Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie dekomunizacja cmentarza żołnierzy radzieckich? Prezydent zwrócił się do IPN-u. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
fb/ Krystian Kinastowski - prezydent Kalisza
Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej o opinię w sprawie możliwości usunięcia z cmentarza żołnierzy radzieckich czerwonych gwiazd z sierpem i młotem oraz stojących tam armat, rozebrania cmentarnych obelisków i tzw. Bramy Wyzwolenia.

Prezydent Kalisza zwrócił się do IPN-u o opinię w sprawie możliwości likwidacji symboli radzieckich na cmentarzu przy ul. Częstochowskiej

Temat Cmentarza Żołnierzy Radzieckich w Kaliszu powraca co kilka lat. Czy to za sprawą działań wandali, czy też za sprawą interpelacji radnych, aby mogiłę przenieść, a znajdujące się na nim armaty oraz łuki triumfalne z czerwonymi gwiazdami zlikwidować. Sprawa cmentarza przy ul. Częstochowskiej wróciła wraz z napaścią Rosji na Ukrainę.

Dzisiaj, tj. w czwartek 28 kwietnia prezydent Kalisza Krystian Kinastowski poinformował, że zwrócił się do IPN-u o opinię w sprawie możliwości usunięcia z cmentarza czerwonych gwiazd z sierpem i młotem oraz stojących tam armat, rozebrania cmentarnych obelisków i tzw. Bramy Wyzwolenia, stanowiącej wejście na teren nekropolii od strony Kanału Rypinkowskiego.

Czytaj więcej:

- Agresja Rosji na Ukrainę pobudziła dyskusję na temat cmentarza żołnierzy radzieckich przy ul. Częstochowskiej. Wpływają do mnie petycje, listy, sugestie dotyczące usunięcia stamtąd symboli komunistycznych i radzieckich. Ustawa z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego stworzyła takie możliwości. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych opinii - z poszanowaniem dla znajdujących się tam grobów – przystąpimy do dekomunizacji tego miejsca – zapewnia Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Kto jest pochowany na cmentarzu?

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Kaliszu znajduje się w kaliskim parku miejskim od strony ulicy Częstochowskiej. Pochowano tutaj ponad 300 żołnierzy poległych m.in. w walkach o wyzwolenie Kalisza spod okupacji hitlerowskiej w styczniu 1945 roku oraz rannych podczas walk o Wrocław. Obecnie opiekę nad cmentarzem sprawuje samorząd Kalisza.

ZOBACZ TAKŻE:

Takimi zabawkami dawniej bawiły się dzieci. Nowa wystawa Muz...

Rynek na 3 maja. Kupisz tutaj warzywa i sadzonki do swojego ...

Na dęte melodie dla małych i dużych. Międzypokoleniowy konce...

Uroczysta promocja albumu o Ostrowie Kaliskim

Ostrów Kaliski w powiecie kaliskim doczekał się wyjątkowej p...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto