Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Kaliszu tradycyjnie dzięki prywatnym darczyńcom wzbogaciło swoje zbiory o unikatowe pozycje[FOTO]

Mariusz Kurzajczyk
Grupa żołnierzy 2 komp. 1 pp w obozie w Szczypiornie w październiku 1917 r. (dar Wiesława Staniszewskiego z Łodzi)
Grupa żołnierzy 2 komp. 1 pp w obozie w Szczypiornie w październiku 1917 r. (dar Wiesława Staniszewskiego z Łodzi) Archiwum Państwowe w Kaliszu
Od wielu już lat Archiwum Państwowe w Kaliszu aktywnie zabiega o pozyskiwanie nowych, ciekawych archiwaliów od osób prywatnych. Ubiegły rok nie był wyjątkiem. 10 darczyńców przekazało łącznie 288 jednostek inwentarzowych (0,60 metra bieżącego), co stanowiło 10% wszystkich nabytków kaliskiego Archiwum w 2017 r.

Najwięcej, bo ponad jedną trzecią darów przekazał Stanisław Perliński z Kalisza, który co roku ofiarowuje Archiwum swoje autorskie fotografie. W ubiegłym roku gros z nich stanowiły zdjęcia sytuacyjne dotyczące dzieci z lat 60-70. XX w. Poza tym są to fotografie współczesne - prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, kandydatki na prezydenta RP Magdaleny Ogórek, czy rozbiórki tzw. betonki na Rynku Głównym.

Dodatkowo Archiwum wzbogaciło się o gazetki solidarnościowe i wydawnictwa bezdebitowe z lat 80 XX w., jak również przedwojenne druki ulotne, m.in. cegiełkę na budowę przystani wioślarskiej Policyjnego Klubu Sportowego w Kaliszu w latach 30 XX w. Zdjęcia Kalisza z lat 60. XX w., choć nie swojego autorstwa, przekazała Elżbieta Stadtmüller z Kalisza.

Swoją spuściznę uzupełnił również Jerzy Dembny z Kalisza, który przekazał kolejne materiały dotyczące ojca - powstańca wielkopolskiego Ignacego Dembnego oraz legitymacje służbowe i odznaczeniowe swoje i żony Janiny Dembnej dotyczące ich pracy zawodowej (nauczycielskiej) i społecznej. Łącznie było to blisko 80 jednostek z lat 1949-2012.

Dużą część darów stanowią zawsze materiały solidarnościowe. Podobnie było i tym razem. Jeden z działaczy związkowych lat 80. XX w. - Witold Sitarz z Kalisza - przekazał ponad 60 jednostek druków ulotnych: afiszy, plakatów i gazetek związkowych z terenu całego kraju z lat 1980-1981, a także czasopisma studenckie z 1981 r. oraz wydawnictwa bezdebitowe (broszury i książki) z lat 1979-1985.

Część darów to typowe dokumenty rodzinne. Wanda Staszak przekazała kilkanaście fotografii rodzinnych z lat 1931-1983, podobnie jak Lech Jabłoński z Łomianek, z tym że jego zdjęcia pochodzą od lata 20. po 60. XX w. Zenon Sulwiński ofiarował legitymacje, odznaki i dyplomy Przodownika Pracy Socjalistycznej z lat 1965-1987, a Juliusz Brawata książkę pamiątkową z wczasów, które zorganizował dla swoich pracowników Zarząd Miejski w Kaliszu w Szklarskiej Porębie latem 1946 r., uzupełnioną własnymi wspomnieniami.

Z kolei Wanda Krajewska-Hofman z Warszawy przesłała dokumentację nauczycielki Marii z Majerów Hofman: świadectwo ukończenia żeńskiej szkoły miejskiej w Piotrkowie w 1913 r., zaświadczenia zwolnienia z pierwszego egzaminu pedagogicznego z 1922 r. oraz ukończenia kursów instruktorskich dla pracowników oświatowych w Kaliszu w 1922 r., korespondencję z Inspektorem Szkolnym w Kaliszu związaną z pracą w szkołach powszechnych w Błaszkach, Opatówku, Chełmcach i im. E. Repphana w Kaliszu (1913-1932).

Zbiory kartograficzne archiwum wzbogaciły się o mapę dróg bitych i kolejowych Niemiec sprzed 1914 r., przekazaną przez Mateusza Przyjaznego z Opatówka. Na koniec należy jeszcze wspomnieć o fotografii kilku legionistów uwięzionych w obozie w Szczypiornie w 1917 r., przesłaną przez Wiesława Staniszewskiego z Łodzi szczęśliwie w momencie, kiedy archiwum przygotowywało publikację o tym wydarzeniu.

W oczekiwaniu na uprawomocnienie wyroku, skazany za pedofilię zgwałcił kolejną dziewczynkę

TVN24

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto