Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Kaliszu. Wystawa online na temat wojny polsko-bolszewickiej ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
III batalion 29 Pułku Strzelców Kaniowskich. W wyniku I wojny światowej i późniejszych wojen o ustalenie granic Polska poniosła ogromne straty materiale. Władze II Rzeczypospolitej oceniały, że około 30% wszelkiego majątku ruchomego i nieruchomego na obszarze 90% terytorium nowego państwa zniszczono całkowicie. Nic też dziwnego, że w czasie wojny polsko-bolszewickiej władze państwowe wielokrotnie odwoływały się do ofiarności polskiego społeczeństwa.
III batalion 29 Pułku Strzelców Kaniowskich. W wyniku I wojny światowej i późniejszych wojen o ustalenie granic Polska poniosła ogromne straty materiale. Władze II Rzeczypospolitej oceniały, że około 30% wszelkiego majątku ruchomego i nieruchomego na obszarze 90% terytorium nowego państwa zniszczono całkowicie. Nic też dziwnego, że w czasie wojny polsko-bolszewickiej władze państwowe wielokrotnie odwoływały się do ofiarności polskiego społeczeństwa. APK, Zbiór materiałów dotyczących II wojny światowej, sygn. 53
"Wojna polsko-bolszewicka w wyborze materiałów z zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu" to najnowsza wystawa, jaką można oglądać na stronie Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Koniec I wojny światowej w listopadzie 1918 r. przyniósł odrodzenie się państwa polskiego, ale aż do 1922 r. trwało kształtowanie się jego granic. Najważniejsze znaczenie miała wojna polsko-bolszewicka (1919-1921), która zadecydowała nie tylko o przebiegu granic na wschodzie, ale wręcz o istnieniu II Rzeczypospolitej.

- W zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu materiały dotyczące wojny polsko-bolszewickiej są nieliczne, rozproszone i mają raczej charakter przyczynkarski - tłumaczą autorzy wystawy.

Można podzielić je na kilka grup tematycznych. Pierwszą stanowią materiały biograficzne różnego rodzaju. Akta sądowe, notki biograficzne załączane do wniosków odznaczeniowych, akta stanu cywilnego, książeczki wojskowe, fotografie - wszystkie te dokumenty wzbogacają naszą wiedzę o udziale w wojnie konkretnych osób.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto