Bartex Liga Kaliska przed ostatnią kolejką. Najważniejsze rozstrzygnięcia już zapadły. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Bartex Liga Kaliska przed ostatnią kolejką
Bartex Liga Kaliska przed ostatnią kolejką KALPNS
Kaliska Amatorska Liga Piłki Nożnej Sześcioosobowej kończy rozgrywki. W Bartex Lidze Kaliskiej sezonu Wiosna 2021 pozostała ostatnia, 15. kolejka. Ale mistrz jest już znany.

Już na 3 kolejki przed końcem mistrzostwo zapewnił sobie Efekt Podzborów. Po wielu latach starań w rozgrywkach ligowych KALPNS i wcześniej Ligi Wielkopolskiej - w końcu się udało. W pierwszych 11 spotkaniach tego sezonu Efekt zdobył komplet punktów. Pewna postawa Jakuba Galasa między słupkami, defensywa niemal bezbłędnie dowodzona przez Roberta Lisieckiego, duże zagrożenie z przodu stwarzali Paweł Lisiecki, Adam Wasiluk czy Adam Kałużny. A że poniżej poziomu nie schodzili także tacy zawodnicy jak Sebastian Budka, Bartosz Bigosiński, Kacper Różański, Mateusz Gabryś czy Konrad Bugajny - 11 kolejnych rywali schodziło z pola gry pokonanych. Dopiero po zapewnieniu sobie mistrzostwa, Efekt znalazł pogromcę w postaci Asnyka Kalisz i Amnezji Finezji.

Przed ostatnią serią spotkań drugie miejsce w tabeli zajmuje Asnyk Kalisz. Legendarna drużyna przed sezonem uzupełniła skład o Szymona Młynarczyka i Łukasza Maciejewskiego i okazało się to dużym wzmocnieniem. Ten pierwszy zdobył w bieżącym sezonie 22 gole, ten drugi także kilkukrotnie przyczynił się do zdobyczy punktowych. Tych dwóch zawodników dołączonych do zespołu, w którym znaczące role odgrywają Michał Ciesielski, Michał Laluk, Damian Ostrychalski, Mariusz Rosiak, Łukasz Głąb, Wojciech Szymczak czy Łukasz Gruchała oraz bramkarze - Mikołaj Olejnik i Piotr Filipczak - rezultatem jest niemal pewne przed ostatnią kolejką miejsce na podium.

Trzecie miejsce w tej fazie sezonu zajmują, podobnie jak Jesienią 2020 roku, Weekendowi Kopacze. Minionej jesieni ten zespół stracił drugie miejsce w tabeli po golu straconym w ostatniej akcji ostatniej kolejki ligowej. Tym razem początek był znakomity - zwycięstwo 2:1 nad obrońcami tytułu - AZP Poster Kalisz. Dalej jednak przyszło kilka strat punktów - porażka 3:5 z Efektem czy sensacyjny remis 2:2 z Soccerami. I choć druga część sezonu jest już bardzo dobra, to maksimum na które Weekendowi mogą liczyć na koniec sezonu to 2. miejsce w tabeli, w przypadku zwycięstwa z Kaliskimi Orłami przy jednoczesnej porażce Asnyka z Błękitnymi Piotrów. Pewnym punktem Kopaczy jest ich bramkarz - Michał Andrzejak. W polu kluczowi są: brat Michała - Tomasz oraz Jan Budziński, Patryk Figiel, Adrian Owczarek, Adam Garifow, Oliwer Michalak i nowo zwerbowany w bieżącym sezonie Michał Gramczewski.

Póki co najwyżej spośród debiutantów - na czwartej pozycji - plasuje się drużyna Kaźmierczak Team. Najskromniejsza kadrowo, ale najbardziej zmobilizowana frekwencyjnie drużyna ligi, złożona w całości z zawodników pochodzących z Ukrainy, spisuje się bardzo dobrze. Motorem napędowym drużyny jest grający w środku pola Ivan Verbovetskiy, a za skuteczne wykończenie akcji odpowiada Vitalii Zhmurko. Robi to na tyle skutecznie, że w 13 spotkań zdobył już 36 goli i zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji strzelców, wyprzedzając drugiego na liście o 14 goli. Między słupkami bardzo dobrze spisuje się Mykhailo Prukhnitskiy, a w skład doskonale komponują się także tacy gracze jak Denis Babij, Andrij Vivchar, Oleksandr Kichuk czy Denys Kiseolar. By mieć nadzieję na podium, ten zespół musi w ostatniej serii spotkań pokonać FC Byczki i liczyć na stratę punktów przez Weekendowych Kopaczy z Kaliskimi Orłami lub porażkę Asnyka z Błękitnymi przy jednoczesnym wysokim zwycięstwie Kaźmierczak Team nad Byczkami.

Jedyną drużyną, która rozegrała już wszystkie spotkania jest Kalisz Saint Germain. KSG ma bowiem w ostatniej kolejce pauzę. Drużyna, która minionej jesieni uplasowała się w dolnej części tabeli, na wiosnę wzmocniła się takimi zawodnikami jak Martin Antczak, Krystian Michalak, Kamil Michalski czy Kamil Świerek i to dało od początku bardzo dobry rezultat. Początek sezonu to seria zwycięstw i przez kilka kolejek fotel lidera tabeli. Drużyna dowodzona przez Sebastiana Przybylskiego o podium walczyła do samego końca, jednak porażki z AZP Poster i Weekendowymi Kopaczami sprawiły, że KSG co najwyżej może zakończyć sezon na pozycji 5. O sile zespołu stanowią jeden z najlepszych bramkarzy tego sezonu - Krystian Michalak, skuteczni obrońcy - Kacper Salamon i Kamil Świerek, aktywny w środku pola Sebastian Przybylski oraz atakujący Martin Antczak i Tymoteusz Wojciechowski. Drużyna rozwija się z sezonu na sezon i niepowodzenie z końcówki sezonu zapewne będzie chciała odbić sobie jesienią.

Obrońcy tytułu - AZP Poster Kalisz - w tym sezonie spisali się znacznie słabiej niż niepokonaną Jesienią 2020. Kadrowo w drużynie zabrakło kontuzjowanego Witolda Kaźmierczaka - jednej z fundamentalnych postaci sukcesu z ubiegłego sezonu. Ale niepowodzenie tej wiosny ma dużo więcej przyczyn. To co doskonale funkcjonowało wcześniej, tym razem kilka razy zawiodło. Były wprawdzie znakomite spotkania, takie jak zwycięstwo 3:2 z Kaźmierczak Team czy 4:1 z KSG, ale były także porażki w fatalnym stylu z Błękitnymi Piotrów (3:6) i FC Byczkami (2:5). Między słupkami AZP wciąż znakomicie spisywał się Krzysztof Walczak, a w polu o postawie zespołu stanowili Sławomir Derbich, Alexandr Veklyak, Wiktor Klimek, Krzysztof Król, Mikołaj Włodarz, Tomasz Kołodziejczak, Bartłomiej Nolbert czy Marcin Lange. Zbyt dużo było jednak straconych punktów by myśleć o czymś więcej niż miejsca 5-8.

Siódme miejsce w tabeli przed 15. kolejką zajmuje Athletic Górnośląska. Athletic to jedna z dwóch ekip, które po kilku latach wróciły do rywalizacji ligowej. W składzie tak jak przed laty znajdują się bracia Ratajczykowie - Michał i Marek, Emil Kuciński, Kacper Janik, Wiktor Gołębiewski, Igor Bitner, Robert Krysiak czy Adrian Sołtysiak. Silnymi punktami zespołu są także Marcin Grzelak i Nikodem Olszewski oraz Alex Lebioda. Sezon przeplatany zwycięstwami i porażkami daje póki co siódmą lokatę z ewentualną perspektywą awansu na miejsce 5. lub spadku na 8. O wszystkim zadecyduje mecz z Amnezją Finezją i wyniki pozostałych spotkań tej kolejki.

Kolejny z debiutantów - Amnezja Finezja - plasuje się jak dotąd na pozycji 8., lecz ewentualna jest perspektywa awansu nawet na miejsce piąte. Podobnie jak Athletic, Amnezja miała mecze lepsze (zwycięstwo z Efektem, remis z AZP Poster) i gorsze. Główne ogniwa zespołu to bramkarz - Adam Cieślak, obrońca - Wiktor Chląd oraz zawodnicy ofensywni - Igor Szczepaniak, Paweł Czaprowski i bracia Kacper i Mateusz Gieszczyńscy.

Dziewiąta lokata po 14. kolejkach należy do drużyny Wild Boyz Bartex - i na takiej lub o 1 pozycję niższej Dzicy zakończą sezon. Przed sezonem drużyna zanotowała ogromną stratę w postaci śmierci twórcy i dobrego ducha zespołu - Krzysztofa Kwiatkowskiego. Niezawodny strzelecko znów jest Paweł Osiński. Wprawdzie tytułu Króla Strzelców chyba nie obroni, ale 22 gole na koncie wiele razy dawały Wild Boyz punkty. Oprócz niego solidnie prezentują się także Kamil Adamek, Michał Radecki, Bartłomiej Kukuła czy Karol Kiełbik. Jednak kłopoty kadrowe i wąska kadra meczowa kilkukrotnie nie pozwoliły Dzikim na skuteczną walkę z przeciwnikami o ligowe punkty.

Pierwszą dziesiątkę przed ostatnią kolejką zamykają Błękitni Piotrów. Błękitni też powracają do rywalizacji po kilku latach przerwy. Włodzimierz Wyborny w trakcie meczów miał do dyspozycji takich zawodników jak Mateusz Michalak, Mateusz Małecki, Mateusz Kuś, Jakub Kowalczykiewicz, Krzysztof Bryl czy bracia Korpikowie - Piotr, Marcin i Jakub. W bramce przez większość spotkań interweniowali bracia Kanteccy - Dawid i Marcin. Początek sezonu to kilka meczów, w których drużyna musiała ponownie przystosować się do rozgrywek ligi orlikowej. Później większość meczów była bardzo wyrównana - jedne zakończone zwycięstwami, inne porażkami. W wyniku tego pozycja 10. Aby ją poprawić Błękitni muszą w ostatniej kolejce pokonać Asnyka i liczyć, że swojego meczu z KZL nie wygrają Wild Boyz.

Na miejscu 11. sezon zakończą Kaliskie Orły. Przed ostatnią kolejką drużyna ma na koncie 12 punktów i ani nie może już awansować, ani spaść w tabeli. Kilku zawodników prezentowało się bardzo dobrze - m.in. Mikołaj Chudziak w bramce, Maciej Przybylski w ataku (13 goli na koncie) czy obrońcy - Michał Mielcarek i Błażej Kurpan. Było kilka udanych, zwycięskich meczów. Kilka też drużyna przegrała bardzo wyraźnie. Stąd na koniec sezonu miejsce 11.

Lokaty 12. i 13. rozstrzygną między sobą FC Byczki i KZL Kalisz. Do tej pory obie ekipy zgromadziły po 8 punktów. Do rozegrania pozostały im mecze odpowiednio z Kaźmierczak Team i Wild Boyz Bartex. Bilans bramkowy zdecydowanie przemawia na korzyść FC Byczków. Ekipa ta bardzo długo okupowała ostatnie miejsce w tabeli, ale gdy w końcu zaczęła punktować, w końcówce robi to regularnie. Dobrą formę złapali zwłaszcza zawodnicy, którzy przed sezonem przyszli z Team X - Dawid Majerowicz, Kacper Czaja i Jakub Przydział. W końcu znaleźli dobre powiązanie z Dawidem Jabłońskim, Wojciechem Błaszczykiem, Oliwierem Łuczakiem czy broniącym dostępu do bramki Damianem Skorupskim. Z kolei KZL przed rozpoczęciem sezonu został osłabiony stratą kilku zawodników, którzy opuścili zespół i utworzyli drużynę Simoneones. Sporo meczów zajęło wkomponowanie w drużynę nowych graczy. W drugiej części sezonu było jednak widać tego efekty w postaci kilku zdobyczy punktowych. Oprócz zwykle wyróżniających się Kacpra Hankowskiego czy Oliwera Ulatowskiego na wyróżnienie zasługują Mikołaj Ratajczak, Paweł Grabowski, Bartosz Łyszczyński czy Dariusz Kasprzak.

W ostatniej kolejce bezpośredni mecz zdecyduje o przedostatniej i ostatniej lokacie na koniec sezonu. Zmierzą się w nim Simoneones (obecnie 14. pozycja - 4 pkt) i Soccerzy (obecnie pozycja 15. - 3 pkt). Simoneones kadrowo przed sezonem wyglądali bardzo solidnie, jednak pierwsze zwycięstwo uzyskali dopiero w minionej kolejce, pokonując wysoko Kaliskie Orły. Artur Nastawski, Igor Koniusz, Kamil Zakrzewski, Gabriel Sobczak czy Oskar Ziezio stoczyli wiele wyrównanych starć z rywalami, jednak zwykle wychodzili z nich bez punktów. Najskuteczniejszym graczem tej ekipy jest w tym sezonie Szymon Wojtaszek - autor 14 bramek. Z kolei Soccerzy to jedyna ekipa, która nie sięgnęła dotąd po zwycięstwo. 3 zdobyte punkty to efekt trzech remisów. Najbardziej cenny był podział punktów 2:2 z Weekendowymi Kopaczami. Ostatnia kolejka to najwyższy czas by sięgnąć po zwycięstwo. Wśród Soccerów wyróżniają się Radosław Bryś, Łukasz Kryszak, Marcin Borecki, Jakub Rogowski czy broniący w drugiej części sezonu bramki tej ekipy Tomasz Banach.

Tabela po 14. kolejkach prezentuje się następująco:
Poz. Drużyna Me Pkt G+ G- +/-

 1. Efekt Podzborów 13 33 75 32 43
 2. Asnyk Kalisz 13 29 83 43 40
 3. Weekendowi Kopacze 13 27 52 27 25
 4. Kaźmierczak Team 13 26 64 34 30
 5. Kalisz Saint Germain 14 25 60 41 19
 6. AZP Poster Kalisz 13 24 53 25 28
 7. Athletic Górnośląska 13 23 58 45 13
 8. Amnezja Finezja 13 22 52 36 16
 9. Wild Boyz Bartex 13 19 42 51 -9
 10. Błękitni Piotrów 13 18 46 51 -5
 11. Kaliskie Orły 13 13 45 89 -44
 12. FC Byczki 13 8 37 62 -25
 13. KZL Kalisz 13 8 37 81 -44
 14. Simoneones 13 4 40 72 -32
 15. Soccerzy 13 3 29 84 -55

Wśród strzelców w czołówce znajdują się:
Lokata Zawodnik Drużyna Gole
1 Vitalii Zhmurko Kaźmierczak Team 36
2 Szymon Młynarczyk Asnyk Kalisz 22
2 Paweł Osiński Wild Boyz Bartex 22
4 Adam Wasiluk Efekt Podzborów 19
5 Marcin Lange AZP Poster Kalisz 16
5 Paweł Lisiecki Efekt Podzborów 16
7 Sebastian Przybylski Kalisz Saint Germain 14
8 Szymon Wojtaszek Simoneones 14
9 Maciej Przybylski Kaliskie Orły 13
9 Mateusz Gieszczyński Amnezja Finezja 13
9 Alex Lebioda Athletic Górnośląska 13
12 Martin Antczak Kalisz Saint Germain 11
12 Paweł Czaprowski Amnezja Finezja 11
12 Ivan Verbovetskiy Kaźmierczak Team 11
12 Mateusz Kuś Błękitni Piotrów 11
16 Bartłomiej Nolbert AZP Poster Kalisz 10
16 Tymoteusz Wojciechowski Kalisz Saint Germain 10
16 Adam Garifow Weekendowi Kopacze 10
19 Michał Laluk Asnyk Kalisz 9
19 Adam Kałużny Efekt Podzborów 9
19 Jan Budziński Weekendowi Kopacze 9
19 Michał Gramczewski Weekendowi Kopacze 9
23 Mateusz Gabryś Efekt Podzborów 8
23 Dawid Majerowicz FC Byczki 8
23 Kamil Adamek Wild Boyz Bartex 8
23 Igor Koniusz Simoneones 8
23 Kacper Janik Athletic Górnośląska 8
28 Damian Ostrychalski Asnyk Kalisz 7
28 Mariusz Rosiak Asnyk Kalisz 7
28 Kamil Antoni Pyrek Kaliskie Orły 7
28 Paweł Grabowski KZL Kalisz 7
28 Kacper Hankowski KZL Kalisz 7
28 Radosław Bryś Soccerzy 7
28 Denis Babij Kaźmierczak Team 7
35 Michał Ciesielski Asnyk Kalisz 6
35 Dominik Kubiak Asnyk Kalisz 6
35 Łukasz Gruchała Asnyk Kalisz 6
35 Robert Lisiecki Efekt Podzborów 6
35 Jakub Przydział FC Byczki 6
35 Bartosz Łyszczyński KZL Kalisz 6
35 Kacper Gieszczyński Amnezja Finezja 6
35 Igor Szczepaniak Amnezja Finezja 6
35 Gabriel Sobczak Simoneones 6
35 Mateusz Król Soccerzy 6
35 Marcin Korpik Błękitni Piotrów 6
35 Marcin Grzelak Athletic Górnośląska 6

ZOBACZ TAKŻE:

Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Aż troje kaliszan będzie walcz...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie