Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademia Kaliska. Sejm proceduje nad ustawą powołującą nową uczelnię

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
W Sejmie odbyło się czytanie poselskiego projektu ustawy o utworzeniu Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. W środę odbędzie się w tej sprawie głosowanie. W czwartek ustawę powinien przyjąć Senat.

W Warszawie trwa ostatnie w tej kadencji posiedzenie Sejmu. Jednym z punktów obrad jest przyjęcie poselskiego projektu ustawy powołującej Akademię Kaliską. Stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwość w tej sprawie przedstawił we wtorek poseł Jan Mosiński, współautor ustawy.

Poseł podkreślał, że w chwili obecnej w Kaliszu funkcjonuje Wyższe Seminarium Duchowne, a także Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obok tych dwóch uczelni, od 1999 r. kształci tysiące studentów Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Na bazie tej uczelni grupa posłów dostrzega szansę powołania Akademii Kaliskiej o tej samej nazwie co dotychczasowa PWSZ przedkładając stosowny projekt ustawy.

- O przekształceniu PWSZ w Kaliszu w Akademię Kaliską w latach poprzednich wypowiadało się wielu polityków Platformy Obywatelskiej, którzy poza deklaracjami nie wnosili przez lata nic więcej. Tak było chociażby w 2013 r., kiedy do Kalisza zawitała z wizytą Pani Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka Platformy Obywatelskiej, której towarzyszyli obecni posłowie PO z Kalisza i Poznania. Po hucznych zapowiedziach powołania grupy wsparcia ze strony polityków PO i Marszałka Województwa Wielkopolskiego dla utworzenia Akademii Kaliskiej pozostały już tylko wspomnienia.- mówi z sejmowej mównicy poseł Jan Mosiński. - 6 września br. wpłynął do Sejmu projekt ustawy podpisany przez grupę posłów z Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, którzy w przeciwieństwie do pustych obietnic składanych przez polityków Platformy Obywatelskiej rozpoczynają działania mające na celu powołanie Akademii Kaliskiej..

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu poseł Mosiński, konieczność utworzenia Akademii Kaliskiej spowodowana jest tym, że w obecnym stanie prawnym Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu nie może realizować zadań wynikających z posiadanego prawa do nadawania stopnia naukowego doktora.

- Na podstawie Decyzji Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, z dnia 27 maja 2019 r. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu uzyskała uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o zdrowiu. PWSZ w Kaliszu posiada stosowne możliwości funkcjonowania w zmienionej formule dysponując po pierwsze kadrą profesorską i niezbędną infrastrukturą. To predystynuje uczelnię zawodową do tego, aby nadal rozwijać się w prężnie działająca uczelnią akademicką. Dlatego też, w ocenie Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości PWSZ w Kaliszu w pełni zasługuje na to, aby uzyskać status akademicki - mówił Jan Mosiński.

Parlamentarzysta zwrócił również uwagę, że uczelnia w chwili obecnej przygotowania jest do nadawania tytułów naukowych, czego potwierdzeniem może być kolejna inicjatywa władz uczelni z kwietnia 2019 r. kiedy wystąpiono z wnioskiem o przyznanie uprawnień do nadawania stopnia doktora w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.

- W świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - - art. 15 ust. 2 i 3 wyraźnie wskazuje, że uczelnia zawodowa, jaką jest aktualnie PWSZ w Kaliszu, może prowadzić studia pierwszego stopnia oraz studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie oraz kształcenie specjalistyczne. Z powyższego wynika, że PWSZ w Kaliszu nie może nadawać stopni doktorskich ani prowadzić szkolenia doktorantów. Szkolenie doktorantów i nadawanie stopni naukowych zgodnie z art.14 cytowanej ustawy może jedynie prowadzić uczelnia posiadająca status uczelni akademickiej - mówił poseł Mosiński.

Wychodząc na przeciw staraniom władz uczelni, grona profesorskiego, społeczności akademickiej, władz Miasta Kalisza, a także mieszkańców grodu nad Prosną, Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości pozytywnie ocenia projekt ustawy o utworzeniu Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Uważamy, że proponowana zmiana nazwy i modelu funkcjonowania dotychczasowej PWSZ jest uzasadniona i zgodna z ideą autonomii społeczności akademickiej.

- Bez wątpienia nowa nazwa, jak również zmiana typu z publicznej uczelni zawodowej na uczelnię akademicką przyczyni się do pozytywnego odbioru Uczelni w rozwijającym się Kaliszu i aglomeracji kalisko-ostrowskiej, a także w społeczno-gospodarczym otoczeniu, wzmacniając również prestiż Akademii Kaliskiej. Biorąc powyższe pod uwagę, Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości opowiada się za dalszym procedowaniem poselskiego projektu ustawy o utworzeniu Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu - mówił Jan Mosiński.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto