Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„A mundury ich były szaraczkowe”. W Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku otwarto nową wystawę. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku/ Powiat Kaliski
„A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim” – to tytuł wystawy, na którą wszystkich mieszkańców zaprasza Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Wernisaż tej wystawy odbył się w sobotę, 25 lutego.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w 160. rocznicę potyczki Józefa Oksińskiego w Opatówku.
Realizacja wystawy jest drugim z ośmiu przedsięwzięć, które opatóweckie muzeum zaplanowało na ten rok, aby uczcić 160. rocznicę Powstania Styczniowego.

- Jej założeniem jest przybliżenie i upamiętnienie Powstania Styczniowego w kontekście historii regionalnej, wpisanej w historię narodową. Zbudowana będzie z czterech części: przed wybuchem powstania, pod sztandarem Orła, Pogoni i Michała Archanioła, represje popowstańcze, opieka nad weteranami Powstania Styczniowego – informuje Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Na wystawie zobaczymy fotografie, i dokumenty archiwalne obrazujące osoby i wydarzenia z Powstania Styczniowego w Kaliszu i powiecie kaliskim. Nie brakuje kilku pamiątek ze zbiorów prywatnych.

- Niewątpliwą atrakcją jest kolekcja biżuterii powstańczej oraz replika czarnej sukienki z okresu Żałoby Narodowej, elementy umundurowania, uzbrojenia, replika chorągwi przygotowanej przez Izraelitki kaliskie dla oddziału Edmunda Taczanowskiego w Kosmowie, czy ołowiane kule i medaliki wydobyte na miejscu bitwy pod Koźminkiem. Całości dopełnią współczesne fotografie mogił powstańczych, wykonane przez uczniów V LO im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu. Są one efektem projektu realizowanego w szkole z okazji 160 rocznicy Powstania Styczniowego – dodaje muzeum.

Muzeum zrealizowało projekt w partnerstwie z: Archiwum Państwowym w Kaliszu, Stowarzyszeniem „LGD7 Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszeniem Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Kaliszu, III Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Kaliszu, ZHP Hufiec Powiatu Kaliskiego, Gminnym Centrum Kultury w Koźminku.

Wydarzenie uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu trójki wspaniałych artystów Teatru Wielkiego z Łodzi: Agnieszki Makówki (mezzosopran) i Przemysława Reznera (baryton) przy akompaniamencie na fortepianie Marcina Wernera.

Wystawę dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Projektu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”.

ZOBACZ TAKŻE:

Droga krzyżowa w Kaliszu

Droga krzyżowa w Kaliszu. Wyjątkowe nabożeństwo przyciągnęło...

Święto Powiatu Kaliskiego

Święto Powiatu Kaliskiego. Wręczono najważniejsze odznaczeni...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto