Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Asnykowcy świętowali urodziny Adama Asnyka [FOTO]

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Asnykowcy świętowali urodziny Adama Asnyka
Asnykowcy świętowali urodziny Adama Asnyka Ewelina Samulak-Andrzejczak
11 września przypada 178. rocznica urodzin Adama Asnyka. Dla absolwentów i uczniów liceum, któremu patronuje poeta i dramatopisarz to okazja, aby wspomnieć jednego z najznakomitszych kaliszan, a także okazja do spotkania Asnykowców po latach.

Adam Asnyk urodził się 178 lat temu w najstarszym mieście w Polsce, ochrzczono go w kaliskiej katedrze, w której dziś mszą świętą uczczono rocznicę jego urodzin i modlono się za absolwentów i uczniów najpierw Gimnazjum im. Adama Asnyka, a później liceum jego imienia. Uroczystą mszę świętą koncelebrowali księża Asnykowcy – ks. prał. Andrzej Gaweł, ks. kanonik Andrzej Nowacki. Nie zabrakło również pocztu sztandarowego wprowadzonego przez uczniów Liceum im. Adama Asnyka.

Po mszy świętej Asnykowcy przemaszerowali pod pomnik swojego patrona, gdzie złożyli kwiaty. W ramach uroczystości wiązanki zostały złożone również w miejscu, gdzie urodził się Adam Asnyk, w kościele św. Mikołaja, gdzie został ochrzczony. Świętowanie urodzin Adama Asnyka i zjazdy absolwentów, to już dla Asnykowców tradycja.

– My jesteśmy tylko kontynuatorami, bo pierwszy zjazd jaki został zorganizowany odbył się w 1879 roku w Warszawie, a pierwszy zjazd w odrodzonej Polsce odbył się w 1923 roku z udziałem prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, absolwenta naszej szkoły, który wtedy nadał szkole imię Adama Asnyka i od tego czasu te duże zjazdy odbywają się co 5-10 lat, a od 73 roku w cyklu co 5- letnim. Natomiast poszczególne roczniki swoje jubileusze obchodzą co roku, a my mamy tę tradycję od ponad ćwierć wieku, że świętujemy w urodziny Adama Asnyka – mówi Adam Borowiak, prezes Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka.

Obchodom towarzyszyły rocznikowe zjazdy maturzystów z lat 1956, 1966 i 1981.

– Całe serce jest otwarte dla tej szkoły, kochamy ją, szanujemy i jesteśmy jej wdzięczni za to co nam dała. W 56. roku skończyło liceum 59 uczniów, a przez inne klasy jeszcze ok. 40, czyli wszystkich nas była ok. 100. Oczywiście wtedy jeszcze samych mężczyzn. Z tego niestety nie żyje już 1/3 z tego co wiemy. A z całą resztą chcemy się spotkać w przyszłym roku, w 65. rocznicę rozpoczęcia nauki – mówi Józef Więcław, absolwent i organizator zjazdu swojego rocznika.

Zobacz także: Poniedziałek będzie słoneczny w całej Polsce

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto