18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ad fontes, czyli odkrywanie tajemnic Kalisza

Mariusz Kurzajczyk
Nagrody wręczono w sali recepcyjnej ratusza
Nagrody wręczono w sali recepcyjnej ratusza Archiwum
20 lat konkursu "Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego". Nagrody wręczono w sali recepcyjnej ratusza. Jubileuszowa edycja konkursu została wzbogacona o okolicznościową publikację.

Organizatorem konkursu "Ad fontes!'' jest Archiwum Państwowe w Kaliszu. Dr Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum, przypomniała, że pomysłodawcami byli pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu - Bożena Kryst i... Grażyna Schlender.

Przez te wszystkie lata zmieniał się główny organizator, nazwy i formuły, ale niezmienna pozostała tematyka i charakter nagród, czyli książki. W tym czasie w "Ad fontes!" wzięło udział ponad 1500 osób. Uczestniczą w nim zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i maturzyści.

- Impreza ta jest alternatywą dla młodzieży. Pozwala wykazać się kreatywnością i oryginalnością. Tutaj liczy się różnorodność formy i poziom merytoryczny - uważa dr Schlender.

Duża w tym rola dyrektorów i nauczycieli miejscowych szkół. Gdyby nie ich pomoc i odpowiednie zmotywowanie młodzieży, konkurs z pewnością nie cieszyłby się tak dużą popularnością. W tym roku złożono stosunkowo mniej prac, bowiem w związku z okolicznościowym wydawnictwem czasu było mniej. Najpopularniejszymi tematami były: "Jak Feniks z popiołów..." i "Kalisz Wenecją Północy" - opracowano je 24 razy. 16 prac dotyczyło kaliskich zegarów i rodu Stilterów, a najtrudniejszy okazał się temat dotyczący Kalisza i regionu kaliskiego w dobie przemian 1989 r. - zgłoszono dwa opracowania.

Z okazji 20 lat konkursu organizatorom udało się wydać okolicznościową publikację "Ad fontes! - Do źródeł! Od konkursu "Co wiesz o Kaliszu?" do konkursu "Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego". Książka została zapromowana przez autorkę, pracownika Archiwum Annę Bestian-Zając. Publikacja szczegółowo opisuje kolejne edycje, ale ma także charakter wspomnieniowy i upamiętnia osoby związane z konkursem, z których wiele już odeszło m.in: Cezarego Mariana Abramowicza, o. Stefana Dzierżka, Janinę Junosza-Gzowską, Wacława Klepandego oraz Eligiusza Kor-Walczaka.

Nagrody

Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza w kategorii szkół ponadgimnazjalnych
Agnieszka Janiak, Joanna Safian, Martyna Świderska z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, opiekun: Izabella Galuba-Bryja.

W kategorii gimnazjów
Piotr Antczak, Piotr Perskawiec z Zespołu Szkół w Rajsku, opiekun: Małgorzata Burdelak.

W kategorii szkół podstawowych
Julia Nowak ze Szkoły Podstawowej Nr 22 w Kaliszu, opiekun: Marta Nowak.
Nagrody Starosty Kaliskiego w kategorii szkół ponadgimnazjalnych
Roksana Werecka, Margerita Majtas, Radosław Duras z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, opiekun: Izabella Galuba-Bryja.

W kategorii gimnazjów
Julia Bartczak, Joanna Liszkowska, Klara Muszyńska z Niepublicznego Gimnazjum KSO "Edukator" w Kaliszu, opiekun: Joanna Musiał.

W kategorii szkół podstawowych
Matylda Wolff ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Kaliszu, opiekun: Ewa Bezener.

Pełna lista nagrodzonych na stronie Archiwum

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto