Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Kaliszu: Rozpoznajesz bohaterów tych zdjęć?

Mariusz Kurzajczyk
Archiwum Państwowe w Kaliszu: Rozpoznajesz bohaterów tych zdjęć?
Archiwum Państwowe w Kaliszu: Rozpoznajesz bohaterów tych zdjęć?
Archiwum Państwowe w Kaliszu umieściło w internecie kolejne akta metrykalne i USC oraz stworzyło dział "Fotografie do identyfikacji". Rozpoznajesz bohaterów tych zdjęć?

Z ostatnich działań, jakie podejmuje Archiwum Państwowe w Kaliszu najbardziej zadowoleni powinni być genealodzy-amatorzy, którzy szukają korzeni, a nie zawsze starcza im czasu, żeby obejrzeć księgi metrykalne na miejscu. Archiwum Państwowe w Kaliszu udostępniło w internecie nową partię skanów, które tradycyjnie trafiły na ogólnopolski portal szukajwarchiwach.pl.

Są wśród nich akta parafii rzymskokatolickich, m.in. w Dobrzecu, Goliszewie, Kościelnej Wsi czy Koźminku, a także akta parafii ewangelicko-augsburskich w Kaliszu i Prażuchach, jak również urzędów stanu cywilnego z byłego zaboru pruskiego, m.in. Czarnuszka, Kotlin, czy Mikstat. W sumie w internecie umieszczonych zostało aż 778 zdigitalizowanych ksiąg metrykalnych i stanu cywilnego, czyli prawie 77 tys. skanów!

Szczegółowy wykaz wszystkich akt metrykalnych i USC dostępnych już w internecie, jak również link do strony kaliskiego archiwum na portalu Szukajwarchiwach, znaleźć można na internetowej stronie Archiwum Państwowego w Kaliszu. Trudno je wszystkie wymienić, bowiem sama lista zajmuje 84 strony drobnego druku.

Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją genealogiczną przygodę, Archiwum Państwowe w Kaliszu przygotowało poradnik, z którego można się dowiedzieć, jak rozpocząć poszukiwania genealogiczne, znaleźć wykaz źródeł wykorzystywanych do tych badań, miejsca przechowywania dokumentacji, pomocną literaturę oraz - co najważniejsze dla tych, co szukają za pośrednictwem internetu - publikacje elektroniczne.

Archiwum Państwowe w Kaliszu otworzyła też nowy, interaktywny dział "Fotografie w identyfikacji".

- Fotografia jest jednym z najważniejszych źródeł ikonograficznych. Ale żeby była pełnowartościowym źródłem, powinna być opisana. Idealną jest sytuacja, kiedy wiadomo co dane zdjęcie przedstawia, kogo, kiedy było zrobione i kto jest jego autorem - tłumaczy dr Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Archiwum Państwowe w Kaliszu: Rozpoznajesz bohaterów tych zdjęć?

Niestety, dosyć rzadko się to zdarza, nawet gdy przekazywane są fotografie z rodzinnych albumów, upamiętniające jakieś wydarzenia lub pokazujące ciekawe miejsca. Dlatego Archiwum Państwowe w Kaliszu zwraca się z apelem do naszych czytelników o pomoc w opisaniu tych zdjęć. Archiwiści podkreślają, że ważna jest każda informacja, bowiem nawet jeśli nie uda się sporządzić pełnego opisu, to chociaż jeden jego element wzbogaci naszą wiedzę o przeszłości.

Zdjęcia, jak i instrukcja opisu dostępne są na stronie internetowej kaliskiego Archiwum. Na pierwszy ogień poszły fotografie KKS Włókniarz i KKS Hellena Kalisz.

- To część materiałów przekazanych nam w ubiegłym roku przez Kaliskie Towarzystwo Kolarskie - tłumaczy Grzegorz Waliś, kierownik Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych.

Zdjęcia przekazali kolarze, ale zdecydowana większość pochodzi z dawnej sekcji gimnastycznej kaliskiego Włókniarza. Nam na kilku fotografiach udało się rozpoznać Bronisława Ekerta, znanego trenera. Oczywiście sukcesywnie będą umieszczane nowe zdjęcia z zasobu APK, w tym pokaźna porcja pochodzących z prywatnych zbiorów.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto