Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badacze przeszłości spotkali się w Kaliszu na konferencji "Archeologia Calisiensis" ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Badacze przeszłości spotkali się w Kaliszu na konferencji "Archeologia Calisiensis"
Badacze przeszłości spotkali się w Kaliszu na konferencji "Archeologia Calisiensis" Bartłomiej Hypki
W dniach 9 i 10 czerwca odbywa się konferencja naukowa "Archeologia Calisiensis - z dziejów Wielkopolski Południowo - Wschodniej". Konferencja objęta jest patronatem prezydenta Kalisza oraz rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Organizatorami wydarzenia są: Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu UAM w Poznaniu, Wydział Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Stacja Archeologiczna w Kaliszu, Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu - Delegatura w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu, Fundacja Ochrony Zabytków w Poznaniu, Urząd Miasta Kalisza.

- Inicjatorem tej konferencji i spoiwem łączącym bardzo wiele środowisk, uniwersyteckich, PAN oraz muzealników, był dr Grzegorz Szczurek, znany badacz, który jest afiliowany przy naszym wydziale - tłumaczy prof. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan WP-A UAM w Kaliszu. - Konferencja podsumowuje to wszystko, co przez ostatnie półwiecze wydarzyło się związanego z archeologią na ziemiach południowej Wielkopolski, w szczególności w pobliżu Kalisza. Konferencja porządkuje odkrycia, ale pokazuje też nowe, które wkrótce zostaną odkryte.

- Towarzyszącą nam ideą naczelną tej konferencji było wywołanie wydarzenia, które będzie miało charakter podsumowujący dotychczasowy stan i potrzeby badań nad archeologią pradziejową, wczesnośredniowieczną i średniowieczną regionu kaliskiego. Do tej szczytnej idei udało nam się zaprosić wiele instytucji z całego kraju, a wśród prelegentów są znakomici polscy badacze zajmujący się różnymi okresami, począwszy od paleolitu, po epokę brązu, czasy wpływów rzymskich i obecnością Celtów. Drugi dzień konferencji poświęcony jest wczesnemu średniowieczu i i średniowieczu - wyjaśnia prof. Grzegorz Szczurek, archeolog.

W czwartek odbyła się również promocja dwóch monografii: "Atlasu historycznego Miasta Kalisza" pod redakcją Urszuli Sowiny oraz "Skarb Słuszków I. Denary krzyżowe z przełomu XI i XII wieku" Adama Kędzierskiego.

- Książka tyczy chronologii, typologii i pochodzenia młodszych typów denarów krzyżowych. Materiał do nich był pierwszy skarb słuszkowski. Jest to największy depozyt późnych denarów krzyżowych, więc miałem idealny materiał do zrobienia tego podziału. Poprzedni pochodzi z 1939 roku i nie pokazuje już wszystkich znanych odmian - tłumaczy dr Kędzierski.

Plan konferencji - 10 czerwca

9.00 – 9.20 Marcin Ławniczak, Sebastian Teska, Jan Romaniszyn, Emilia Smółka-Antkowiak, Mateusz Frankiewicz - O poszukiwaniach legendarnej średniowiecznej wsi zakończonych znalezieniem starożytnej osady. Wyniki badań na uroczysku "Kamyk" w Skalmierzycach
9.20 – 9.40 Dariusz Wyczółkowski - Kalisz we wczesnym średniowieczu (IX-XII w.)
9.40. – 10.00 Justyna Kolenda, Kinga Zamelska-Monczak - Sąsiedzi - sojusznicy czy wrogowie? Lokalne wspólnoty z południowej Wielkopolski i północnej części Dolnego Śląska (X-XI wiek)
10.20 – 10.40 Adam Kędzierski - Obieg monetarny na terenie południowo-wschodniej Wielkopolski w okresie wczesnego średniowiecza (IX/X-XIII w.)
10.40 – 11.00 Maksym Mackiewicz - Badania nieinwazyjne grodzisk południowo-wschodniej Wielkopolski w latach 2019-2020. Nowe otwarcie
11.00 – 11.20 Grzegorz Gmyrek, Grzegorz Teske - Wstępne wyniki badań zespołu grodowego w Ostrowie Wielkopolskim – Krępie, stan. 1 i 11
11.20 –11.50 Przerwa kawowa
11.50 – 12.10 Janusz Tomala, Paweł Tomala - Wielkopolskie rezydencje w stylu palais donjon
12.10 –12.20 Michał Szymański - Rynki miast lokacyjnych wschodniej Wielkopolski w ujęciu archeologiczno-
architektonicznym
12.20 – 12.40 Andrzej Bartczak, Anna Nierychlewska - Badania archeologiczne na terenie miasta lokacyjnego w Uniejowie, pow.
poddębicki, woj. łódzkie w latach 2019-2021
12.40 – 13.00 Paulina Przepiórka - Postrzeganie Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu - Zawodziu wśród uczniów szkół podstawowych
13.30 – 14.15 Podsumowanie sesji posterowej, dyskusja, podsumowanie i zakończenie obrad od 14.30 Promocja książek: Pleszewski mikroregion osadniczy społeczności łużyckich pól popielnicowych – Grzegorz Szczurek
Plemienny świat Germanów – Marek Olędzki

Sesja posterowa:
Magdalena Piotrowska, Emilia Smółka-Antkowiak - Kwiatków na nowo odkryty - czyli co przemilczał Seweryn Tymieniecki.

Michał Chenczke, Rafał Piaskowski, Piotr Bobrowski - Wykorzystanie nowoczesnych technik geodezyjnych w opracowaniu dokumentacji i archiwizacji stanowisk archeologicznych w oparciu o wybrane przykłady.
Mariusz Gałka, Grzegorz Szczurek - Badania paleoekologiczne w rejonie osady obronnej w Grodzisku, pow. pleszewski.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto