Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademia Kaliska najwcześniej od 1 listopada. Poseł Dziedziczak: "To jest decyzja polityczna totalnej opozycji". Rafał Grupiński odpowiada

Hubert Mościpan
Hubert Mościpan
Na zwołanej w czwartek w rektoracie PWSZ konferencji prasowej poseł Jan Dziedziczak oraz rektor Andrzej Wojtyła mówili o aktualnej sytuacji dotyczącej przekształcenia uczeni w Akademię Kaliską.

- Jesteśmy najbliżej w historii powołania Akademii Kaliskiej - rozpoczął Jan Dziedziczak.

Poinformował jednak, że prace nad projektem ustawy w tej sprawie zostały wstrzymane w sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, której przewodniczącym jest Rafał Grupiński z PO.

Ustawa wpłynęła na pierwsze czytanie do komisji 10 września, znalazła się też w porządku rozpatrywania podczas posiedzenia Sejmu 15 października. Komisja nie została jednak zwołana, a bez tego ustawa nie może pójść pod dalsze procedowanie.

- Co robi pan poseł Grupiński? Nic nie robi, chowa do szuflady. Ustawie nie nadano biegu. Tego dnia odbyło się mnóstwo posiedzeń komisji sejmowych. Pierwsze czytanie jest tylko formalnością, to tylko zastanowienie się nad ideą, czy dany pomysł jest dobry. Czy posłowi Grupińskiemu zależało na tym, żeby ten projekt się nie udał, czy chodzi tu może o to, że jeżeli jest projekt Zjednoczonej Prawicy, to nawet jakby to był bardzo dobry projekt, za wszelką cenę opozycja totalna utrudnia, żeby tylko nie wyszło, żeby Prawo i Sprawiedliwość nie spełniło obietnicy - kontynuował poseł PiS.

Parlamentarzysta poinformował, że w przypadku dalszej zwłoki ze strony komisji, Marszałek Sejmu może wprowadzić zarząd komisaryczny nad komisją.

Do tych słów odniósł się poseł Rafał Grupiński (PO):
- Poseł Dziedziczak i senator Wojtyła zapomnieli chyba o tym, że to marszałek z PiS-u - pani Witek - przerwała posiedzenie i skróciła z trzech dni do jednego dnia, w związku z czym nie mogliśmy pracować nad projektem ustawy o Akademii Kaliskiej. (...) Brakowało zarówno opinii Biura Legislacyjnego Sejmu nt. tej ustawy, opinii Biura Analiz Sejmowych, poza stwierdzeniem, że jest to ustawa zgodna z prawem europejskim, jak i opinii rządu. W uzasadnieniu jest wyraźnie powiedziane, że co najmniej pół miliona złotych wydatków czeka Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w związku z przekształceniem, a nie było w tej sprawie żadnej informacji rządu, czy to jest uwzględnione w wydatkach ministerstwa.
Pan poseł Dziedziczak chciał to w 15 minut przeprowadzać. Zarówno pan poseł, jak i pan senator, mogą w 15 minut łapać pchły, a nie przeprowadzać tak ważną ustawę. Posiedzenie jest przełożone na po wyborach, z przyjemnością przeprowadzimy procedurę nad ustawą o Akademii Kaliskiej, jeśli tylko zostaną uzupełnione materiały prawne i opinia rządu trafi do nas - zakończył Rafał Grupiński.

Rektor PWSZ przypomniał ponadto, jakie wymogi musiała spełnić uczelnia, by móc ubiegać się o status akademii.

- W połowie czerwca otrzymaliśmy decyzję o przyznaniu prawa doktoryzowania w dyscyplinie nauk o zdrowiu - stwierdził Andrzej Wojtyła. - Podejrzewam, że dyskusja w komisji trwałaby 10-15 minut, bo nie sądzę, żeby ktoś kwestionował utworzenie takiej uczelni. Spełniamy wymogi uczeni akademickiej, wiec to jest rzecz oczywista i mielibyśmy akademię już od 1 października. Do tego nie doszło, ale mam nadzieję, że w październiku to się stanie. Jako miasto zasługujemy na to, aby powstała tutaj akademia - dodał rektor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto