Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archiwa Rodzinne Niepodległej. Opowieść o Kazimierzu Werbińskim. ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Archiwum Państwowe w Kaliszu było gospodarzem kolejnego spotkania z cyklu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Tym razem bohaterami była rodzina Werbińskich, a przede wszystkim długoletni dyrektor Liceum Pielęgniarstwa w Kaliszu Kazimierz Werbiński, o którym opowiadał syn Andrzej. Po spotkaniu prelegent przekazał archiwum wiele cennych, rodzinnych dokumentów.

Archiwa Rodzinne Niepodległej. Opowieść o rodzinie Werbińskich

Głównym bohaterem prelekcji Andrzeja Werbińskiego był jego ojciec Kazimierz, który urodzonił w Stawiszynie w 1915 roku, a pierwsze nauki pobierał w szkole podstawowej oraz w Prywatnym Gimnazjum Męskim im. Stanisława Kostki przy seminarium Diecezjalnym w Płocku. Wybór nie był przypadkowy, ponieważ rodzice jego chcieli aby najstarszy syn został księdzem.

Po zdanej maturze w 1934 roku, Kazimierz Werbiński oznajmił rodzicom, że nie czuje powołania i nie będzie kontynuować nauki w seminarium duchownym. Rozpoczął studia na Uniwersytecie Poznańskim, które przerwał wybuch wojny. W roku 1941 Kazimierz wziął ślub, ale bez udziału najbliższej rodziny, która miałą do niego żal do niego, że nie wybrał życia kapłańskiego. Radość nowożeńców nie trwała długo bowiem Kazimierza wywieziono na roboty przymusowe do Niemiec.

Po zakończeniu wojny powrócił na uniwersytet, gdzie w 1947 roku otrzymał dyplom magistra filozofii na wydziale humanistycznym w zakresie filologii polskiej. Swoją ścieżkę zawodową rozpoczął od posady nauczyciela w Liceum Ogólnokształcącym we Wschowie. Co ciekawe, wśród jego uczniów był Bronisław Geremek, późniejszy profesor i minister spraw zagranicznych.

W kolejnych latach nauczał w Państwowej Szkole Ogólnokształcącej stopnia pierwszego licealnego w Kościanie, w 1953 roku otrzymał nominację na zastępcę dyrektora państwowej Szkoły Pielęgniarstwa Neuro-Psychiatrycznego w Kościanie.

Dyrektor liceum pielęgniarek

W 1960 roku objął stanowisko szefa Państwowej Szkoły 4-letniego Liceum Pielęgniarskiego w Kaliszu. Dyrektor Kazimierz Werbiński dbał o rozwój naukowy uczennic, ale także kulturalny i fizyczny. Na zawodach sportowych wojewódzkich i ogólnopolskich odnosiły liczne sukcesy.

Dzięki staraniom Werbińskiego adeptki pielęgniarstwa regularnie uczęszczały do kina, teatru, filharmonii oraz na inne imprezy kulturalne odbywające się w Kaliszu. Co roku uczennice wyjeżdżały na wycieczki praktyczne, odwiedzając całą Polskę: m.in. Kraków, Gdańsk, Elbląg, Łódź, Pieniny, Mazury i inne.

Kazimierz Werbiński pilnował aby uczennice odebrały nie tylko staranne wykształcenie ale także dbał o wysokie morale. Nie pozwalał aby na teren szkoły przychodzili chłopcy z kaliskich szkół. Choć był surowy i wymagający, uczennice traktował jak własne córki, pilnując aby nie spotkała ich krzywda. W 1976 roku odszedł na emeryturę. Zmarł w 1995 roku.

Przekazał rodzinne pamiątki

Ważnym punktem spotkania było przekazanie materiałów rodzinnych z domowego archiwum Andrzeja Werbińskiego do zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu. Umowę darowizny podpisali A. Werbiński oraz dyrektor archiwum dr Grażyna Schlender. Prelegent podkreślił, że cieszy się iż jego pamiątki trafią w dobre ręce.

Dyrektor Schlender ofiarowała Werbińskiemu cyfrowe kopie jego archiwaliów, pamiątkowy plakat oraz najnowsze wydawnictwo Archiwum „Fibigerowie. Twórcy kaliskich fabryk fortepianów i pianin (1878-2016)”. Publikację otrzymała również siostra prelegenta Maria Werbińska-Nowak.

Gośćmi spotkania byli m.in. Elżbieta Werbińska, przyjaciele Archiwum - Barbara i Świętosław Fortunowie, absolwentki dawnego Liceum Pielęgniarstwa Małgorzata Dzióbek i Krystyna Jędrzejak; prezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów Mariusz Kurzajczyk..

Dr Schlender zaznaczyła, że przekazane materiały to cenna część narodowego zasobu archiwalnego, zwłaszcza że dokumentów związanych z historią Liceum Medycznego w Kaliszu jest niewiele. Dyrektor archiwum nadmieniła, że dary będą przechowywane wieczyście, zostaną zinwentaryzowane, opisane, poddane w razie konieczności zabiegom konserwatorskim oraz będą od tej chwili dostępne każdej zainteresowanej osobie w Pracowni Naukowej kaliskiego archiwum, a także na ich bazie powstanie wystawa on-line, która wkrótce zostanie przygotowana i udostępniana na stronie internetowej archiwum. Dr Schlender przedstawiła także genezę projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej, którego głównym celem jest zwrócenie uwagi na unikalną wartość rodzinnych pamiątek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto