Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

A-Kumulacje 2021 w Kaliszu. Ekologiczne projekty w Centrum Kultury i Sztuki ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
A-Kumulacje 2021 w Kaliszu. Ekologiczne projekty w Centrum Kultury i Sztuki
A-Kumulacje 2021 w Kaliszu. Ekologiczne projekty w Centrum Kultury i Sztuki Bartłomiej Hypki
W Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oglądać można dwie wystawy w ramach "A-Kumulacji - Kaliskiego Biennale Sztuki". Zarówno praca Michaliny Bigaj, jak projekt kolektywu Siostry Rzeki dotyczą relacji człowieka i natury.

Bliskość człowieka i natury

Praca Michaliny Bigaj "30 dni dla natury" jest wyrazem tęsknoty artystki za bliską relacją człowieka i środowiska naturalnego. Charakter cyklu nawiązuje do pojęcia earth-body-sculpture, sformułowanego przez Ane Mendiete, które miało określać uprawiany przez nią rodzaj działań performatywnych, jako połączenie sztuki ziemi z body-artem. Bigaj swoją pracą wyszła naprzeciw tego nurtu, dokonując codziennie przez 30 dni aktu połączenia jej fizycznego ciała z naturą. Artystka w pełni zdaje sobie sprawę z pewnej bezcelowości działania, które już u samego zarania zdaje się być skazane na porażkę. Michalina Bigaj dokonuje przekroczenia pewnej bariery już nieprzekraczalnej dla większości ludzi. Oddaje swoje ciało w pełni ufając naturze, z którą zdaje się poniekąd zrastać, czego dowodem stają się powstałe na skórze artystki ślady przypominające blizny. Istotnym elementem dzieła są porcelanowe odlewy gałęzi, które poprzez swoją czystą, jasną formę budzą skojarzenia z kośćmi, jeszcze mocniej ucieleśniając pracę.

Ochrona rzek

Siostry Rzeki to zainicjowany przez Cecylię Malik i współtworzony razem z Anną Grajewską i Agatą Bargiel kolektyw, którego działania zorientowane są wokół ochrony naturalnego stanu europejskich rzek. Kolektyw najwięcej swoich inicjatyw poświęca rzece Wiśle, którą swoimi działaniami chce ochronić przed planowaną drogą wodną E40 oraz powstaniem na niej zapory w Siarzewie, która może przynieść katastrofalne skutki zarówno dla ekosystemu rzeki jak i dla sytuacji społecznej. Siostry Rzeki swoimi działaniami upowszechniają postulaty Koalicji Ratujmy Rzeki, która jest reakcją na rządowe plany zagłady naturalnych rzek.

Podczas organizowanych happeningów, Siostry Rzeki zanurzają stopy w nurcie wody i trzymając w rękach tablice z imionami wybranych przez siebie rzek, śpiewają opracowaną przez Agatę Bargiel pieśń "Siostry Rzeki przybywajcie". Poprzez to symboliczne, rytualne działanie inicjują alegoryczny ratunek dla Wisły, do której przybywają ze wsparciem jej siostry – inne rzeki, którym to głosu użyczają kobiety trzymające tabliczki. Inna inicjatywa kolektywu to Moda na rzeki, w której zaproszone artystki i projektantki szyły zaangażowane stroje kąpielowe, ozdobione błyszczącymi niczym rybie łuski hasłami aktywistycznymi. Gotowa kolekcja została zaprezentowana podczas pokazu mody w czasie spływu tradycyjnym galarem Wisłą z Krakowa do Gdańska. Kolekcja recyklingowych strojów kąpielowych została zaprezentowana w Krakowie, Warszawie, Toruniu i na Helu, a w rolę modeli wcielili się uczestnicy demonstracji. Kolekcja stała się manifestem niosącym ekologiczną wiedzę o naturalnym funkcjonowaniu rzek.

Zobacz także:

Wieża Ciśnień w Kaliszu. Tylko do 9 września można oglądać wystawę "Twórczość w Czasach Zarazy" W. Jędrzejaka

Wieża Ciśnień w Kaliszu. Tylko do 9 września można oglądać w...

Rok Rodziny Fibigerów w Kaliszu. Wystawa poświęcona rodzinie i jej dokonaniom w przestrzeni miasta

Rok Rodziny Fibigerów w Kaliszu. Wystawa poświęcona rodzinie...

Kaliszanie przejadą na rowerach ponad 900 kilometrów by zebrać pieniądze dla chorych

Kaliszanie przejadą na rowerach ponad 900 kilometrów by zebr...


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto