętych w Sławnie, a w 2019 r. ˗ w VIII Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr w Licheniu. Bierze udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, uroczystościach parafialnych, patriotycznych odbywających się na terenie gminy.

Niedziela 23 sierpnia 2020
Orkiestra Dęta OSP Mycielin, kapelmistrz Mariusz Trzciński

Powstała w 2008 r. W swoim repertuarze ma utwory rozrywkowe, pieśni patriotyczne, marszowe i kościelne. Młodzi muzycy swoimi występami wzbogacają uroczystości szkolne, gminne, kościelne. W 2009 r. zespół zdobył nagrodę publiczności podczas X Przeglądu Orkiestr Dętych Powiatu Kaliskiego w Słuszkowie. W 2014 r. na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP orkiestra zajęła VI miejsce, otrzymała również prawo udziału w XXIII Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Ciechocinku. W roku 2017 w Przeglądzie Wojewódzkim zdobyła V miejsce, a jednocześnie III miejsce w klasyfikacji powiatowej, co umożliwiło dalszą rywalizację pośród najlepszych orkiestr w kraju. Muzycy są chętnie zapraszani do wspólnego koncertowania przez zaprzyjaźnione orkiestry z całej Polski.

Orkiestra Dęta OSP Wieruszów, kapelmistrz Przemysław Dudek

Powstała w 1910 r., po I wojnie światowej reaktywowała działalność w 1925 r., a po II wojnie ˗ w 1977 r. Ciągle rozwija się i „odmładza”, wprowadzając w swoje szeregi młodych muzyków. Prezentuje się podczas uroczystości samorządowych, strażackich, kościelnych, letnich koncertów plenerowych czy imprez z okazji Dni Miast w regionie. Występowała m.in. z Andrzejem Rosiewiczem, zespołem Domowe Melodie, supportowała takie zespoły jak Czarno Czarni i Kombi. W 2017 r. podczas licznych wydarzeń jubileuszowych zaprosiła do współpracy nie tylko lokalnych wykonawców, ale również mażoretki z różnych stron Polski. Największą nobilitacją i najciekawszym wydarzeniem dla zespołu był koncert w Filharmonii Łódzkiej w 2016 r. inaugurujący sezon Dziecięcego Uniwersytetu Artystycznego.

Ostrów Wielkopolski

Rynek, godz. 17

Niedziela 30 sierpnia 2020

Krotoszyńska Orkiestra Dęta, kapelmistrz Robert Kaczorowski

Orkiestra powstała w kwietniu 1956 r. przy Zakładach Mięsnych w Krotoszynie. Od 1991 r. funkcjonuje przy Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. Bierze czynny udział w każdej nieomal uroczystości z okazji świąt państwowych i religijnych, zyskując sympatię, uznanie mieszkańców miasta. Kapela wyjeżdża również do zaprzyjaźnionych z Krotoszynem miast partnerskich na zachodzie Europy. W swym repertuarze ma utwory marszowe, koncertowe, rozrywkowe kompozytorów polskich i zagranicznych. Pod kierownictwem Roberta Kaczorowskiego repertuar został poszerzony o orkiestrowe aranżacje standardów muzyki filmowej. W 2016 r. zdobyła „Srebrne Pasmo” na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Folkloru w Lesznie.

Ostrowska Orkiestra Koncertowa, kapelmistrz Marian Sikorski

Orkiestra przy fabryce „WAGON” powstała w 1923 r. W październiku 1999 r. muzycy koncertowali u Ojca św. Jana Pawła II na Placu św. Piotra podczas audiencji generalnej. W kwietniu 2000 r. otrzymała Dyplom Mistrzowski Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie. W tym samym roku na Międzynarodowym Festiwalu Dni Muzyki i Folkloru w Lesznie zdobyła Kryształową Buławę. W 2003 r. zmieniła nazwę na Ostrowska Orkiestra Koncertowa. W 2008 r. nagrała pierwszą płytę. W 2016 r., podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Folkloru, ponownie zdobyła Grand Prix Festiwalu. Repertuar obejmuje muzykę marszową, filmową, klasyczną różnych epok i stylów. Zespół współpracuje z teatrami, orkiestrami wojskowymi i policyjnymi, chórami.

Impreza jest dofinansowana w ramach mecenatu nad kulturą przez Miasto Kalisz, Województwo Wielkopolskie, Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski oraz Powiat Ostrowski. Współpraca: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. H. Melcera w Kaliszu, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Ostrowskie Centrum Kultury.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: kalisz@naszemiasto.pl
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Podwyżka dla noblistów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3