Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Banery poświęcone żołnierzom wyklętym zawisną na kaliskim więzieniu 1 marca ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Konferencja poświęcona Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu
Konferencja poświęcona Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu Mariusz Kurzajczyk
W tym roku obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu towarzyszyć będą banery z wizerunkami i nazwiskami siedmiu osób, które zostały pozbawione życia w kaliskim więzieniu. Banery zawisną przy wejściu do więzienia od strony ul. Łódzkiej. W konferencji prasowej poświęconej wyklętym wzięli udział: posłanka Joanna Lichocka, dyr. Archiwum Państwowego w Kaliszu Grażyna Schlender oraz dr Krzysztof Latocha z łódzkiego oddziału IPN.

Na banerach zostaną upamiętnieni rozstrzelany w 1906 r. przez Rosjan Wojciech Jabłkowski oraz zgładzeni w 1946 r. w kaliskim więzieniu wyklęci - Stanisław Spaleniak, Stanisław Kreczmar, Edmund Wałęsa, Edmund Baranek, Józef Witman i Ziemowit Glabiszewski.
- Jeśli chodzi o wyklętych, mamy tylko zdjęcie Glabiszewskiego - przyznaje dr Grażyna Schlender, dyr. Archiwum Państwowego w Kaliszu.
Niestety, wśród tysięcy zdjęć żołnierzy podziemia antykomunistycznego, znajdujących się w poznańskim oddziale IPN, nie udało się znaleźć żadnych z Kalisza.
- To była część strategii komunistów, zgodnie z którą mieliśmy o wyklętych zapomnieć - tłumaczy posłanka Joanna Lichocka.
Dodajmy, że dzięki badaniom prowadzonym przez łódzki IPN, w ostatnim roku poznaliśmy kolejne nazwiska żołnierzy podziemia niepodległościowego zgładzonych w Kaliszu.
- Ze wstępnych wyliczeń wynika, że w kaliskim więzieniu w latach 1946-50 doszło do 26 zgonów, w tym 19 egzekucji i dwóch samobójstw - mówi dr Latocha.
Wygląda na to, że 14 osób to były ofiary procesów politycznych, choć jeszcze nie ma stuprocentowej pewności.
Poza wymienioną wcześniej, dobrze znaną szóstką są to na pewno zgładzeni 23 kwietnia 1946 roku Edward Andrzejewski ps. "Korona" i Jan Urbańczyk ps. "Konus" z oddziału "Groźnego" oraz rozstrzelani 5 listopada 1946 roku Bazyli Wołowik i Stefan Malatyński.
Nadal nie wiadomo, gdzie pochowano ofiary sądowych mordów. Na wiosnę pracownicy IPN planują wizję lokalną w pobliżu cmentarza tynieckiego. Nadal nie jest rozwiązana zagadka pochówków na terenie dawnego cmentarza na Lisie.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto