Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Kaliszu udostępnia bezpłatnie swoje publikacje online. Wśród nich jest m.in. książka o kaliskim więzieniu ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Personel więzienia. Fotografia z okresu międzywojennego
Personel więzienia. Fotografia z okresu międzywojennego MOZK, sygn. H/751/1
Archiwum Państwowe w Kaliszu udostępnia bezpłatnie wersje elektroniczne swoich publikacji. Są wśród nich m.in. "Więzienie kaliskie 1846-2015", "Fabryki Kalisza i okolic 1815-1989" oraz ostatnia z książek wydanych przez kaliskich archiwistów - "Kaliska Policja i policjanci w okresie II Rzeczypospolitej".

"Więzienie kaliskie 1846-2015"
Książka jest pierwszą na rynku wydawniczym syntezą dziejów kaliskiego więzienia na Tyńcu, które zostało zlikwidowane w 2015 r. Przypomnijmy, że obiekt 8 maja został przekazany Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie.

Publikacja składa się z dwóch zasadniczych części: rysu historycznego kaliskiego więzienia poprzedzonego ogólnym zarysem więziennictwa oraz materiałów źródłowych do dziejów kaliskiego więzienia. Rys historyczny autorstwa Edyty Pietrzak został podzielony na następujące rozdziały: "Lata 1840-1867 (okres Królestwa Polskiego)"; "Lata 1868-1914 (okres rosyjskiej administracji)"; "Lata 1914-1918 (I wojna światowa)"; "Lata 1918-1939 (II Rzeczpospolita Polska)"; "Lata 1939-1945 (II wojna światowa)"; "Lata 1945-1955 (Polska Rzeczpospolita Ludowa - okres stalinowski)"; "Lata 1956-1988 (Polska Rzeczpospolita Ludowa - okres postalinowski)"; "Lata 1989-2015 (III Rzeczpospolita Polska)". Druga część książki zawiera materiały źródłowe do dziejów kaliskiego więzienia, wytypowane i opisane przez Annę Bestian-Zając.

"Kaliska Policja i policjanci w okresie II Rzeczypospolitej"
Książka składa się z czterech części. Część pierwsza - "Zarys dziejów Policji Państwowej w Kaliszu i powiecie kaliskim w latach 1918-1939" stanowi zarys dziejów jednostki od chwili jej powstania aż do zakończenia działalności w momencie wybuchu II wojny światowej. Następnie przedstawiono ramy prawne i strukturę organizacyjną Policji Państwowej, a kolejne podrozdziały poświęcono na opisanie korpusu PP i takich zagadnień jak: nabór, liczebność, wyszkolenie, system motywacyjny (wynagrodzenie, kary dyscyplinarne, nagrody), życie społeczno-kulturalne, działalność sportową. Przedstawiono w tym zakresie uregulowania prawne, sytuację i rozwiązania krajowe i lokalne - kaliskie. Ostatnią część rozdziału poświęcono na przedstawienie zadań policji w zakresie porządku i bezpieczeństwa publicznego. Osobną część książki stanowi 944 not biograficznych policjantów i pracowników służby cywilnej Policji Komunalnej oraz Policji Państwowej w Kaliszu w latach 1918-1939.

W aneksie źródłowym, stanowiącym trzecią część wydawnictwa, opublikowano pięć życiorysów funkcjonariuszy i jeden pracownika cywilnego Komendy Powiatowej PP w Kaliszu, notatkę prasową o śmierci policjanta podczas pełnienia służby, odezwę Komendanta Głównego PP wydaną po zamordowaniu prezydenta RP Gabriela Narutowicza oraz fragmenty rozkazów Komendanta Wojewódzkiego PP w Łodzi zawierające pochwały kaliskich policjantów. Zasadniczą część książki kończą ilustracje - w większości zdjęcia policjantów, zarówno pojedyncze, jak i zbiorowe oraz reprodukcje dokumentów źródłowych. Wydawnictwo zaopatrzono również w aparat pomocniczy: wykaz skrótów, wykaz ilustracji, indeks geograficzny oraz bibliografię.

"Fabryki Kalisza i okolic 1815-1989"
Książka jest pokłosiem współpracy Archiwum Państwowego w Kaliszu z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku oraz dopełnieniem wystawy czasowej "Architektura przemysłowa miasta Kalisza i okręgu kaliskiego w archiwaliach". Ukazała się w 35. rocznicę istnienia Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i 65. rocznicę istnienia Archiwum Państwowego w Kaliszu. Publikacja ukazuje przemysł Kalisza i okolic w tle wydarzeń politycznych i gospodarczych lat 1815-1989. Składa się z dwóch części: rysu historycznego autorstwa dr. Jarosława Dolata oraz archiwaliów z zasobu APK - planów i projektów starych fabryk wraz ze współczesnymi fotografiami tych miejsc.

Zachęcamy do odwiedzenia strony Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Oddział szturmowy kaliskiej policji, lata 30. XX w.

Święto Policji. Kaliscy policjanci z czasów dwudziestolecia ...

Dawne więzienie w Kaliszu przekazane Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie

Dawne więzienie w Kaliszu przekazane Wyższej Szkole Kryminol...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto