Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apel poległych

[email protected]
66. rocznica wybuchu II wojny światowej Obchody kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się w Starogardzie Gd. już 31 sierpnia, kiedy to w kościele p.w. św.

66. rocznica wybuchu II wojny światowej

Obchody kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się w Starogardzie Gd. już 31 sierpnia, kiedy to w kościele p.w. św. Wojciecha odprawiono mszę świętą za poległych i pomordowanych w obronie Ojczyzny.
1 września uroczystości miały miejsce przy Pomniku Poległych i Pomordowanych Harcerzy Hufca w Starogardzie Gd. przy ul. Mickiewicza. Na godz. 12.00 przybyły liczne delegacje, reprezentujące związki kombatantów, władze samorządowe, posłów, partie polityczne, stowarzyszenia oraz szkoły.
- Jak co roku w tym miejscu wypowiadamy te słowa - nam nie wolno zapomnieć, że był taki 1 września 1939 roku, kiedy zaczął się największy koszmar XX wieku - powiedział harcmistrz Artur Dróżkowski w okolicznościowym wystąpieniu. - Nam nie wolno zapomnieć o mordowaniu ludności cywilnej, o tym, że były obozy śmierci i o tym, że były kominy, przez które uchodziły żywcem palone dusze. Nam nie wolno zapomnieć, że ludzie ludziom zgotowali ten los. My pamiętamy.
Artur Dróżkowski dodał, że na szczęście okrucieństwa wojny większości z nas znane są tylko z filmów i książek. Naszym obowiązkiem jest też zrobić wszystko, co możliwe, by nigdy koszmar jakiejkolwiek wojny nie zakłócił życia teraźniejszym i przyszłym pokoleniom.
Następnie odbył się Apel Poległych - tych, co zginęli za Polskę. Wzywano druhów 2 i 3 Pomorskiej Drużyny Harcerskiej, Józefa Grzybka i Franciszka Słomińskiego, którzy w pierwszych dniach tragicznego września zostali rozstrzelani. Wzywano druha Wacława Jacobsona, który zginął, mając zaledwie 14 lat. Wzywano także druhów: Franciszka Kalinowskiego, Jana Cerankowskiego, Franciszka Szybowskiego, Franciszka Kurowskiego, Leona Knasiaka, Wacława Łobodzkiego, Edmunda Burczyka i Stanisława Zarzyckiego. Oni wszyscy zginęli za Polskę w 1939 roku męczeńską śmiercią w lasach pod Skórczem, na Obłużu i w Górnej Grupie.
Do apelu stanęli również druhowie: Teodor Cicholiński, Tadeusz Borzyszkowski, Edmund Ossowski, Artur Pillar, którzy za działalność konspiracyjną zostali zesłani do obozów koncentracyjnych i doczekali dnia wolności. Druhowie Zygmunt Grochocki, Zbigniew Więckiewicz i Adolf Hapka, którzy zostali rozstrzelani za to, że działali w organizacjach ruchu oporu we Francji i na Białorusi. Druhowie: Zygmunt Bączkowski, Witold Wetta, Tadeusz Rekowski, Waldemar Ozimek, Brunon Gałkowski oraz wszyscy druhowie i druhny, którzy zginęli w 1944 roku na barykadach powstańczej Warszawy. Oraz druhowie: Jan Belau, Alojzy Cybula, Józef Radke, Hubert Mański i Norbert Mantkowski, którzy jako członkowie podziemnych organizacji Armii Krajowej i Gryfa Pomorskiego zostali rozstrzelani publicznie w Ocyplu.
Po Apelu Poległych delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Jako pierwsza uczyniła to delegacja władz samorządowych Starogardu Gd. z prezydentem Stanisławem Karbowskim na czele.
Następnie delegacje udały się do Lasu Szpęgawskiego, gdzie oddano hołd pomordowanych w 1939 roku, a pochowanym w zbiorowych mogiłach.
(jac)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto