Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ASF w powiecie kaliskim. Stado w Jankowie Pierwszym wybite. Trwa dezynfekcja

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Pixabay
W powiecie kaliskim wciąż trwa walka ze skutkami Afrykańskiego Pomoru Świń. Badania laboratoryjne potwierdziły chorobę w stadzie w Jankowie Pierwszym. 74 świnie musiały zostać zutylizowane. Podobny los czeka klika gospodarstw z sąsiedztwa…

Afrykański pomór świń (ASF), to wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Niestety, nie ma szczepionek przeciwko wirusowi ASF. Uważa się, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania jest stosowanie zasad bioasekuracji. Zwierzęta chore i podejrzane o zakażenie są zabijane.

Taki los spotkał stado w Łaszkowie a teraz w Jankowie Pierwszym w gminie Blizanów. W promieniu jednego kilometra od tego drugiego ogniska ASF musiały zostać wybite świnie z sześciu gospodarstw. To około 150 sztuk trzody chlewnej.

- W gospodarstwie w Jankowie Pierwszym prowadzona jest obecnie dezynfekcja – mówi Miłosz Bąkowski, powiatowy lekarz weterynarii w Kaliszu.

W promieniu trzech kilometrów od gospodarstwa, w którym stwierdzono wystąpienie ASF obowiązuje obszar zapowietrzony oraz dziesięciokilometrowy obszar zagrożony wystąpieniem choroby. Rolnicy muszą stosować się do zasad bioasekuracji. Na tym obszarze obowiązuje też zakaż wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. To szczególnie uciążliwe dla hodowców świń z tego terenu, którzy w tej sytuacji nie mogą sprzedać zwierząt.

Jak zapowiada Miłosz Bakowski, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kaliszu będzie chciał przeprowadzić masowe badania, aby skrócić okres obowiązujących restrykcji.

A trzeba dodać, że problem z ASF w powiecie kaliskim jest ogromny.

- Powiat kaliski, to jedyny powiat w kraju, gdzie jest zarejestrowanych najwięcej gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. Są gospodarstwa, w których utrzymywanych jest po kilka sztuk, ale jest też wiele wyspecjalizowanych ferm przemysłowych. To czego się obawialiśmy, niestety nastąpiło. Wraz z pojawieniem się ASF, ekonomia jest bezwzględna. Ceny za tuczniki spadły już o 1,50 zł za kilogram. Nie można więc mówić o jakiejkolwiek opłacalności hodowli, ale walce o przetrwanie - mówi Mieczysław Łuczak przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego a zarazem przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Kaliszu.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto