Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Kaliszu wzbogaciła się ocenne książki

AND
Dyrektor Adam Borowiak i jego zastępczyni Karena Łuszczykiewicz prezentują nabyte dzieła
Dyrektor Adam Borowiak i jego zastępczyni Karena Łuszczykiewicz prezentują nabyte dzieła MBP w Kaliszu
"Lekarz dla włościan", unikatowy podręcznik lekarski Ludwika Perzyny z 1793 roku oraz zbiór kazań Stanisława Zakrzewskiego z 1620 roku, to dwie cenne pozycje, które właśnie trafiły do zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka.

Te cenne calisiana dyrektor Biblioteki Adam Borowiak nabył podczas sobotniej aukcji antykwarycznej w Krakowie, choć nie było łatwo. Dzieła bonifratra, lekarza i pisarza Ludwika Perzyny bardzo rzadko goszczą bowiem w domach aukcyjnych. Tym razem wystawiono dwa obiekty. Środki, jakimi dysponowała Biblioteka pozwoliły na zakup dzieła "Lekarz dla włościan, czyli rada dla pospólstwa". Podręcznik wydany przez Drukarnię Prymasowską w języku polskim, uważany jest za najlepsze dzieło Perzyny, dzięki któremu autor stał się kompetentnym popularyzatorem wśród ludu podstawowych zasad z zakresu medycyny i higieny. Publikację tę posiadają nieliczne biblioteki w Polsce, natomiast dla Kalisza, którego Szpital Zespolony nosi imię autora, jest to druk wprost bezcenny.

Niestety, inne wystawione do sprzedaży dzieło Ludwika Perzyny - "Nauka cyrulicka", polski podręcznik dla felczerów i pielęgniarzy, osiągnął cenę wysoko przekraczającą możliwości kaliskiej książnicy. Dyrektor Borowiak uspokaja jednak, że dzieło trafiło w godne ręce. Nabywcą jest znany krakowski kardiochirurg dziecięcy, bibliofil z zamiłowania, który od wielu lat gromadzi starodruki z zakresu medycyny. Jego kolekcja licząca ponad 1200 egzemplarzy, ze względu na ich unikatowość i wysoką wartość przechowywana jest w formie depozytu w Bibliotece Jagiellońskiej. Jak zapewniał w rozmowie krakowski profesor, fragmenty nauk doktora Perzyny odnajdziemy w przygotowywanej przez niego obszernej publikacji, która ukaże się w czerwcu przyszłego roku.

Drugim rarytasem, który trafia do kaliskiej biblioteki jest zbiór kazań Stanisława Zakrzewskiego, dedykowany królowi Zygmuntowi III (cz.1) i biskupowi Grzegorzowi Zamoyskiemu (cz.2). Książkę wydał w 1620 roku Wojciech Gedeliusz – drugi po Janie Wolrabie kaliski drukarz. Publikacja zawiera także mowę na temat zasług św. Ignacego Loyoli i działań jezuitów w Polsce

Zakup obu dzieł, istotnie wzbogacił zbiory kaliskich starodruków. Zanim jednak prawdziwe białe kruki będą mogły być godnie eksponowane, czeka je jeszcze ocena konserwatorska. Zakup obu pozycji był możliwy dzięki wsparciu Miasta Kalisza.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto