Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademia Kaliska uruchomiła własną pasiekę. Pszczoły w służbie nauki. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Akademia Kaliska uruchomiła własną pasiekę
Akademia Kaliska uruchomiła własną pasiekę Andrzej Kurzyński
Akademia Kaliska uruchomiła własną... pasiekę. Sześć rodzin pszczelich zamieszkało w ulach na terenie kampusu przy ulicy Poznańskiej., Dostarczany przez nie miód będzie wykorzystywany w celach naukowych oraz promocyjnych kaliskiej uczelni.

W czwartek, 20 maja, Akademia Kaliska zaprezentowała swoją najnowszą inicjatywę. To pszczela pasieka. Data została wybrana nieprzypadkowo. 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, mający zwrócić uwagę na to, jak ważną rolę pełnią te owady w ekosystemie.

Kaliska uczelnia liczy na podwójne korzyści ze swojej pasieki.

- Prowadzimy zajęcia na wydziale kosmetologii z zakresu zastosowania produktów pszczelich w lecznictwie i kosmetyce. Otwieramy specjalistyczne laboratorium badające produkty pszczele, które będą miały zastosowanie w dietetyce. Chcemy prowadzić badania nie tylko nad miodem jako takim, ale również wpływać na produkcję tego miodu oraz jego jakość i badać, jak produkcja miodu wpływa na aspekty żywieniowe, suplementów żywności czy dodatków do żywności – mówi prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej.

Ule stanęły na terenie kampusu Akademii Kaliskiej przy ulicy Poznańskiej. Opiekować się nimi będzie Janusz Skowroński, na co dzień pracownik Akademii Kaliskiej, a także pasjonat i znawca pszczół.

- Na razie będziemy prowadzili sześć rodzin pszczelich. Nasza praca będzie polegała na tym aby jak najlepiej się tu rozwijały - mówi Janusz Skowroński.

Inicjatywa ma nie tylko aspekty naukowe. Uczelnia chce też zwrócić w ten sposób na ważną rolę pszczół w przyrodzie. Tym owadom zawdzięczamy bardzo dużo.

- Ponad 70% wszystkich roślin na świecie zapylanych jest przez pszczoły. Dzięki temu rosną i owocują. Mamy zboża, warzywa i owoce, ale też rośliny, z których powstają materiały. A jednym z największych wrogów pszczół jest człowiek. Opryski stosowane w rolnictwie od lat sprawiają, że pszczół ubywa, podobnie jak zmniejszające się tereny, na których rosną pożytki. To powoduje, że owady nie mają co jeść - dodaje Janusz Skowroński.

Miód wyprodukowany przez pszczoły z akademickich uli będzie przy okazji wykorzystywany do promocji uczelni.

- Mamy już specjalne opakowanie i myślę, że goście zaproszeni na międzynarodową konferencję naukową, jaką planujemy jesienią tego roku otrzymają od nas na pamiątkę miód – zapowiada Łukasz Mikołajczyk z Akademii Kaliskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

Pizza z restauracji Tutti Santi w Kaliszu podbija... Włochy!

Pizza z restauracji Tutti Santi w Kaliszu podbija świat. Pol...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto