Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atrakcje Mazowsza: Mniszew. Skansen 1. Armii Wojska Polskiego - miejsce, gdzie dotykamy historii. Ceny biletów, atrakcje, godziny otwarcia

Przemysław Miller
Skansen 1. Armii Wojska Polskiego w Mniszewie. Ceny biletów, godziny otwarcia
Skansen 1. Armii Wojska Polskiego w Mniszewie. Ceny biletów, godziny otwarcia Przemysław/Miller
Atrakcje Mazowsza: Mniszew. Wyjątkowy skansen militarny projektu Witolda Wiśniewskiego i Krzysztofa Brzezińskiego na podstawie scenariusza Włodzimierza Wołoszyna powstał w 1977 roku z inicjatywy Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa oraz Wojska Polskiego. Całość prac związanych z jego budową wykonali żołnierze z wielu różnych jednostek. Jego uroczystego otwarcia dokonał osobiście gen. Zygmunt Henryk Berling, który na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku dowodził 1. Armią Wojska polskiego, w trakcie działań połączonych z forsowaniem Wisły i próbą uchwycenia przyczółka pod Dęblinem i Puławami, w końcowej fazie trwania operacji brzesko-lubelskiej.

Eksponowane jest w nim nie tylko historyczne uzbrojenie - czołgi, działa i wyrzutnie pocisków, ale również m.in. stanowiska obronne i transzeje. Ekspozycja została rozmieszczona na wydmach, które porasta sosnowy las.

Skansen wojskowy, Mniszew. Historia

Zgromadzone eksponaty doskonale ilustrują realizm i warunki w jakich toczyły się walki na przyczółku. W części frontowej skansenu, na postumencie stoi czołg, upamiętniający walki w Mniszewie oraz 6-metrowy krzyż poświęcony pamięci poległych żołnierzy.

Skansen upamiętnia ciężkie i krwawe walki, które stoczyły na tym terenie związki taktyczne 1 Armii WP na terenie przyczółka warecko-magnuszewskiego.

Jego lokalizacja obejmuje miejsce walk 3. Pomorskiej Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta i 1. Warszawskiej Samodzielnej Brygady Kawalerii, których oddziały zajmowały na tym terenie swoje pozycje bojowe w dniach 9-12 października 1944 r.

Walki na przyczółku warecko-magnuszewskim zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie ,,Studzianki-Warka 10.VIII-12.IX.1944”. W 1977 r. Magnuszew został odznaczony Orderem Krzyża Grunwaldu II klasy.

Skansen w Mniszewie. Teraźniejszość

Przez długie lata placówką zawiadywało i opiekowało się wojsko, ale na podstawie uzgodnień Skansen następnie został przekazany w administrowanie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, a następnie samorządowi gminy Magnuszew.

Ostatnie lata to niezwykle pomyślny okres dla Skansenu, który wiąże się z troską o zachowanie pamięci historycznej dotyczącej ww. miejsca oraz czas zakończonego sukcesem przywrócenia jego dawnej świetności.

W 2012 r., ze środków pozyskanych z projektu oraz funduszy własnych gminy, udało odnowić się frontową część obiektu w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”, zrealizowany został projekt pn. „Rewitalizacja Skansenu Wojska Polskiego w Mniszewie”.  Zostały też wykonane tu prace budowlane, łącznie z wybudowaniem altany i miejsca na ognisko.

W 2013 r. w ramach działania z zakresu małych projektów, teren skansenu obsadzono dodatkowo krzewami ozdobnymi oraz zamontowano z myślą o odwiedzających to miejsce turystach cały szereg tablic informacyjnych, które precyzyjnie opisują zgromadzone tu eksponaty oraz dwie inne tablice prezentujące zabytki historyczne na terenie gminy Magnuszew. Z myślą o turystach placówka zakupiła też ławki i stojaki na rowery.

W 2014 r., gmina Magnuszew otrzymała wsparcie UE w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, dzięki któremu został wybudowany nowoczesny pawilon muzealno-wystawienniczy - „Centrum Kultury i Tradycji Historycznej w ramach terenu Skansenu Militarnego 1. Armii Wojska Polskiego w Mniszewie”. Uroczyste otwarcie obiektu z udziałem mieszkańców i władz gminy Mniszew miało miejsce 9 listopada 2014 r.

Realizacja tej inwestycji nie tylko urozmaica i wzbogaca szeroko rozumianą ofertę turystyczną Skansenu, ale również ze względu na swoją charakterystyczną - oryginalną, surową architekturę, która do złudzenia przypomina wkomponowany w skarpę betonowy schron.

Niekwestionowaną atrakcją tego miejsca jest usytuowany na jego dachu taras widokowy oraz oddana do użytku w 2018 r. w lesie wieża widokowa.

Skansen w Mniszewie jest miejscem, które bardzo dobrze służy organizacji cyklicznych wystaw zbiorów z okresu II wojny światowej, historycznych prezentacji multimedialnych oraz wszelkiego rodzaju uroczystości o charakterze rocznicowym.

Skansen w Mniszewie. Informacje praktyczne

Skansen Bojowy 1. Armii Wojska Polskiego, Mniszew 4a, 26-910 Magnuszew

OFICJALNA STRONA SKANSENU W MNISZEWIE

Skansen w Mniszewie. Godziny otwarcia

  • 2.01 - 31.03 - od wt. do nd. 8.00 - 16.00
  • 1.04 - 31.05 - cały tydz. 9.00 - 17.00
  • 1.06 - 30.09 - cały tydz. 9.00 - 18.00
  • 1.10 - 31.12 - cały tydz. 9.00 - 18.00

Skansen w Mniszewie. Ceny biletów

Osoby indywidualne

  • Bilet normalny - 12,00 zł
  • Bilet ulgowy - 8,00 zł
  • Bilet dla osoby dorosłej  z kartą dużej rodziny - 8,00 zł 

Grupy zorganizowane

  • Bilet dla grup zorganizowanych - 8,00 zł

Skansen wojskowy w Mniszewie. Atrakcje:

  • zwiedzanie wystawy zbiorów militarnych w nowym budynku Centrum Kultury i Tradycji Historycznej,
  • zwiedzanie ekspozycji militarnej w napowietrznej części muzeum,
  • możliwość udziału w programie edukacyjnym dla dzieci i młodzieży połączonym z edukacją patriotyczną i zajęciami terenowymi,
  • warsztaty rękodzieła,
  • możliwość zorganizowania ogniska,
  • zwiedzanie z przewodnikiem,
  • możliwość zakupu pamiątek i zabawek militarnych.

Tekst i zdjęcia: Przemysław Miller

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto